Spinning: Na kole vždy v suchu | Moje zdraví

Spinning: Na kole vždy v suchu

Spinning: Na kole vždy v suchu
Spinning je ideální na shození přebytečných kil. • Autor: istockphoto.com
9. září 2016 • 10:19

Kdo se bojí či neumí jezdit na silničním nebo terénním kole, může zkusit Spinning. V létě, v zimě, v dobré partě, bez rizika pádu a s vysokým „hubnoucím“ efektem. 

Malí i velcí, padesátikilová slečna vedle svalnatého pořízka (stroj unese až 150 kg), osmdesátiletá seniorka stejně jako atlet v přípravě na triatlon, a dokonce nastávající maminka, pokud už je zvyklá jezdit, se mohou sejít na téže hodině a rovnocenně trénovat adekvátně svým schopnostem a cílům. Klíčem k tomu je individuální nastavení intenzity výkonu, tedy zátěže (odporu, který musíte překonávat) v kombinaci s kadencí šlapání. Zpravidla čtyřicetiminutové lekce jsou zábavné a neodmyslitelně k nim patří hudba, ať instrumentální nebo zpívaná, jež motivuje a pomáhá šlapat pěkně do rytmu. Klidně si trénujte sami, jestli chcete, ale ve skupině ze sebe vždycky vydáte o trochu víc. 

Spinning program se zrodil počátkem 90. let minulého století v USA v hlavě profesionálního cyklisty Jonathana Goldberga, známého spíše jakojohnny G. Hledal alternativní způsob tréninku, aby nemusel na dlouhé hodiny opouštět těhotnou manželku a přitom se dobře připravil na extrémní závod dlouhý 3,5 tisíce mil napříč Spojenými státy americkými, jejž v roce 1987 vzdal pouhých 300 mil před cílem. Sestrojil si první spinner, usilovně na něm šlapal doma v garáži a v roce 1989 závod vyhrál! O dva roky později začal dávat v Santa Monice lekce prvním zájemcům a v roce 1993 společně sjohnem Baudhuinem založil společnost Mad Dogg Athletics, vlastnící a rozvíjející ochrannou známku Spinning.

„Spinning program vychází z cyklistiky, a na lekci tudíž neuvidíte mávání rukama, šlapání vzad nebo jednou nohou či jiné zbytečné pohyby, protože ty na ‚obyčejném‘ kole také neděláme,“ zdůrazňuje certifi kovaný spinning instruktor Tomáš Krmíček, který spinning koncept přivezl do ČR. „Geometrie spinneru kopíruje poměry na běžném kole, na rozdíl od něj je však ze spinneru velmi těžké spadnout. 

Nemusíte na něm držet rovnováhu, proto je tento pohyb tak jednoduchý a zvládne ho úplně každý včetně těch, kteří se na silničním nebo terénním kole vůbec neudrží,“ ujišťuje instruktor. Jedná se dokonce o sport mimořádně vhodný pro obézní, neboť šetří klouby a riziko pádu je minimální. 

Správný posed - lepší jízda

Spinner není rotoped ani bicykl paní sládkové z filmu „Postřižiny“. Sedět na něm se vzpřímenými zády znamená připravovat se o možnost přenášet do pedálů více síly. Nevyužíváte gravitaci a šlapání tak není příliš efektivní. Opět je to stejné jako na kole, kde cyklistova páteř v ideálním posedu trochu připomíná luk s jablkem (= hlavou) na konci. Zásadní pro správný posed je nastavení sedla, a to jak do výšky, tak co se týče vzdálenosti od představce (řidítek).

Pár jednoduchých pravidel: 
* Při správném posedu je noha volně opřená o pedál v dolní poloze, pokrčená zhruba v úhlu 15 stupňů; při zasunutí do klipsny se dostane níž a ještě se trochu napřímí. 
* Kombinace nízko nastaveného sedla a vysoko položených řidítek vede ke vzpřímenému posedu. Záda si v něm lebedí, ale zkracují se přetížené svaly na zadní straně nohou. 
* Sedlo příliš vysoko a zároveň daleko od řidítek znamená šlapat špičkami nohou a nadměrně namáhat jak kyčle, tak podkolenní šlachy.
* Sedlo příliš vpředu (blízko řidítek) = nepřirozená poloha a následně bolest kolenou. 
* Řidítka se u rekreačních jezdců standardně nastavují do výšky sedla. „Závodníci“ je záměrně mívají níže než sedlo (lepší aerodynamika), těhotné dámy a lidé s povolenými břišními svaly naopak výše (vzpřímenější sed, tj. horší aerodynamika a nižší efektivita šlapání, ale větší ochrana bederní páteře před přetížením).

