Ischias: Příznaky, projevy, léčba, vyšetření, prognóza | Moje zdraví

Ischias

Ischias neboli zánět sedacího nervu (lidově také houser nebo ústřel), je bolestivé a nepříjemné onemocnění, které vzniká podrážděním nebo kompresí nejdelšího nervu v lidském těle - nervus ischiadius.

Příznaky ischiasu

Nejčastější příčinou bolestivého ischiasu je vyhřezlá ploténka, nebo tak zvaná dislokovaná ploténka - ploténka přesunutá mimo obvyklou polohu. Ploténka, která utlačuje sedací nerv, po čase působí jeho dráždění případně zánět. Zánět sedacího nervu se pak projevuje pichlavou bolestí, mravenčením až necitlivostí a to od spodní části zad přes hýždě, dolní končetiny až po prsty na nohou.

Bolest časem sílí a stává se nesnesitelnou. Zhoršuje se například při prudkých pohybech, dlouhodobém sezení nebo kašli. Pacienti si také často stěžují na celkovou svalovou slabost. Nejcharakterističtějším příznakem je tedy palčivá bolest v kříži a dolních končetinách, která se často objevuje v noci.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

ZádaPloténka

Léčba ischiasu

Ischias není vždy nezbytně nutné léčit, stav se často sám přirozeně zlepší během 6 týdnů klidového režimu. Pokud je však bolest silná, velmi omezující, trvalá a neustupuje, je k dispozici několik možností léčby. K léčbě lze využít jak léků, fyzioterapie tak v případě závažného stavu chirurgického zákroku

Léky - Pokud bolest neustupuje a znemožňuje vaše každodenní fungování, můžete si vzít léky proti bolesti. Užívejte je ale opatrně a vždy jen se souhlasem lékaře. Vhodný je Paracetamol nebo nesteroidní protizánětlivé léky jako např. Ibuprofen. Pomohou i léky proti snížení napětí ve svalech, například Gujacuran.

Pokud jsou bolesti nesnesitelné, lékař vám může předepsat některý z opioidů jako je Kodein nebo Morfium. Dále je možné předepsat tricyklická antidepresiva (TCA), např. Amitriptylin případně antikonvulziva jako je Gabapentin. Tyto léky byly původně vyvinuty k léčbě depresí a epilepsie, bylo ale zjištěno, že mohou pomoci ulevit od bolesti způsobené útlakem nebo poškozením nervů.

Jestliže vám léky předepsané praktickým lékařem nepomáhají, požádejte o doporučení k neurologovi, který provede podrobnější vyšetření a předepíše novou léčbu.

Od akutní bolesti může pomoci tak zvaný obstřik kdy se do postižené oblastí injekcí aplikují kortikosteroidy nebo anestetika. Obstřik pomůže uvolnit tlak na sedací nerv a uleví tak alespoň dočasně od bolesti.

Jak vyléčit ischias doma?

Úlevu od bolesti vám mohou přinést studené a teplé obklady. Jako studený obklad poslouží mražená zelenina zabalená v utěrce, případně si jej můžete koupit v lékárně. Tam seženete i teplé obklady případně hřejivé náplasti. Zkuste obklady střídat, nejprve studený a poté teplý. 

Vyšetření - S návštěvou praktického lékaře neotálejte. Pokud bolesti neustupují a s časem sílí, a pokud vás bolest limituje ve vaší každodenní činnosti, je nejvyšší čas zajít na kontrolu. Lékař stanoví diagnózu ischiasu na základě vašich příznaků a doporučí vhodnou léčbu. Jestliže to je nezbytné, doporučí vás k neurologovi, který provede další vyšetření. 

Komplikace - Vzácnou komplikací zánětu sedacího nervu je onemocnění zvané syndrom cauda equina, které způsobuje necitlivost v oblasti genitálií a hýždí a může mít za následek ztrátu kontroly nad močením a vyprazdňováním stolice. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, neprodleně volejte záchrannou službu.

Zdravotní cviky 

Vhodným cvičením je možné sedací nerv mobilizovat a zlepšit celkovou ohebnost a pohyblivost dolní části zad. Cvičte pravidelně 1x denně, pokud to bolest dovolí. Cvičení je vhodné doplnit chůzí, cyklistikou nebo plaváním. Cvičení by mělo být bezbolestné, pokud se objeví bolest, s daným cvikem přestaňte. 

Protahování kolene k hrudníku vede ke zlepšení pohyblivost dolní části páteře: Lehněte si na záda a pod hlavu si dejte malý plochý polštář či knihu. Pokrčte kolena a chodidla položte na zem. Kolena mějte lehce od sebe, na úroveň kyčlí. Lehce zastrčte bradu a horní část těla udržujte uvolněnou. Přitáhněte jedno koleno nahoru směrem k hrudníku a oběma rukama jej obejměte. Pomalu zvyšujte toto natažení, dokud je to pohodlné. Hluboce dýchejte a setrvejte v poloze po dobu 20-30 sekund. Poté nohy vystřídejte. Opakujte 3x, nohy vystřídejte.

Protažení zad protáhne a zmobilizuje nerozvinutou páteř: Lehněte si na břicho a zvedněte se na lokty. Ramena držte vzadu a mějte natažený krk. Měli byste cítit jemné napětí v břišních svalech, jak se vyklenete nahoru. Dýchejte a vydržte v této pozici 5-10 sekund. Poté si opět lehněte na břicho. Zopakujte 8-10x.

Posilování hlubokých hýžďových svalů: Lehněte si na záda a pod hlavu si dejte malý plochý polštář či knihu. Ohněte levou nohu a pravou nohu nechte odpočívat na levém stehnu. Uchopte levé stehno (pod pravým kotníkem) a táhněte jej směrem k hrudníku. Ucítíte napínání pravé hýždě. Vydržte v této poloze 20-30 sekund, během toho zhluboka dýchejte. Zopakujte 2-3x.

Prevence 

Základem prevence je dostatek zdravého pohybu. Zaměřte se na správné držení těla a také pečlivý výběr matrace na spaní. Protože právě při spánku dochází k postupnému uvolňování a regeneraci svalstva. Pokud máte sedavé zaměstnání, nepodceňujte ani výběr pracovní židle, myslete na to, že na ní budete trávit minimálně 8 hodin denně. 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.