Delirium tremens
Delirium je život ohrožující stav, jedná se o nejtěžší stádium abstinenčního syndromu, kdy člověk závislý na alkoholu přestane alkohol užívat.
Člověk musí být nejprve závislý na alkoholu, aby se u něj mohlo vyskytnout delirium. Delirium se objevuje po dlouhodobém nepřetržitém pití alkoholu v „tahu“. Přerušení příjmu alkoholu je startérem pro delirium. 1 nebo 2 dny před deliriem vzniká nedelirantní stav. Vyznačuje se třesem končetin, záškuby, pocením, zvýšeným krevním tlakem, poruchami spánku, nechutenstvím a vyčerpáním. Samotné delirium trvá 2–5 dní. Má vždy individuální průběh. Jeho příznaky jsou různé halucinace, třes, dezorientace prostorově i časově, porucha paměti, neklid, agrese, porucha emocí a křeče.
Postihuje
Projevuje se
Léčba
Léčba probíhá na jednotce intenzivní péče nebo hospitalizací na detoxikační jednotce.
Léky
Podávají se Benzodiazepiny. Jelikož je delirium stav ohrožující pacienta na životě, je nutné je v případě potřeby podat i nitrožilně.
Možné komplikace
Pacient, který není léčen, může zemřít. Jeho organismus je poškozený a oslabený (může dojít například k zápalu plic, selhání jater apod.). Na delirium tremens až ve čtvrtině případů navazuje Korsakovova (Korsakoffova) psychóza, při které dochází k poruše krátkodobé paměti. V důsledku toho je pacient dezorientovaný v čase i prostoru a často to kompenzuje fabulací. Může dojít i k trvalému poškození intelektu. Objevit se může i takzvaný Wernickeho syndrom (encefalopatie), což je další poškození mozku.
Na zvládnutí deliria tremens by měla navazovat léčba závislosti na alkoholu.
Inkubační doba
-Očkování
neDélka léčby
individuálníměla by následovat léčba závislosti na alkoholuTrvalé následky
Může se objevit poškození paměti, intelektu a je zde riziko návratu k původnímu psychickému stavu.
Prevence
Jedinou účinnou prevencí je vyhnout se pití alkoholu.