Srdce je v létě v nebezpečí: 5 jednoduchých tipů, jak ho ochránit
Letní období s sebou přináší zvýšené riziko srdečních komplikací. Na srdce klade větší nároky a může tak vést k jeho přetížení a různým zdravotním problémům.
Nedostatek tekutin v organismu zahušťuje krev a ztěžuje srdci práci. Dehydratace se v horkém počasí může objevit snadno, a to i u zdravých lidí, kteří dostatečně nepijí.
Navíc mnoho lidí v létě tráví více času venku a věnuje se sportovním aktivitám. Pokud nejste na fyzickou zátěž zvyklí, může to srdce zatížit a vést k srdečnímu infarktu, mozkové mrtvici, nebo jiným komplikacím.
Kardiologové proto radí lidem s nemocným srdcem, ale i těm zdravým, aby o prázdninách nepřeceňovali své síly a přizpůsobili režim aktuálnímu počasí. Kardiologové shrnují svá doporučení do pěti užitečných tipů.
1. Zabraňte dehydrataci
Vysoké letní teploty vedou ke zvýšeným ztrátám tekutin pocením a zvyšují riziko dehydratace. „Ta může srdeční onemocnění vyvolat nebo výrazně zhoršit. Je proto nesmírně důležité tekutiny pravidelně doplňovat a důsledně zabraňovat dehydrataci,“ říká předseda České kardiologické společnosti prof. MUDr. Petr Ošťádal, Ph.D., FESC.
2. Šetřete síly
Přestože rady v duchu zdravého životního stylu velí zařadit do svého programu pravidelný pohyb, v létě to tak úplně neplatí. Pro lidi s nemocným srdcem představuje i krátká procházka v horkém dni velkou námahu. „Větší fyzické výkony, náročné túry nebo vyčerpávající sportovní aktivity by lidé s nemocným srdcem měli odložit na chladnější dny,“ doporučuje Ošťádal.
3. Držte se ve stínu
U nemocných s vysokým krevním tlakem, kteří užívají léky, může v důsledku velké ztráty tekutin pocením docházet k poklesům tlaku spojeným s nevolností a slabostí. „Kardiakům, kteří v létě vyráží k moři, radíme nezdržovat se přes poledne na přímém slunci a dobu největšího horka strávit ve stínu nebo v chladnějších prostorách,“ vysvětluje Ošťádal.
4. Nezapomínejte na kontroly
Dovolenou vnímá řada lidí jako čas odpočinku a volnějšího režimu. Pro léčbu však nic takového neplatí. Pravidelné užívání předepsaných léčivých přípravků je podle specialistů základem účinné terapie. Medikaci by bez předchozí konzultace s odborníkem proto lidé neměli vysazovat ani v době dovolených. „Když má nemocný pocit, že mu léky nedělají dobře, měl by se poradit se svým lékařem. Jejich náhlé vysazení může totiž vést k prudkému zhoršení stavu,“ říká Ošťádal.
5. Chlaďte s rozumem
Klimatizace je zejména v tropických teplotách vítanou pomocnicí, je však důležité ji používat s rozvahou. Přechod z interiéru auta, který je vychlazený na 21 °C, do tropických 35 °C, jež panují venku, způsobí tělu teplotní šok. Prudké střídání teplot značně zatěžuje cévní a srdeční systém, zvláště u lidí s nemocným srdcem. Zároveň může vést k rýmám nebo ucpaným dutinám. Lékaři proto doporučují dodržet rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou kolem 5–7 °C. „Velké výkyvy okolních teplot pravděpodobně srdce zatěžují ještě více než samotné horko,“ uvádí Ošťádal.