Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Pletení zklidní mysl, zlepší paměť a zpomalí potíže s karpálními tunely

Pletení zklidní mysl, zlepší paměť a zpomalí potíže s karpálními tunely
Pletení zlepšuje činnost mozku • Autor: istock.cz
5. května 2024 • 06:00

Pletení bylo dlouho považované za činnost, kterou si spojujeme s dovednostmi babiček. Dnes je z pletení zase velký trend a plete celý svět.

Přes třicet let jsem nevzala do ruky pletací jehlice. Jako Husákovo dítě jsem v rámci povinné povinné školní docházky navštěvovala předmět pracovní výchova. Žáci byli rozděleni do skupin a zatímco kluci se učili pracovat se dřevem, my dívky jsme se věnovaly ručním pracem. Vyšívaly jsme na kanavu, háčkovaly a pletly. Štupovaly jsme díry na ponožkách nebo všívaly zipy do kalhot, abychom mohly nabytou dovednost prakticky využít. Od ručních prací jsem se v průběhu let vzdálila, přitom jejich výhody jsou podle odborníků jasné: 

Ruční práce má blahodárné účinky:

  • Zlepšuje soustředění: Při pletení se musíte soustředit na práci, kterou provádíte. Tím trénujete schopnost soustředit se na jednu věc a zlepšit schopnost plánování a organizace.
  • Zvyšuje kreativitu: Vytváření něčeho nového a originálního stimuluje mozkovou aktivitu. 
  • Cvičí paměť a koordinaci: Pletení vyžaduje paměť a koordinaci rukou. Opakované kroky, které musíte provádět, pomáhají trénovat paměť a posilují motorickou koordinaci. 
  • Posiluje oblast ruky a zápěstí: Pletení posiluje svaly a šlachy v rukou a zlepšuje průtok krve a lymfy v oblasti zápěstí. To může snížit riziko syndromu karpálního tunelu.
  • Zklidňuje mysl: Ruční práce mají relaxační účinek, snižují úzkost a stres. To vede ke zlepšení nálady a celkového dobrého pocitu.  

Barevný svět

Je to pár let, co mě začalo naplňovat blahem vaření, zahradničení, zkrátka prosté činnosti, které jsou snadno dostupné a k jejichž realizaci není zapotřebí zvláštní výbava. Pomalu jsem se přibližovala také k pletení a háčkování. Na sociálních sítích jsem sledovala výtvory, kochala se možnostmi, sbírala vzorky a ukládala je na počítači do zvláštní složky. Náhle jsem zjistila, že z pletení se stal obrovský trend. Jakmile se na pletařském portále Ravelry.com nebo na webu Drops Design (www.garnstudio.com) objeví nový svetr, komunita pletařinek, jak se členky pletařských skupin láskyplně oslovují, nezaváhá a pustí se s vervou do dalšího projektu.

Svět pletení je plný barev, vzorů a příze. Pletařská komunita má dokonce své celebrity. Mezi nejznámější designéry patří ale muž! Čtyřiatřicettiletý Američan Stephen Wests proslul divokými kombinacemi barev a neutuchající vynalézavostí při tvoření vzorů. Dnes už je ve světě pletení nejen vyhledávaným inspirátorem, ale také byznysmenem. Na webu Westknits.com prodává příze, vzory a pletařské pomůcky.

Hladce a obrace

Svět pletení se od mých školních let změnil. Dnes už se neplete na hliníkových jehlicích, ale na jehlicích z bambusu nebo plastu. Obrovským hitem jsou kruhové jehlice. Díky tomuto vynálezu lze plést obě ponožky zároveň! To, že je pletení skutečně trend, potvrzují společenské a kulturní události s tématem pletení. Pletařinky se scházejí v kavárnách, pořádají pletařské srazy.

Na sociální sítích vznikají skupiny, kde si členové vyměňují zkušenosti a dávají tipy. Mrknout můžete na Facebook do komunit Pleteme s Vlněnými sestrami, Pletení nebo Knitting is my Yoga. Nedávno se ve Veletržním paláci uskutečnil víkendový workshop Zapleťte se s námi. Přímo v prostorách Národní galerie se setkali zájemci z celého Česka, aby se za pomoci pletařek z projektu Ponožky od babičky, designérek Simony Poustkové a Dominiky Kozákové naučili plést. Skvělé je, že s pletením může začít každý. Stačí vzít do ruky jehlice, klubíčko vlny a nahazovat oka základním způsobem – hladce a obratce.

Jedinečný výtvor

Když jsem začala pracovat s jehlicemi, překvapilo mě, jak jsou drobné a jak obratně a rychle je třeba koordinovat práci prstů. Kromě toho, že pletenina přibývá před očima a vidím své dílo, zažívám pocit uspokojení z toho, že tvořím něco konkrétního, jedinečného a užitečného. Lidskou ruční práci nemůže nahradit výkon strojů, a tak je každá ponožka, kterou sundám z jehlice, originál. 

Autor: Silvie Rysová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.