Bělení zubů s bělicí lampou Philips ZOOM! WhiteSpeed | Moje zdraví

Bělení zubů s bělicí lampou Philips ZOOM! WhiteSpeed

Bělení zubů s bělicí lampou Philips ZOOM! WhiteSpeed
Bělení zubů se provádí na dentální hygieně. • Autor: istockphoto.com
22. srpna 2016 • 11:03

Lucie je povoláním kadeřnice. Po absolvování našeho testování vítá své zákaznice zářivým úsměvem. Do zdlouhavého domácího bělení se jí příliš nechtělo, proto se zajímala o možnosti ordinačního bělení a svěřila se profesionálům. 

Po příchodu do ordinace na soukromé klinice AmbiCare se Lucie ujímá dentální hygienistka Tereza Sobotková. Ujišťuje se, že klientka před bělením absolvovala požadovanou dentální hygienu a že nemá žádný neošetřený zubní kaz, netrpí parodontitidou či zánětem dásní, není těhotná ani nekojí a není alergická na některý z přípravků. Poté vyrábí na míru nosiče na domácí dobělování. Mezitím dává klientce informace o samotné proceduře a zopakuje pokyny a doporučení, které má Lucie v následujícím období dodržovat. Zároveň si nechává podepsat (jako u každého klienta před výkonem) informovaný souhlas. A bělení může začít.

Nejprve hygienistka očistí a dohladka zaleští povrch zubů – odstraní tak povrchové nečistoty. Poté klientce aplikuje na rty olejíček s vitaminem E a do úst vkládá retraktor (plastovou pomůcku sloužící k oddálení rtů a jazyka od procesu bělení). Stanoví barvu Luciiných zubů a fotografuje je pro účely dokumentace. Lucie dostává ochranné brýle a do ústní dutiny tampony sloužící k izolaci sliznic a dásní. Na zuby hygienistka nanáší pH booster – jde o látku, jež neutralizuje povrch skloviny pro lepší výsledek a zároveň obsahuje látku, která slouží jako prevence před citlivou reakcí zubů.

Následuje aplikace samotného bělicího gelu, který obsahuje účinnou látku na bázi peroxidu vodíku. „Všechny bělicí gely Philips ZOOM jsou jediným systémem, který v sobě kombinuje sílu ACP (amorfního kalciumfosfátu), dusičnanu draselného a fluoridu, čímž nabízí vysokou ochranu zubní skloviny a úlevu citlivým zubům. Je klinicky prokázáno, že ochraňuje sklovinu a chová se šetrně k zubům,“ vysvětluje Tereza Sobotková. 

Poté, co dentální hygienistka rozetřela Lucii na zuby bělicí gel, je osvětluje speciální bělicí lampou s modrým světlem. Lampa Philips ZOOM WhiteSpeed zvyšuje účinnost bělicího gelu s obsahem peroxidu vodíku. Ten při procesu štěpení dvojných uhlíkových vazeb rozkládá pigmentace nacházející se v zubním dentinu. Žluté složité molekuly pigmentů, které se nacházejí v dentinu, během bělení absorbují modré světlo lampy. Při tomto procesu dochází ke zvýšení chemické reakce mezi uhlíkovými vazbami a hydroxylovými radikály, které vznikají štěpením peroxidu vodíku a tyto pigmenty přímo štěpí.

První fáze bělení trvá 15 minut. Poté hygienistka gel odstraní, znovu nanese pH booster a novou dávku bělicího gelu a opět osvítí lampou. Vše se opakuje 4x. Po hodině je vše hotovo, tampony a retraktor jsou vyjmuty, klientka si vyplachuje ústa a dentální hygienistka vše dokumentuje. Nakonec předává Lucii nosiče, gel pro domácí dobělení a poslední instrukce pro domácí péči. Lucie je výsledkem nadšená. „Nezapomeňte dodržovat ‚bílou dietu‘ – po dobu 24 hodin se musíte vyvarovat všeho, co na zubech zanechává pigmenty (například káva, čaj, červené víno, červené koření, coca-cola, mrkev, maliny, borůvky, špenát…), a nepoužívejte v následujících dnech ani rtěnku nebo barevný lesk na rty,“ upozorňuje ji ještě na rozloučenou hygienistka. 

