Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Voňavé léčení: Aromaterapie správně a bezpečně

Voňavé léčení: Aromaterapie správně a bezpečně
Éterické oleje z celeru se používají v aromaterapii proti depresi a únavě. • Autor: iStock.com
10. září 2024 • 06:00

Esenciální oleje zažívají stále větší popularitu. Ne vždy však jejich prodejci rozumějí tomu, jak je používat bezpečně, aby předali informace zákazníkům. Největší chybou bývá, že je lidé vnímají pouze jako vůně.

Esenciální oleje jsou směsi aromatických molekul. Právě proto mohou efektivně pracovat s naším tělem, ale také kvůli nim existují určitá zdravotní rizika pro skupiny osob se specifickými zdravotními potížemi nebo pro malé děti. Proto by každý, kdo chce začít pracovat s esenciálními oleji, měl zvážit vhodnost konkrétních druhů v závislosti na svém zdravotním stavu a studovat možné kontraindikace, které se mohou při jejich používání vyskytnout.

Rady ve váš prospěch

V českém prostředí můžete konzultovat použití esenciálních olejů se školenými aromaterapeuty, kteří získali vzdělání buď v České republice, anebo na zahraničních institutech. Ve Francii mají do určité míry zařazenou klinickou formu aromaterapie v řádném studiu lékaři a farmaceuti. Proto je pro Francouze daleko lehčí konzultovat vliv jednotlivých aromatických molekul přímo s ošetřujícím lékařem. Je schopný jim tak říct, zda některé esenciální oleje mohou reagovat s konkrétní medikací, kterou užívají.

Kdy a jak používat

Esenciální oleje mohou být skvělým pomocníkem v mnoha případech. Poskytnou potřebnou relaxaci, pro studenty jsou vítaným společníkem při učení na zkoušky. Dokonce to funguje tak, že když při studiu určitého učiva aplikujete na sebe látku s konkrétním esenciálním olejem a pak si k němu přičichnete před zkouškou, lépe se vám vybaví to, co jste se naučili. Oleje také mohou pomoci vytěsnit z hlavy myšlenkový materiál, který už nepotřebujete, a podpoří kreativitu, hlavně u mentálně pracujících lidí, jako jsou spisovatelé, malíři, učitelé a další profese. Esenciální oleje jsou výborné také na zmírnění bolesti kloubů, svalů nebo migrén, hlavně jsou to ty, které podporují činnost krevního oběhu. Nezapomeňte ale, že se musí vždy míchat do nosného oleje. Nejlépe mandlového, jojobového, meruňkového, olivového.

Pryč od stresu

Když čelíte zvýšené stresové zátěži, je ideální použít aromalampu nebo difuzér, nejdéle po dobu půl hodiny v kuse, nejvíce však dvakrát denně. U dětí je povoleno maximálně působit 15 minut najednou, celkem půl hodiny denně. Je potřeba dávat pozor na to, jaké esenciální oleje používáte, některé v menších dávkách zklidní, ale ve větších naopak nabudí energií, což je známá schopnost citrusů.

U dětí buďte opatrní

I když se obecně doporučení škol aromaterapie různí, je lepší být opatrnější v případě malých dětí, a to z mnoha dobrých důvodů. Do šesti let jejich věku bohatě postačí nalít do aromalampy nebo difuzéru nekonzervovanou květovou vodu. Je to dáno hlavně kvůli jejich zvýšené citlivosti a křehkosti nervového i dýchacího systému. Použití nevhodného esenciálního oleje s obsahem 1,8 cineolu, kafru nebo mentolu může u dítěte vést až k zástavě dechu. 

