Bez nepříjemných pocitů při menstruaci | Moje zdraví

Bez nepříjemných pocitů při menstruaci

Bez nepříjemných pocitů při menstruaci
Menstruačními bolestmi trpí mnoho žen. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 10:04

Upřednostňujete oblečení z přírodních materiálů, do své domácnosti rádi nakupujete produkty v kvalitě „bio“, ale můžete si ještě dopřát více i pro své intimní pohodlí. Možná ještě nevíte o jiné alternativě, přestože existuje. Některé ženy již otestovaly prostředky intimní hygieny z organické bavlny. 

Šestadvacetiletá Denisa posledních několik let téměř nepoužívala menstruační vložky a dávala přednost tamponům. „Měla jsem pocit, že pokožka a sliznice pod vložkami nedýchají,“ vysvětluje. „Dokud jsem je používala, trápil mě po každé menstruaci výtok a podráždění, občas se dokonce dostavil i gynekologický zánět.“ Také s tampony sice v posledních dnech menstruace registrovala vysušení poševní sliznice, ale s takovým stavem se už smířila. Z opatrnosti raději nevyužívala „intimky“. Tenoučké vložky jsou sice nenápadné, ale přece jen jsou další bariérou. Změna nastala před dvěma lety, když Denisa vyrazila na studijní pobyt do Londýna. Získala novou překvapivou zkušenost. Její španělská spolubydlící totiž používala vložky a tampony z organické bavlny. „Ángela se mi svěřila, že ji dříve trápily gynekologické záněty. S přechodem na,bavlnu' ale postupně vymizely. To mě velmi zaujalo, protože jsem obdobné potíže také často řešila,“ vzpomíná Denisa. 

Otevřená nové možnosti 

„Dokonce jsem se sama začala zajímat o složení hygienických pomůcek, které jsou na trhu, a porovnávala jsem je mezi sebou. Například mě dříve nenapadlo, zda jsou biologicky odbouratelné. Nikdy jsem neřešila, z čeho se vložky a tampony vyrábějí. Myslela jsem si, že je to nějaká vata, v podstatě tedy přírodní materiál. Když jsem zjistila skutečnost, musela jsem si opravit názor. Základ většiny vložek a tamponů tvoří viskóza, tedy umělé hedvábné vlákno vyráběné z celulózy. To je doplněno plasty a tzv. superabsorpčními materiály, které jsou také chemického původu. Chtěla jsem se ještě sama přesvědčit, zda mám vyzkoušet něco jiného. Zjistila jsem si od Ángely, kde nakupuje. Na příští menstruaci jsem už byla vybavená bavlněnými tampony její oblíbené značky. Bylo to dobré. Nesetkala jsem se u nich ani s vysušením sliznic, ani s jiným podrážděním.“ U bavlny už Denisa zůstala, a to i po návratu do Česka. „Nejdříve jsem si hygienické prostředky objednávala ze zahraničí, což se trochu prodražilo, dnes už jsou naštěstí k dostání i tady,“ uzavírá vyprávění o změně, která jí zpříjemňuje život. 


Přednosti výrobků intimní hygieny z organické bavlny:

* Jde o 100% přírodní materiál nezpůsobující podráždění.
* Jsou příjemné na dotyk a umožňují pokožce a sliznicím „dýchat“.
* Neuvolňují drobná vlákna, která mohou dráždit sliznici.
* Neobsahují žádné dráždivé chemikálie, které by se mohly vstřebat do krevního oběhu.
* Jsou plně biologicky odbouratelné a nezatěžují životní prostředí.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.