Etiketa ve fitku: Návod na použití posilovny | Moje zdraví

Etiketa ve fitku: Návod na použití posilovny

Etiketa ve fitku: Návod na použití posilovny
Ve fitness by se měl člověk soustředit hlavně na cvičení. • Autor: istockphoto.com
15. srpna 2016 • 11:49

Dostali jste pod stromeček svou první permici do fitka a nechcete být při cvičení „křovákem“, ale spíše Ladislavem Špačkem? Pak si s sebou berte ručník, deodorant, čisté oblečení a dobrou náladu. Naopak mobil, výrazné šperky a přerostlé ego raději nechejte v šatně. 

Slušnost, ohleduplnost, vzájemnou úctu a respekt k druhým prosazoval na sportovištích již propagátor sportu a olympismu Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861-1943). Jeho ideály by měly být stále živé, bohužel mnohdy spíše živoří. Začíná to už prohřešky vůči hygieně… 

Člověk zpocený - Propotit na lekci tričko je normální. Horší je zmuchlat ho poté do tašky a příště v něm, nevypraném, cvičit znovu. Totéž platí pro ponožky. Použití antiperspirantu a deodorantu by mělo být samozřejmostí, ale pozor - všeho moc škodí. Ve stretch zónách a všude tam, kde se cvičí naboso, si před hodinou omyjte chodidla uvězněná celý den v těsných botách a dopřejte jim pár střiků dezinfekčního peodorantu - budete vonět a navíc předcházet plísňovým a virovým kožním infekcím. 

Člověk nemytý - Přesunout se na časnou ranní lekci rovnou z postele bez základní hygieny by mělo být trestné. Odér z ranního autobusu není příjemný snad nikomu, stejně jako pach zbytkového alkoholu nebo cibulo-česnekové večeře v dechu či potu některých drsných borců přesvědčených, že přece nejsou natolik změkčilí, aby si ráno čistili zuby nebo se sprchovali; beztak se v posilce vzápětí zpotí. Sprchovat se nejen po lekci, ale i před ní opravdu není výsadou metrosexuálů. 

Člověk zdraví škodlivý - Zdravé prostředí pro cvičení si vytváříme sami. „Prezentovat cvičící skupině čerstvě nabytou chorobu dýchacích cest není vhodné,“ shodují se lektorka a spolumajitelka Studia Fascinace Tereza Semrádová a zakladatel jógového Energy Studia Václav Krejčík. Majitelka fitness centra Hanka Kynychová má zase zkušenost s klienty, kteří cvičí v těch samých botách, v nichž do tělocvičny přišli z ulice: „Vůbec jim nedochází, že si pak do prachu z bot sami lehají.“

Do pusy cvičícího člověka nepatří žvýkačka, bonbony ani žádné jídlo (nebezpečí vdechnutí) a na tělo výrazné šperky. „Prstýnky, řetízky, náušnice, to všechno může nejen poškodit zapůjčené cvičební pomůcky, třeba balony nebo síť na ,létací‘ jógu, ale v horším případě jimi lze ,vylepšit‘ vizáž vlastní nebo vedle stojícího cvičence či cvičenky,“ připomínají Tereza Semrádová a provozovatel Centra zdravého pohybu v Poděbradech Jan Větrovský. Vysoce rizikové a bezohledné je také okamžitě nenahlásit personálu fitcentra objevenou závadu na stroji či zařízení.

Člověk hlučný - Pozdravit při příchodu do fitness centra je základní slušnost, halasný hovor s kamarádkou, používání vulgárních slov a výbuchy smíchu během cvičení nebo při čekání na skupinovou lekci jsou naopak projevem nevychovanosti. Navíc hovor rozptyluje, takže se k vlastní škodě nesoustředíte na cvičení ani pokyny instruktora. „Pak se v pětiminutových intervalech ptáte: ,A co mám vlastně dělat?‘,“ říká instruktorka DietFitness Veronika Králová. 

„Z mého pohledu majitele jógového centra se klienti nedokáží v recepci, kde čekají na svou hodinu, chovat tiše. Zvuky nesoucí se z recepce do sálu jsou však pro cvičící velmi nepříjemné,“ popisuje Václav Krejčík. Protivné je také poslouchat, jak někdo při každém zdvihu vzdychá a heká jako ruská tenistka Maria Šarapovová. Kdyby to v plné posilovně dělali všichni… Zadunění, které doprovází shození činky z výšky na zem, často souvisí, jak upozorňuje Jan Větrovský, s přeceňováním vlastních schopností. Příjemný zvuk to samozřejmě není. 

