Proč muži hubnou snadněji než ženy a co s tím, aby šla kila lépe dolů? | Moje zdraví

Proč muži hubnou snadněji než ženy a co s tím, aby šla kila lépe dolů?

Proč muži hubnou snadněji než ženy a co s tím, aby šla kila lépe dolů?
Ženy mají často problém s jo-jo efektem • Autor: istockphoto.com
6. září 2017 • 06:00

Stavba těla, pevná vůle, jasný plán a kladný vztah ke sportu zvýhodňují při hubnutí muže. Ženy jsou informovanější a mají více zkušeností s dietami. Jenže ty zkušenosti jsou někdy spíše na závadu. Prozradíme vám, jak to udělat, aby bylo hubnutí snadnější.

Kolik diet některé ženy v životě otestovaly, kolika jo-jo efekty se protrápily, kolik fitness pobytů absolvovaly! Chytrých knih přečetly tolik, že by mohly z fleku pořádat semináře, kalorické tabulky znají nazpaměť. A přesto všechno muži shazují kilogramy lehčeji a s menším rizikem opětovného vzestupu váhy! Ano, ti, kteří nikdy neslyšeli o glykemickém indexu, skrytém tuku-zabijáku ani fit-fat tělesném typu! Jak je to možné?

První výhoda  svaly

V teorii, tedy edukovanosti a informovanosti o nutričních hodnotách potravin, optimální skladbě jídelníčku a správných stravovacích návycích, se muži nemohou ženám vyrovnat. Jakmile však dojde na praxi, mají v boji s kilogramy oproti ženám mnohé výhody. První z nich je odlišné složení těla. To mužské je tvořeno větším podílem svalové hmoty a menším procentem tuku. Díky tomu muži spalují více energie než ženy, a to hlavně v klidu.

„Obecně kilo svalů spaluje více než kilo ‚sádla‘. Štíhlí muži s asi 15 procenty tělesného tuku sice mají při stejné fyzické aktivitě jen nepatrně vyšší energetický výdej než štíhlé ženy s přibližně 20 procenty tuku a lehčími (ve srovnání s muži) kostmi, vztaženo na kilogram váhy však muži vydávají více energie v klidu,“ upřesňuje MUDr. Jiří Radvanský z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol v Praze.

Druhá výhoda  vytrvalost

Druhou výhodou je větší vytrvalostní výdrž – muži dokáží vydávat energii po delší časový úsek bez pocitu únavy. Na další mužskou výhodu při shazování kil upozorňuje psychoterapeutka Mgr. Jana Březinová (www.janabrezinova.cz): „Muži mají hubnutí snazší, protože ho neprožívají tak závažně. Odhodlat se k němu jim sice trvá déle než ženám, ale jakmile se rozhodnou, mají vůli nový režim dodržovat, ať už jde o změnu jídelníčku nebo sportovní aktivity. Proto nepodstupují takové peripetie se stále novými dietami jako ženy.“

Ženy na rozdíl od mužů mívají s dietami všeho druhu bohaté zkušenosti, mnohdy s nimi začínají již na prahu puberty. A to je velký problém! „Opakované pokusy o zhubnutí pomocí krátkodobých diet sice zpočátku vedou k rychlému úbytku kil, ale často končí jo-jo efektem. Navíc si organismus na nízký energetický příjem zvykne a snižuje svou klidovou spotřebu energie. Každý další pokus o zeštíhlení je proto obtížnější,“ vysvětluje nutriční specialista RNDr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy a Laboratoře pro výzkum aterosklerózy IKEM v Praze. 

MUDr. Radka Jedličková ze 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a endokrinologické a obezitologické ambulance ENDOCARE má v péči klientky se zkušenostmi s opakovaným držením diet, které navzdory značnému okleštění energetického příjmu (3–4 tisíce kJ denně, když naprosté minimum je 5 tisíc kJ) přibírají na váze. „Další omezení jídla nepřichází v úvahu, protože by chyběly důležité složky výživy i energie na pohyb a sport, který při redukci váhy výrazně pomáhá. Jedinou cestou je tyto ženy ‚rozjíst‘ a přimět je cvičit, což znamená zásadní, a tudíž nesnadnou změnu životního stylu,“ popisuje lékařka. Naopak mužům s normálním metabolismem leckdy stačí k hubnutí nepatrná kalorická restrikce, například škrtnout z jídelníčku kolové nápoje a fast-foodové pochoutky konzumované mezi hlavními jídly.

Výhoda třetí  strategie

Muž je stratég orientovaný na výsledek. Jakmile se rozhodne, bývá metodický a důsledný. O plánu snížit váhu moc neřeční. Vyhledá poradnu nebo trenéra či trenérku (před kterou se mnohdy snaží předvést, takže jeho motivace se zvyšuje), sestaví si „bojový plán“ a vše se snaží dodržovat na sto procent. U nového životního stylu setrvá i poté, co dosáhne stanovené hmotnosti, a znovu nepřibere.