Jinými slovy: Méně zdatným bude „rovnější“ sed vyhovovat více než zkušeným jezdcům zaměřeným na rozvoj kondice. 

Co udělá slavný americký sjezdař Bode Miller v cíli závodu? Sundá lyže a spěchá na spinner, kde po dvouminutovém anaerobním zápřahu celé dvě hodiny (!) aktivně regeneruje v zóně „recovery“. Ideální nejen po závodě, ale i pro manažery po dni plném porad. Čtyřicet minut v sedle pro regeneraci postačí. Prostě žádná „krev“, na rozdíl od pohybu v zóně „strenght“ nebo „interval“, kde tvrdě makáte na kondici. Zóna „endurance“ je vhodná k pálení tuků. Možná víte, že k tomu potřebujete udržovat tepovou frekvenci (TF) zhruba na 60 % maxima.

Ale má to háček. Vzorec 220 minus věk pro stanovení maximální TF platí sotva pro 30 % populace. Mezi stejně starými a stejně trénovanými lidmi se shodnými tělesnými dispozicemi může být rozdíl až 40 tepů za minutu! Jak tedy zjistíte „svoji“ hodnotu TF optimální pro hubnutí? Bez investice času a peněz to nepůjde. Je totiž nezbytné navštívit některé z pracovišť sportovní a/nebo tělovýchovné medicíny a absolvovat tam zátěžový test (viz Moje zdraví č. 2/2014). Výsledky pak přineste instruktorovi – ať se postará, přece si ho platíte. 

Těžko na cvičišti

Nemusíte předem nabírat kondici. Na hodinu prostě stačí přijít a vzít si s sebou hodně vody k pití a na sebe šortky s vycpávkou, tričko sající pot a boty s pevnou, málo ohebnou podrážkou. „Staré dobré ‚prestiže‘ úplně stačí,“ ujišťuje Tomáš Krmíček, „není nutné vydat 4 až 8 tisíc korun za speciální obuv.“ Co vás čeká? Pět stylů jízdy a tři pozice rukou.

Jejich volba zjednodušeně řečeno vychází z momentální intenzity výkonu a je do jisté míry intuitivní. Každý brzy přijde na to, že „do kopce“ se lépe jede při stoji v pedálech. Ruce volně spočívající na řidítkách skoro jako při modlení zase znamenají odpočinek a úsporu energie v aerodynamické poloze, prý v souladu s orientálním učením o pomyslně uzavřeném energetickém trojúhelníku, z něhož žádná energie nemůže unikat. Ale nebojte se, není to věda, a selže-li intuice, stačí se rozhlédnout, co dělají ostatní. 

Základní pravidlo lekce: Vždy se jede se zátěží, ať větší či menší. V terénu taky jedete buď do kopce, nebo proti větru. Tak si nestěžujte a buďte rádi, že si můžete takhle skvěle v suchu a teple zajezdit, i když venku mrzne nebo leje jako z konve. Třeba na trénink kadence šlapání je spinning program ideální. A proto vzhůru do pedálů! 

Spinning je jen jeden: Do České republiky přišel koncept spinning v roce 2000. V současné době u nás působí téměř 3 tisíce certifikovaných instruktorů a více než 300 autorizovaných center s licencí společnosti Mad Dogg Athletics -vlastníka ochranné známky. Tím je zaručena nejen bezpečnost a účinnost této kategorie indoor cyclingu, ale i konstantní úroveň a progresivní zavádění novinek ve vybavení a tréninku. I v tomto sportu tedy platí, že kdo chce originál, nespokojí se s náhražkou a poohlédne se po autorizovaném centru. A v New Yorku stejně jako v Novém Bydžově dostane tutéž vysokou kvalitu.

Odborná spolupráce: Tomáš Krmíček, www.spinning.cz

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.