Člověk mobilní - Rušivé je rovněž nevypnout nebo alespoň výrazně neztlumit mobil, včetně zvuku přicházející zprávy. To může být dokonce nebezpečné… „Klienti si dají telefon vedle sebe, ten zaječí, oni se leknou a pustí si činku na sebe. Nebo se lekne někdo jiný,“ líčí Jan Větrovský. „Pád z běhacích pásů v průběhu telefonních hovorů obvykle končí odřením a spáleninami kůže. 

Výjimkou nejsou ani úrazy po zasažení mobilním telefonem, který nekontrolovaně vylétne člověku na pásu,“ varuje sportovní manažer sítě fitcenter Holmes Place Jan Skovajsa. „Hovory si lidé někdy vyřizují, aniž by aspoň poodešli z posilovací zóny, nebo dokonce ze skupinové lekce,“ poukazuje na častý projev bezohlednosti Jan Větrovský. Nechat vypnutý mobil v šatně je proto úplně nejlepší.

Člověk zírající - Je jedno, jestli pohledem fixujete lepé křivky slečny na běhátku, nebo naběhlé žíly vazbiče, který se právě chystá na 140 kilo v benchpressu. Oba se mohou právem ohradit a někdy tak učiní docela ostře. A když se proti okukování přítelkyně postaví její pánský doprovod, to máte teprve problém.

Flirtování a „balení“ do posilky nepatří, to si nechte na potom do baru, který bývá součástí většiny fitness zařízení. Stejně diskutabilní je pořizování fotek či videozáznamů, které odvádí pozornost od cvičení a může narušit soukromí ostatních. „S tím souvisí i nerespektování osobní zóny a prostoru pro cvičení druhých,“ upozorňuje regionální fitness manažerka sítě Pure Jatomi Fitness Olga Kocourková.

Člověk narcistní - Poddruhem člověka zírajícího je člověk narcistní, zahleděný do sebe a svého obrazu v zrcadlech fitness sálů. Odmítá pochopit, že zrcadla nejsou určena k zálibnému zhlížení se, ale ke korekci špatného držení těla při cvičení. Takový tvor však vyvolá spíše smích než nevoli. 

Člověk nudistický - Možná vypadáte jako Arnold Schwarzenegger nebo královna aerobiku Jane Fondová v dobách jejich největší slávy, přesto byste neměli exhibovat a cvičit „nahoře bez“ nebo v minimalistické podprsence a kalhotkách. Ideálním oblečením do fitka je tričko či tílko z bavlny nebo funkčního materiálu, kraťasy a sálová obuv. Navzdory oblečení sajícímu pot si na strojích a zapůjčených podložkách zásadně lehejte na ručníky, abyste po sobě nezanechali bazén. Je to jednoduché - co sami nemáte rádi, nečiňte druhým. 

Člověk bordelář - Necháváte své věci povalovat po zemi, tím znemožňujete pohyb ostatním a vytváříte prostředí hrozící úrazem. Stejný dopad má neuklízení pomůcek - typicky činek a kotoučů - po cvičení. V posilovnách je zakázáno pokládat činky na čalouněné části strojů a lavic. 

Ředitel zeměkoule - Možná jste v práci „velké zvíře“, ale ve fitku, kam jste přišli dobrovolně, „šéfuje“ někdo jiný. „Trenér či instruktor odpovídá za bezpečnost v sále, dokáže odhadnout možnosti klientů a ví, kam je chce dovést,“ upozorňuje Veronika Králová z DietFitness. 

„Personál má právo jednat v rámci zákona tak, aby nedocházelo k porušování bezpečnostních a hygienických zásad. Cvičící se vstupem do fitness centra nebo pořízením členství ve fitness klubu zavazují k předcházení škodám na zdraví a majetku. Klientku, která by tyto zásady porušovala, lze v krajním případě vykázat, což se nám zatím naštěstí nestalo,“ doplňuje manažerka fitness center pro ženy Expreska Olga Jandová. „Dokonce i ,mistři světa‘ časem poznají, že řídit se radami instruktora jim prospěje nejen kvůli bezpečnosti, ale také z hlediska zlepšování fyzičky,“ uzavírá Jan Větrovský. 

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.