Pět největších hříchů, které můžete spáchat na svých vlasech | Moje zdraví

Pět největších hříchů, které můžete spáchat na svých vlasech

 • Video se připravuje ...
  29. května 2017 • 12:00

  Jak říká staré přísloví – hřešit je lidské a odpouštět božské. Vlasy však na naše prohřešky nezapomínají a jen s obtížemi se vyrovnávají především s těmi, kterých se dopouštíme opakovaně. S tricholožkou Lenkou Kašpaříkovou z vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair&Health jsme se snažili pojmenovat alespoň ty nejčastější z nich. Alespoň jeden z nich určitě děláte i vy. 

 • Nesprávný výběr vlasových přípravků


  ... • Autor: iStock.com
  Vše začíná od kvalitní vlasové kosmetiky. Obzvláště pozor bychom si měli dát na vlasové přípravky s obsahem sulfátů, silikonů, pěnidel, plnidel a dalších škodlivých látek, které vlasy zatěžují a ucpávají vlasové folikuly.  Především ženy dají s oblibou na rady kadeřníků a zkouší jeden produkt za druhým. „Když jsou vlasy zdravé a nic nás netrápí, nepřijde nám střídání preparátů ničím neobvyklým. V momentě, kdy něco není v pořádku, například nás více svědí vlasová pokožka, může se stát, že novým přípravkem problém sice utišíme, ale nevyřešíme, a za čas se objeví svědění znovu,“ říká Lenka Kašpaříková. Pokud si tedy nejste jisti, nechte si vlasy odborně vyšetřit. Tricholog vám poradí, jakou vlasovou kosmetiku pro váš druh vlasů zvolit.

 • Špatná technika foukání vlasů


  ... • Autor: iStock.com

  K velmi oblíbené metodě patří foukání vlasů v předklonu. Hříva je sice následně dokonalá, ale zároveň dochází k oslabování délek. Preferujte proto fénovaní po směru růstu. Vlasům nepřidá ani každodenní používání žehličky. Pokud je chcete mít rovné, vždy předtím použijte některý ze speciálních ochranných krémů. V případě, že vlasy necháváte volně schnout, nezabalujte je do ručníku. Velmi savé ručníky totiž mohou výživné látky vstřebat a vlasy přijdou zkrátka.

 • Mokré vlasy do drdolu


  vlasy • Autor: iStock.com
  Především majitelky dlouhých vlnitých či kudrnatých vlasů mají tendenci stahovat je ještě mokré do drdolu. Vlasy jsou sice následně krásně vlnité, ale současně dochází k jejich oslabování a opětovnému lámání.

 • Culíky


  ... • Autor: iStock.com
  Na správnou techniku stahování do gumičky si musíme dávat pozor také v případě suchých vlasů. Pokud upravujete kadeře do culíku či drdolu každý den na stejném místě, dochází k velmi nepřirozenému tahu, který nejen škodí kořínkům, ale navíc se vlasy nepřirozeně oslabují.

 • Domácí barvení


  vlasy • Autor: shutterstock.com
  Opravdu kvalitní barva vlasy vyživí, dodá jim objem a pomůže i při jejich vyšším maštění. Kámen úrazu však představuje domácí barvení, které může vlasy více poškodit, než jim prospět. Barvy z drogérií nejsou tak šetrné a kvalitní jako profesionální barvy, u nichž je výrobce schopen zajistit požadovaný výsledek. „Často se setkávám s případy, kdy žena nedodrží během domácího barvení správný technologický postup a v důsledku toho dochází až ke spálení vlasů, jejich dehydrataci a poškození vlasové pokožky. Vlasy jsou však nadměrně zatěžovány i tehdy, když střídáme barevné odstíny,“ upozorňuje tricholožka.

 • Jak by měla vypadat správná péče?


  Radujte se z jídla, soustřeďte se na to, co jíte, a vyhraďte tomu čas • Autor: iStock.com
  Tricholožka Lenka Kašpaříková uvádí, že zdravé vlasy je ideální mýt dvakrát týdně. Vhodné je rovněž dopřát jim alespoň jednou ročně intenzivnější péči na podporu a omlazení vlasového ústrojí. Minimálně jednou za měsíc by neměla chybět ani intenzivní maska nebo zábal. Pokud jste zvyklá pravidelně vlasy fénovat, kulmovat či žehlit, rozhodně používejte ochranný krém na vlasové délky.

  Nedílnou, ale často opomíjenou stránkou, která ovlivňuje kvalitu vlasů, je složení stravy. Do jídelníčku proto zařaďte hodně bílkovin v podobě luštěnin, vajec a ryb. Z ryb navíc získáváte omega 3 a 6 mastné kyseliny, jejichž prostřednictvím jim dodáte lesk. Chybět nesmí ovoce, zelenina (převážně listová z důvodu vysokého obsahu železa pro okysličování krve), dostatečný přísun vitamínů C, E a zejména skupiny B, minerálů (hořčík) či stopových prvků (zinek).Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.