Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

8 příznaků, že jíte moc cukru! Zpozorněte, tohle dělá s vaším tělem

6. března 2024 • 06:00

Jak to poznáte, že vaše tělo se vám snaží naznačit, že jíte moc cukru? všímejte si následujích signálu a počítelte s tím, že sladkosti byste z jídelníčku měli vyřadit, respektive je jíst jen výjimečně.

Vynechání cukrovinek je určitě skvělým krokem ke zdravějšímu stravování, stále ale existuje spousta záludných potravin, ve kterých se cukr schovává, aniž to tušíte. Máme na mysli vše od kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, který se přidává do některých salátových dresinků, až po ovocné šťávy používané při výrobě „přírodních“ proteinových tyčinek. Pokud si nehlídáte jídelníček a přijímáte až příliš mnoho cukru, buďte si jistí, že vám to tělo dá brzy najevo. Přeslazený organismus se projevuje následujícími příznaky:

Video se připravuje ...
Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst cukr?VIDEO 

1. Akné na obličeji

Zatímco někteří odborníci tvrdí, že těžká forma akné nemá u většiny lidí nic společného se stravou, několik studií spojilo tento problém s velkou konzumací přeslazených potravin. Cukr totiž zvyšuje produkci některých hormonů zodpovědných za vznik zánětlivých forem akné. To se pak nejčastěji objevuje na obličeji, a sice kolem úst a na linii čelistí.

2. Náladovost

Ruku v ruce s konzumací rychlých cukrů jde i kolísání hladiny glykemie v těle. Ze všeho nejdřív začne tělo produkovat hormony, které pozitivně ovlivňují naši náladu – serotonin, dopamin a další. To ale bohužel netrvá příliš dlouho. Glykemie totiž začne velmi rychle klesat a právě to může způsobit úzkostné stavy, náladovost a v krajních případech i depresi.

3. Nespavost

Jíst sladké potraviny krátce před spaním se rozhodně nevyplácí. Zvýšíte totiž hladinu cukru v krvi, a tím i energii, která vám pak nedovolí „zabrat“. Navíc se po ránu nebudete cítit odpočinutí, protože vám během noci poklesne glykemie.

4. Nedaří se vám zhubnout

Zatímco cukr nemusí nutně způsobit přibývání na váze, může vám zabránit v tom, abyste přebytečná kila shodili nebo si udrželi váhu, po které toužíte. Přibrat ale samozřejmě můžete, i když budete jíst nepřiměřené množství jiných potravin, nejen těch sladkých. Vztah mezi konzumací cukru a rostoucí váhou je ale podle odborníků nepopiratelný. Pamatujte, že složité sacharidy (celozrnné výrobky, ovoce a zelenina), zdravé tuky (ořechy a semínka) a bílkoviny (ryby, kuře) vás zasytí na delší dobu a udrží hladinu cukru v krvi v normě.

5. Vyšší kazivost zubů

Není žádným tajemstvím, že cukr je hlavní příčinou zubních kazů. Když se usadí na zubech, živí se bakteriemi plaku, které v ústech přirozeně existují, a produkuje kyseliny narušující zubní sklovinu.

6. Zhoršená paměť a schopnost koncentrace

Vědecká studie provedená na krysách v roce 2012 prokázala, že zvýšený příjem fruktózy ničí mozkové synapse, které zajišťují komunikaci mezi mozkovými buňkami. U krys se dále vyvinula inzulinová rezistence, což zhoršilo jejich soustředěnost, rychlost myšlení a další kognitivní funkce. V extrémních případech může nadměrná konzumace cukru dokonce rozvíjet neurodegenerativní onemocnění, jako například Alzheimerovu chorobu.

7. Nedokážete si odpustit sladkou tečku

Cukr je jako droga, na které vzniká závislost. Funguje to tak, že čím víc ho jíte, tím víc ho chcete. Protože se po jeho konzumaci cítíte dobře, máte tendenci sahat po sladkém častěji. Projevuje se to nejčastěji tím, že i po obědě nebo večeři, kdy byste měli být sytí, sáhnete po sladkém dezertu. Pokud je to tak, měli byste se pokusit vyhnout cukru úplně.

8. Bolí vás klouby

Odborníci například zjistili, že lidé, kteří pijí hodně slazených nápojů, mají vyšší riziko výskytu revmatoidní artritidy. Pijete-li víc než jednu skleničku slazené limonády denně, zvyšujete riziko onemocnění až o 63 procent oproti lidem, kteří tyto nápoje konzumují jen jednou měsíčně.

Pokud odpoledne sníte sladkou tyčinku, na chvilku vás zasytí, ale už za pár hodin budete hladovější, než kdybyste si místo ní dali jablko.

Celý článek vyšel v časopisu Moje zdraví.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.