Domácí péče 

Pro ty, kteří dávají přednost nosičům s bělicím přípravkem během dne, se hodí Philips ZOOM DayWhite s aktivní bělicí látkou s peroxidem vodíku. Doporučená doba aplikace je 2x 30 minut denně. Pokud pacient upřednostňuje použití bělicího gelu v noci, použijte Philips ZOOM NiteWhite. Aplikaci je potřeba dodržet po dobu 4–6 hodin. V případě nutného dobělení pacient nanáší gel po dobu 3 dnů vždy pod kontrolou dentální hygienistky. Pokud není použito techniky ordinačního bělení, pacienti aplikují gel v nosičích po dobu 10–14 dní. Změna barvy je patrná již za 2–3 dny. 

Jak vznikají nosiče na míru pro domácí péči? 

Klientovi se otisknou vlastní zuby do speciální hmoty a otisky se vylijí kamennou sádrou. Ta slouží jako model pro vytvoření nosičů, který se dá do přístroje zvaného Vacuum former. V přístroji se zahřeje speciální folie a pod vakuem těsně obepne celý sádrový model – nosič je hotov. 

Slovo hygienistky: Lucie má krásný, sanovaný chrup, pravidelně dochází na dentální hygienu a jediné, co chtěla změnit, byla barva zubů. Proto se rozhodla pro jejich šetrné zesvětlení pomocí ordinačního bělení Philips ZOOM. Celá procedura probíhala v klidu, bez jediné citlivosti či pálení, a klientka odcházela velice spokojená. 

Slovo klientky: Rozhodování o tom, jestli chci vybělit zuby, mi netrvalo ani minutu. S barvou svých zubů jsem nebyla nikdy spokojena, a tak jsem si nechala poradit od dentální hygienistky Terezy Sobotkové, jaká metoda bělení je pro mne tou nejlepší. Protože jsem chtěla mít bílé zuby ihned a nechtěla čekat 14 dní, rozhodly jsme se společně pro ordinační bělení, po kterém je výsledek patrný již po jedné hodině. Během celé procedury jsem nezaznamenala žádnou bolest ani nepříjemné pocity. Retraktor mě nikde netlačil a nijak nepřekážel. Celá akce rychle utekla a já se už jen těšila na nový úsměv. S výsledkem jsem maximálně spokojená. 

Slovo stomatologa: Přednostka Stomatologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a členka odborného týmu kliniky AmbiCare doc. MUDr. Eva Gojišová: Proces bělení zubů patří do rukou profesionálního odborníka, jenž dohlédne na to, aby chrup při použití této metody nebyl poškozen. Zároveň respektujeme požadavek EU, který stanoví nejvyšší možnou koncentraci peroxidu vodíku v přípravcích na bělení zubů do 6 %. U volně prodejných přípravků se tato koncentrace dostává pouze na hranici 0,1 %. Já sama kromě kosmetického efektu považuji vybělení za účinnou motivaci, vedoucí pacienta či klienta k dokonalejší ústní hygieně.

Během pohovoru, který všemu předchází, je třeba vždy vysvětlit princip metody, což předpokládá naši znalost materiálů a technologií. U bělení jde vlastně o zesvětlení barvy zubů, jinak řečeno – snažíme se o optické projasnění a zprůhlednění. Pacient má být řádně poučen o možných kontraindikacích, které u něho brání provedení bělení. Sem patří výskyt parodontózy, zub postižený zubním kazem, periodontální léze, porušení zubní náhrady a výplně, citlivé zuby, mnohočetné výplně na předním úseku chrupu a celková závažná onemocnění.

Před započetím bělení je třeba zjistit míru citlivosti zubů a zkontrolovat stav ústní sliznice, samozřejmě je důležitá předcházející profesionální důkladná dentální hygiena. Důležitá je přitom skutečnost, aby zub již byl vyspělý, čili kořen zubu dosáhl své definitivní délky. S bělením zubů mám dlouholetou zkušenost a vždy na základě vyšetření a pohovoru s pacientem volím přiměřenou koncentraci bělicího přípravku. Rovněž mám zkušenost se systémem ordinačního bělení Philips ZOOM. Vzhledem k tomu, že bezpečnost pacienta je zaručena a výsledek bělení je ještě umocněn díky bělicí LED lampě, tato metoda nabízí výrazný efekt a mohu ji doporučit. Důležitá je plná spolupráce pacienta s lékařem nebo dentální hygienistkou a v případě jakýchkoli potíží mít na pacienta čas a problém vyřešit. 

Odborná spolupráce: Soukromá klinika AmbiCare K Hrnčířům 25, 149 00 Praha 4 – Šeberov (www.ambicare.eu)

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.