Krvácení z dásní | Moje zdraví

Krvácení z dásní

Krvácení z dásní se obvykle objevuje během čištění zubů, kdy pacient plive při vyplachování vodu s příměsí krve. Často se objevuje také při jídle, typicky po kousnutí do jablka. Krvácení dásní je varovný signál, který může vést až ke ztrátě zubů.

Příčiny krvácení z dásní

Nesprávné čištění zubů

Pokud na kartáček příliš tlačíte nebo máte příliš tvrdé štětiny, mohou občas krvácet i zdravé dásně. Krvácení se může vyskytnout i například ve chvíli, kdy začnete používat zubní nit nebo kartáček na mezizubní prostory. Toto krvácení by mělo ale do týdne ustat.

Zánět dásní

Zánět dásní neboli gingivitida se projevuje lehkým zarudnutím nebo malým otokem. Zánět vzniká nejčastěji v důsledku špatné zubní hygieny. Na povrchu zubů se ihned po vyčištění usazuje na povrchu mikrobiální povlak, zkráceně plak. Ten zpočátku není nijak nebezpečný, protože nebývá tolik osídlený bakteriemi. Pokud lidé ze svých zubů plak pravidelně neodstraňují, zvětšuje postupně svůj objem a vznikají v něm dobré podmínky pro růst další skupiny bakterií. 

Parodontóza

Neléčený zánět dásní se může rozšířit do hlubších částí a tím vést až k parodontóze, což je další příčinou krvácení z dásní.

Nedostatek vitamínů

Krvácení se může objevit i v důsledku nedostatku některých prvků, především vitamín vitamínu C, K a železa. Vitamín C se mimo jiné podílí na tvorbě kolagenu, který zpevňuje cévní stěny a je také součástí vláken držících zuby v lůžku. Při nedostatku „céčka“ jsou dásně křehčí, vlákna ztrácejí pevnost a snadněji krvácejí.  Nízká hladina železa v organismu má za následek popraskanou kůži, záněty a právě i krvácení dásní.

Léky 

Další příčinou může být i užívání léků proti srážlivosti krve, vzácně může krvácení z dásní souviset s nádorovým onemocněním dutiny ústní. Krvácení z dásní může poukazovat na problémy s játry nebo další onemocnění.

Jak vyléčit krvácení z dásní?

Při dlouhodobém nebo opakovaném krvácení z dásní je potřeba navštívit zubaře, případně zubní hygienistku. Při zubní hygieně dojde k odstranění zubního kamene a plaku a odborník může poradit správnou techniku čištění zubů a výběr vhodného kartáčku.

Lékaře navštivte i při bolestivosti dásní nebo při změně jejich barvy. Prevencí krvácení z dásní jsou řádné čištění zubů a zubní hygiena.

 

 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.