Aromaterapie v těhotenství s omezením

Těhotné ženy by měly věnovat zvýšenou pozornost tomu, co používají v aromalampě nebo difuzéru. Mnohé esenciální oleje nejsou v těhotenství vhodné kvůli prokrvujícím účinkům, protože působí podobně jako hormon estrogen a stimulují děložní stahy, anebo mohou vykazovat toxicitu pro nervovou soustavu, játra nebo ledviny. Esenciální oleje, které prokrvují a vyvolávají děložní stahy, mohou být ale dobrými pomocníky při porodu. Do třetího měsíce gravidity by žena neměla používat žádné esenciální oleje, následně pak může aplikovat citrusy, ho-sho, geránium, u levandule lékařské je potřeba dávat pozor na nízký tlak, protože jej ještě sníží a její použití může vést k omdlení. V těhotenství je nastaveno poloviční dávkování, než které je běžně doporučováno. Do difuzéru nebo aromalampy stačí maximálně 3 kapky v závislosti na velikosti místnosti na dobu maximálně dvakrát 15 minut denně. V masážním oleji má být maximálně 10–15 kapek esenciálního oleje na 50ml nosného oleje v závislosti na typu oleje nebo celé směsi.

Rada: Pro snižování nevolnosti mohou těhotné ženy používat osobní inhalátor, do kterého si kápnou esenciální olej citron. Nebo mohou použít květovou vodu z citronu na tvář pomocí rozprašovače. V těhotenství nejsou esenciální oleje vhodné do koupele.

Pro koupel se olej musí rozpustit

Pokud těhotná nejste a chcete si dopřát aromaterapeutickou koupel, rozmíchejte esenciální olej v solubolu (směsi přírodních látek, které společně umožní rozptýlení esenciálních olejů ve vodním základu), tučné smetaně, tekutém kastilském mýdle anebo rostlinném oleji. Mléko, sůl nebo med nejsou vhodné, protože nejsou dostatečnými tukovými nosiči a esenciální olej se v nich nemá jak rozpustit. Nakapete-li esenciální oleje přímo do vody, odpuzují se od ní a mohou ulpět na pokožce, kterou pak popálí. Pokud chcete použít esenciální oleje do koupele, volte květiny nebo citrusy, určitě nepoužívejte máty nebo zahřívací (prokrvující) druhy. Bohatě postačí 5 kapek na čajovou lžičku nosiče, před přidáním do vody směs řádně rozmíchejte. 

Pro masážní směsi se pohybuje dávkování v závislosti na síle jednotlivých druhů od 5 kapek do 15–20 kapek na 50 ml nosiče u dospělých osob. Nejnižší dávkování je doporučeno pro hřebíček a jiné koření, jako jsou oregano nebo zázvor, větší dávkování si můžete dovolit u citrusových esenciálních olejů.

Nejčastější kontraindikace pro užití esenciálních olejů

• Věk

• Vysoký nebo nízký krevní tlak

• Těhotenství a kojení

• Poruchy ředění krve

• Astma a epilepsie

• Hormonální léčba

Onkologická onemocnění

Věková doporučení u jednotlivých esenciálních olejů se odvíjejí od jejich možné neurotoxicity nebo také kvůli tomu, že některé aromatické molekuly fungují podobně jako hormony kortizol a estrogen.

Esenciální oleje vhodné pro děti

Od 3 let věku v nízkém dávkování:

Mandarinka

Citron

Pomeranč

Levandule lékařská

Ho-sho

Petitgrain

Tea tree

Růžové dřevo

Od 6 let věku:

Modřín Borovice lesní

Mateřídouška

Máta citronová

Eukalyptus citriodora

Kadidlo

Tymián linalool

Od 10 let věku:

Další tymiány

Další máty

Šalvěje

Hřebíček

Vetiver D

alší druhy eukalyptů

Myrha

Od 12 let věku:

Oregano Kafr (pozor na dávkování, ve velkých dávkách je neurotoxický)

Thuja (pozor na dávkování, ve velkých dávkách je neurotoxická)

Pelyňky (pozor na dávkování, ve velkých dávkách jsou neurotoxické)

Yzop lékařský

Odborná garantka Pavlína Klaudová je aromaterapeutka propagující bezpečnou aromaterapii. Je absolventkou Tisserand Institutu, kde absolvovala aromaterapeutickou péči o pleť a biologii esenciálních olejů. Je držitelkou certifi kátů z chemie esenciálních olejů a mistrovských kurzů esenciálních olejů. Píše blog o aromaterapii a přírodní kosmetice Myrofores. Publikuje články o přírodní kosmetice a alternativním životním stylu.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví 6/21

Autor: Pavlína Klaudová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.