Radost na kolečkách | Moje zdraví

Radost na kolečkách

Radost na kolečkách
Kolečkové brusle jsou skvělou zábavou. • Autor: istockphoto.com
28. července 2016 • 11:22

Všichni je známe - nadšence, kteří na kolečkových bruslích (inlajnech) brázdí cyklostezky, chodníky či parky. Je jich mnoho, někteří mají sluchátka na uších a chtějí se odreagovat, jiní jezdí ve dvojici a jsou i tací, kteří tlačí kočárek. 

Jaké bezpečnostní pomůcky je vhodné na in-line brusle používat? 

Nejdůležitější je helma, kterou by měl mít každý bruslař bez rozdílu úrovně svých bruslařských dovedností. Doporučit mohu helmy vyráběné technologií in-molding, které nejsou lepené, ale vyráběné v jedné formě, což pro sportovce znamená lepší ochranu hlavy. Helmu určenou pro in-line bruslení je také možné nahradit helmou cyklistickou. Helma by měla být dobře upevněná, nesmí být volná ani nesmí tlačit a měla by mít správnou velikost. Dále doporučujeme chrániče kolen, loktů a zápěstí. Chrání nejen proti běžným odřeninám, ale také například zpevňují zápěstí, která jsou náchylná ke zlomeninám. I u chráničů je důležitá správná velikost a pevné pohodlné upevnění, jež nebrání pohybu. Vhodné jsou chrániče složené z plastové výztuhy, která neomezuje pohyb a zabraňuje odřeninám, dále z měkkého polstrování a kvalitních upevňujících pásků správné délky. K výbavě patří i ochranné kalhoty, kraťasy, jež jsou určené především pro děti, ale i dospělé, kteří mají obavy z pádu na bok či hýždě. 

Je nějak důležitá kvalita bruslí? 

Kvalitní brusle jsou velmi důležité a často pomohou zabránit nepříjemnému pádu, a to především díky lepší ovladatelnosti. V praxi platí, že větší kolečka rovná se vyšší rychlost, ale horší ovladatelnost. Proto pro začátečníky doporučujeme kolečka velikosti 80-84 mm. Další důležitou součástí brusle je skelet, který by měl být z kvalitního plastu či karbonu a jeho součástí by měl být hybný kloub v kotníku. Skelet by neměl mít ostré hrany, které by mohly tlačit do výstelky. Výstelka neboli botička fitnessové brusle je velmi důležitou součástí a měla by být maximálně komfortní. Při koupi bruslí je dobré věnovat pohodlí největší pozornost, nepohodlná brusle znamená otlaky, puchýře i kostní výrůstky. Důležitá je také velikost bruslí, která by měla být akorát na nohu na jednu tenkou ponožku. 

Vhodné oblečení na brusle? 

Nejvhodnější je pohodlné a funkční sportovní oblečení. Jeho výběr odpovídá počasí, jednoduše lze doporučit podobné vrstvení jako na běh. Vhodným oděvem můžou být elastické nebo tříčtvrteční kalhoty, které mohou být překryté kraťasy či sukní, svrchní funkční tričko a na něm bavlněné tričko nebo mikina, při chladnějším počasí šusťáková bunda proti větru. Existuje i sportovní oblečení speciálně pro in-line, sem patří sportovní dresy, bundy, návleky na ruce, návleky na kolena, sportovní rukavice nebo anatomicky tvarované kombinézy na brusle. Je možné se vybavit i dalšími doplňky, například zvonky na prst, reflexními prvky nebo blikajícími světly pro jízdu za šera. 

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.