Vědci tvrdí: Medicinální houby jsou pozoruhodné | Moje zdraví

Vědci tvrdí: Medicinální houby jsou pozoruhodné

Vědci tvrdí: Medicinální houby jsou pozoruhodné
Houby ovlivňují náš nervový systém a jsou prospěšné nejen pro něj. • Autor: istockphoto.com
27. července 2016 • 12:42

V průběhu celého roku ze všech stran slýcháme, že je třeba posilovat imunitu, abychom nebyli často nemocní. Cest k tomuto „cíli“ je mnoho, nicméně stále více se potvrzuje, že jedním ze stěžejních pomocníků v této oblasti mohou být tzv. medicinální houby… 

Houby zpravidla uznáváme především jako gastronomickou pochoutku, ale existují též takové, které jsou po tisíce let známy svými léčivými účinky na lidské zdraví a mají nezastupitelné místo v čínské medicíně či domorodém léčitelství po celém světě, ať už v oblasti pralesů či dálné Sibiře... Není tedy divu, že se jimi aktivně zabývá též moderní věda a medicína, jež zkoumají a potvrzují účinky, které již byly dávno předtím popsány. V popředí zájmu jsou tzv. medicinální houby jako Cordyceps, Reishi, Shiitake, Maitake, Chaga, Polyporus, Coriolus, Hericium a mnohé jiné. 

Vědecké pokusy dokazují, že medicinální houby mají především silné imunomodulační účinky. Ovlivňují jak vrozenou, tak i získanou část imunitního systému, kdy se však nejedná jen o jeho stimulaci, ale také o tlumení v případě alergických či autoimunitních onemocnění. Zvýšení aktivity a posílení imunitního systému je umožněno hlavně díky glukanům, jejichž působení je podstatné zejména u infekcí či nádorových onemocnění, kde silný imunitní systém sehrává ochrannou roli.

Houby jsou schopné infekční agens porazit, omezit jeho dělení a zlikvidovat různé typy bakterií nebo virů, a to i takových jako HIV, herpetické viry, stafylokoky či streptokoky… Je třeba zmínit i to, že ač jsou houbami, poradí si i s kvasinkovými a houbovými infekcemi. „S pozitivními účinky medicinálních hub se v ordinaci setkávám každý den. Z mého pohledu je úžasná právě jejich schopnost imunitní systém nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je imunitní reakce nepřiměřená. Toho využívám kupříkladu u terapie alergií či autoimunitních reakcí,“ říká praktik tradiční čínské medicíny Milan Schirlo.

Podstatné jsou též protirakovinné účinky těchto hub (jak v prevenci, tak posléze v „boji“ s tímto onemocněním), dále pomáhají předcházet např. cukrovce, srdečně-cévním či neurodegenerativním nemocem a zlepšovat stav pacientů s těmito civilizačními chorobami. Je to dáno tím, že medicinální houby jsou silnými antioxidanty s výrazným působením proti volným radikálům (ty urychlují stárnutí, poškozují tkáně, orgány, buněčnou DNA a podporují vznik rakovinného bujení). Při zkoumání účinků medicinálních hub bylo také zjištěno, že mají pozitivní vliv na nervový systém – jejich působením dochází k hojení poškozených periferních nervů, nastává zpomalení či zastavení rozvoje demencí a jiných degenerativních onemocnění mozku. 

„Medicinální houby jsou také velmi úspěšné v ovlivňování hladiny cukrů v krvi, což je dáno i tím, že dokážou zvýšit citlivost buněk na inzulin, zvýšit jeho produkci a zároveň ochránit buňky slinivky, které jsou za syntézu inzulinu zodpovědné. Snižují hladiny lipidů (LDL lipoproteinu, jehož vysoká koncentrace je spojena s vysokou koncentrací cholesterolu), naopak zvyšují hladinu HDL cholesterolu, který organismus chrání před rozvojem aterosklerózy,“ uvádí odborník.

„Pokud máte potíže se zažíváním, jsou též vhodným řešením. Tlumí zánět, ochraňují sliznici zažívacího traktu a mimo jiné též jaterní tkáň, kterou napomáhají regenerovat po poškození ať už toxickými či jinými chemickými látkami nebo infekcemi. Zlepšují také stav močového systému, zmírňují průběh chronických ledvinných onemocnění, zabraňují vzniku močových kamenů a mají diuretické účinky,“ dodává Milan Schirlo. Dosavadní výzkumy a poznatky ukazují, že medicinální houby harmonizují organismus jako celek. Zvyšují vitalitu, energii, chuť do života, jejich působením se zvýší odolnost proti stresu i únavě a urychlí se regenerace sil po námaze, jsou proto vhodnými pomocníky pro zlepšení a udržení lidského zdraví. 


Odborná spolupráce: Milan Schirlo

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.