Delirium tremens | Moje zdraví

Delirium tremens

Delirium je život ohrožující stav, jedná se o nejtěžší stádium abstinenčního syndromu, kdy člověk závislý na alkoholu přestane alkohol užívat.

Člověk musí být nejprve závislý na alkoholu, aby se u něj mohlo vyskytnout delirium. Delirium se objevuje po dlouhodobém nepřetržitém pití alkoholu v „tahu“.  Přerušení příjmu alkoholu je startérem pro delirium. 1 nebo 2 dny před deliriem vzniká nedelirantní stav. Vyznačuje se třesem končetin, záškuby, pocením, zvýšeným krevním tlakem, poruchami spánku, nechutenstvím a vyčerpáním. Samotné delirium trvá 2–5 dní. Má vždy individuální průběh. Jeho příznaky jsou různé halucinace, třes, dezorientace prostorově i časově, porucha paměti, neklid, agrese, porucha emocí a křeče.

 

Postihuje

muži
ženy
děti
psychické a fyzické obtíže

Projevuje se

Léčba

Léčba probíhá na jednotce intenzivní péče nebo hospitalizací na detoxikační jednotce.

Léky

Podávají se Benzodiazepiny. Jelikož je delirium stav ohrožující pacienta na životě, je nutné je v případě potřeby podat i nitrožilně.

 

Možné komplikace

Pacient, který není léčen, může zemřít. Jeho organismus je poškozený a oslabený (může dojít například k zápalu plic, selhání jater apod.). Na delirium tremens až ve čtvrtině případů navazuje Korsakovova (Korsakoffova) psychóza, při které dochází k poruše krátkodobé paměti. V důsledku toho je pacient dezorientovaný v čase i prostoru a často to kompenzuje fabulací. Může dojít i k trvalému poškození intelektu. Objevit se může i takzvaný Wernickeho syndrom (encefalopatie), což je další poškození mozku.

Na zvládnutí deliria tremens by měla navazovat léčba závislosti na alkoholu.

Inkubační doba

-

Očkování

ne

Délka léčby

individuálníměla by následovat léčba závislosti na alkoholu

Trvalé následky

Může se objevit poškození paměti, intelektu a je zde riziko návratu k původnímu psychickému stavu.

Prevence

Jedinou účinnou prevencí je vyhnout se pití alkoholu.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.