Selen na pomoc imunitě | Moje zdraví

Selen na pomoc imunitě

Selen na pomoc imunitě
Nemoci nás doprovází obzvlášť v chladném období. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 12:49

Podzimní deště, vítr a chlad prověří naši imunitu jako nic jiného. Navíc organismus po přestálém zářijovém organizačním stresu začíná hlásit oslabení. 

Obranné mechanismy organismu selhávají i kvůli oxidačnímu stresu. Pokud volným radikálům nic nezabrání, začnou poškozovat buněčné membrány. Také nedostatek určitých mikroživin v organismu se dříve nebo později projeví.

Selen je nezbytný 

Jednou z látek, které naše zdraví pomáhají udržet v požadované formě, je selen. Jako součást několika důležitých enzymů jsou selen a jeho metabolity nepostradatelné pro takové funkce organismu, jakými jsou antioxidační obranyschopnost, redukce zánětů, produkce hormonů štítné žlázy, syntéza DNA, plodnost a reprodukce. Odborníci také zkoumají jeho vliv na rakovinu, kdy se domnívají, že selen pomáhá likvidovat nežádoucí buňky, snižovat prokrvení nádorů a tím brzdí jejich růst.

Selen, hlavně společně se zinkem, pomáhá udržovat zdravou a zářivou pokožku, hladké pevné nehty a lesklé vlasy. A kde tento prvek najdete? Selen se nachází v rybách, celozrnných potravinách a ořeších, především para. Jeho obsah v nich však poměrně kolísá, zvláště v závislosti na složení půdy. Evropou se táhnou dva půdní pásy chudé na selen. Česko leží právě v průsečíku těchto pásem. 

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně objevili unikátní vlastnost nových nanočástic selenu jakožto účinné alternativy antibiotik. Selenové nanočástice si podle tohoto výzkumu poradí s nebezpečným zlatým stafylokokem a působí i tam, kde už běžná antibiotika nezabírají. Nyní proto vědci hledají způsob, jak nanočástice uchytit a fixovat na nejrůznějších látkách a materiálech, aby v nemocničních zařízeních sloužily jakožto účinná ochrana proti nežádoucím bakteriím. K zavedení selenových nanočástic coby alternativy antibiotik při léčbě bakteriálních onemocnění u člověka však musí proběhnout ještě náročné klinické zkoušky. 

Hlavní projevy deficitu selenu:

* lámavé nehty a vlasy

* zvýšený počet virových onemocnění

 * změny v thyreoidální regulaci

* snížená imunita, zvýšený počet alergických reakcí

* zhoršení kognitivních funkcí

* opakované záněty kloubů

* strnulost kloubů zejména v rukou. 

Tip: Volbou, kterou lze doporučit, jsou patentované kvasnice s organickým selenem. 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.