Ženy jsou jiné – začínají s hubnutím impulzivně a stále dokola, vše dlouze probírají s kamarádkami, ale slabší vůle je od redukčního režimu leckdy odvádí již po prvních malých pokrocích. „Už abych tu dietu a tělocvičnu měla z krku a konečně se pořádně najedla!“ je však špatný přístup vedoucí k jo-jo efektu. Ženy si také stanovují příliš smělé cíle a neúspěch je od hubnutí odradí. „Muži dokáží reálněji plánovat, jsou rozvážnější a zpravidla mají i větší výdrž,“ konstatuje Pavel Suchánek.

Partneři tloustnou společně

Motivace k hubnutí se u mužů a žen liší. Ženy v obavě o linii obratem nasazují redukční režim na každý faldík a špíček a opakují tuto taktiku celý život v podvědomé snaze zůstat atraktivní pro druhé pohlaví. Jejich protějšky stoupající váhu dlouho neřeší a rozhodnou se většinou až pod tlakem narůstajících zdravotních potíží (se srdíčkem, dýcháním, erekcí…), když už jsou silně obézní. 

„Muže nezajímá krása, ale svaly a kondice,“ říká doktor Suchánek a doplňuje: „Navzájem se motivují sportovními výkony a štve je, když kvůli ‚pneumatice‘ nezvládnou při sportu to, co ostatní. Možná někde v hloubi duše řeší i krásnější postavu, ale veřejně to nepřiznají. Obě pohlaví mají stejně přehnaná očekávání typu ‚stačí měsíc a všechno bude v pořádku‘.“

První rok po svatbě u 40 % párů každý z partnerů v průměru přibere 2 kilogramy. Příčiny? Domácí kuchyně, pravidelnější režim, snídaně v posteli, společné mlsání u televize, těhotenství a nižší tlak na to udržovat se ve formě, když už jsme zadaní. Vyplynulo to z šetření britské společnosti Forza Supplements zkoumajícího stravovací návyky. Stejně jako spolu partneři přibírají, naštěstí mohou ve dvojici i hubnout. Ženy obvykle drží rodinnou kasu, ovlivňují nákup potravin a rozhodují o menu doma i výběru jídla v restauracích. Je na nich, aby třeba nahradily škrobové přílohy zeleninou a klasickou českou kuchyni odlehčily asijskou či středomořskou.

Na druhou stranu muži mohou partnerku nadchnout pro sport a „vytáhnout“ ji běhat, na túru, cyklovýlet, lyže, do bazénu… „Ale pozor – rozdílná kondice, zaměření na výkon, tendence se přetěžovat a neochota přizpůsobit se slabšímu mohou znamenat problém a konflikt,“ varuje doktor Suchánek. 

Chtějí-li se partneři vzájemně motivovat k hubnutí, neměla by žena vyhrožovat muži dietou a muž by neměl snižovat odhodlání ženy posměšky typu ‚už zase, miláčku‘ nebo ‚to už tady bylo tolikrát‘. Naopak by se měli společně pokusit trvale udržitelně změnit životní styl ve smyslu zdravějšího stravování a pravidelného pohybu. Hubnutí je totiž o životním stylu, ne o dietách,“ uzavírá psychoterapeutka Jana Březinová. 

Výhody a nevýhody při hubnutí

MUŽI 
+ pevná vůle 
+ kladný vztah ke sportu 
+ racionální plánování 
+ stavba těla

 
– nedostatečná motivace 
– nechuť měnit životní styl 
– menší podpora okolí 

ŽENY 
+ vysoká motivace 
+ znalosti a informace 
+ velká podpora okolí 


– opakované diety 
– slabší vůle a výdrž
– neochota sportovat 
– menší svalová hmota = nižší bazální metabolismus 

Jak to vidí Hanka Kynychová, majitelka fitness-klubu v Praze 4 a moderátorka pořadu Supermáma TV Metropol?

Shazování kilogramů u mužů a žen se vlastně neliší. Záleží na člověku jako takovém a je jedno, zda je to muž, či žena. Drobné nuance se přesto v hubnutí žen a mužů vyskytují. Muži, alespoň podle mých zkušeností, když se rozhodnou, hubnou celkově i hlavou, dají si závazek a nečekají okamžité výsledky. Všichni víme, že hubnutí je spojené s hlavou.

Dokud mozek nezačne vysílat signály tělu, nespustí se mechanismus tvorby hormonů působících na redukci tukových zásob – proto je nutné začít v hlavě. Tedy opravdu se rozhodnout, že chceme něco změnit. Pokud žena i muž začnou s úpravou jídelníčku a novým pohybovým režimem stejně, muž bude ve srovnání se ženou disponovat jednou výhodou – má více testosteronu, což znamená, že mu svalovina roste a přibývá rychleji.

A když máme dostatek svalů, tak právě v nich dochází ke štěpení tuků a začínáme hubnout. Ženy se často bojí posilovat, aby neměly velké svaly. Ale posilování je nutnost. Právě proto, že ve svalech se štěpí tuky. Co se týče stravy, doporučuji hodně zeleniny, ovoce, ryb a málo pečiva a příloh. Cvičit je nutné minimálně 3x týdně. 

 

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.