Světový den ledvin: Co ledviny ohrožuje nejvíce a jak je co nejlépe chránit? | Moje zdraví

Světový den ledvin: Co ledviny ohrožuje nejvíce a jak je co nejlépe chránit?

Světový den ledvin: Co ledviny ohrožuje nejvíce a jak je co nejlépe chránit?
Ledviny • Autor: ara
9. března 2022 • 06:00

Ledviny jsou párový orgán, který zažívá svůj vrchol již ve dvaceti letech věku člověka. Podílejí se na vylučování vody, nečistot i léků z těla, hospodaří s minerálními látkami, udržují vnitřní prostředí celého těla v rovnováze, díky produkci hormonu erytropoetinu řídí krvetvorbu.

Ledviny také významně přispívají k dlouhodobé regulaci krevního tlaku. U těch, kteří trpí těžší poruchou jejich funkce, je vysoký krevní tlak téměř pravidlem. Nemocné ledviny totiž tlak negativně ovlivňují, což funguje i naopak. Ty, které trápí hypertenze a neléčí se, postihují problémy s ledvinami. A mohou být různého charakteru – od zrychleného zhoršování jejich funkce až po jejich trvalé poškození.

Video se připravuje ...
Unikátní technologie pro měření krevního tlaku pomocí selfie kameryVIDEO 

Jak se starat o své ledviny, nám každoročně připomíná Světový den ledvin, který vychází na 10. března.

Když máte nemocné ledviny, dejte si pozor na tlak!

Přesně tak. Pokud totiž trpíte nějakým onemocněním ledvin, stojí za ním většinou tzv. sekundární hypertenze (vzniká druhotně v důsledku jiného onemocnění). V případě jejich akutních i chronických onemocnění je vysoký krevní tlak častou komplikací. V takových případech je nutné nejprve snížit tlak a poté zpomalit progresi ledvinového onemocnění. Vysoký krevní tlak sám o sobě totiž vede často k dalšímu poškozování ledvin. Nejvíce jsou ohroženi pacienti, u kterých následně dochází ke ztrátě bílkovin z moči. Proto je nutné krevní tlak normalizovat.

Trpíte-li vysokým krevním tlakem, ledviny jsou v ohrožení

Postižení ledvin vzniklé v tomto důsledku se nazývá nefroangioskleróza. V Evropě hypertenze způsobuje 7–8 % ledvinového selhání, v USA je to dokonce až 25–30 %. Mnohem častěji hypertenze vede k ledvinné nedostatečnosti než přímo k selhání. Ledviny ztrácejí schopnost vylučovat odpadní látky a vodu, které se tak hromadí v těle. Pokles funkce ledvin většinou přichází pozvolna a nepozorovaně, typickými příznaky jsou vznik otoků, únava, nechutenství, svalové křeče, celková slabost a další. I proto je včasné diagnostikování hypertenze a zavedení vhodné léčby velice zásadní.

Jak chránit své ledviny?

Většinou si jejich existenci ani neuvědomujeme, dokud s nimi není něco v nepořádku. Na prevenci se tedy rozhodně vyplatí pamatovat. A jak se o ledviny starat? Ledviny jsou ohroženy skrze záda, proto je mějte v teple a dbejte o dostatečné ošacení. Dodržujte zdravý životní styl – je prospěšné nekouřit, nepít alkohol, vyhýbat se stresu (alespoň co nejvíce to půjde), zdravě se stravovat, dbát na dostatečný pitný režim.

Nezapomínejte ani na pravidelnou kontrolu krevního tlaku. Ten si můžete měřit v domácím prostředí, zamezíte tak případnému efektu bílého pláště. „Důležitým předpokladem je použití klinicky ověřených tlakoměrů ideálně vybavených Intelli manžetou. Získané hodnoty tlaku jsou tím pro konzultaci s lékařem věrohodné,“ uvádí Peter Šimon, zástupce společnosti Omron.

Důležité je začít co nejdříve. Ačkoliv nemusíte cítit žádné příznaky, neznamená to, že hypertenzí nemůžete trpět. A totéž platí i u onemocnění ledvin. Nečekejte, až vás ledviny začnou bolet. Jedná se totiž o velmi často rozšířený mýtus, který ale není pravdivý.

Autor: Valentina Lebová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.