Cambridge dieta: Jak funguje a opravdu se hodí pro všechny? | Moje zdraví

Cambridge dieta: Opravdu pomůže zhubnout, nebo jen škodí?

Cambridge dieta: Opravdu pomůže zhubnout, nebo jen škodí?
Autor: istock.com
4. února 2020 • 06:00

Na první pohled vypadá lákavě, protože díky ní můžete zhubnout desítky kil.
O speciální Cambridge dietu se v poslední době zajímá čím dál víc lidí. V čem celý program spočívá a co na něj říká nutriční terapeutka? Možná budete překvapení. 

Cambridge dietu původně navrhli výživoví odborníci k léčbě velmi obézních lidí. Dnes je ale velmi rozšířená a existuje spousta certifikovaných poradců, kteří se jí zabývají. S cambridgeskou dietou hubnou lidé, které potřebují shodit 5 až 10 kg, výjimkou ale nejsou ani ti, kteří díky ní zhubnou o 30 nebo dokonce 50.

A jak tedy dieta funguje? Nutí tělo přejít z metabolismu sacharidů na metabolismus tuků. Jednoduše řečeno, pokud mu nedodáte dostatek sacharidů stravou, bude si brát energii z vašich tuků, a tím také zhubnete.

Názor odborníka? Není o co stát

To ovšem řada odborníků považuje za nezdravé a dietu by lidem rozhodně nedoporučili. „Člověk sice při dodržování této nízkoenergetické diety může zhubnout, tato dieta ho však rozhodně nenaučí, jak se stravovat správně a kvalitně,“ kritizuje ji nutriční terapeutka Julie Zákostelecká.

Jak dieta probíhá?

Dietu může zahájit člověk pouze pod dohledem odborníka. Po konzultaci máte možnost výběru z několika programů, které se navzájem odlišují od množství přijatých kalorií. Jedno jídlo v rámci diety, ať už jakékoli, stojí 75 Kč. Dieta obvykle trvá 3 až 4 týdny, pak následuje přechod na pevnou stravu. Obecně se dieta dělí do několika etap.

1. etapa – dovoleno je zkonzumovat pouze 600 kalorií, váha tak velmi rychle klesá.
2. etapa – k první etapě je přidáno dalších 200 kalorií.
3. etapa – celkový příjem kalorií za den se zvýší na 1 000.
4. etapa – denní příjem kalorií činí 1 200, stále tedy hubnete, ale cílem je především stabilizování váhy.
5. etapa – povoleno je přijmout 1 500 kalorií, tato fáze pomáhá udržet získanou tělesnou hmotnost.

Instantní výrobky jsou schváleny specializovanými výrobci produktů Cambridge diet. Vybírat můžete z různých příchutí, ale za den smíte sníst pouhé tři výrobky. Vzorový jídelníček vypadá následovně: snídaně – jedna tyčinka, oběd – polévka, večeře – koktejl.

Nezdravé jídlo a jo-jo efekt

Už to samo o sobě považuje nutriční specialistka za nevhodné. „Rozhodně nejsem zastánce ultra zpracovaných potravin, které tato dieta svým klientům nabízí. Toto „jídlo“ není pro tělo vůbec přirozené, z mého pohledu se tedy ani nejedná o zdravou stravu,“ říká Julie Zákostelecká. A je tu ještě jeden problém. „Po jejím ukončení tak dochází k jo-jo efektu a shozená kila jdou zase rychle nahoru,“ varuje nutriční terapeutka.

Cambridge dieta byla vyvinutá dr. Alanem Howardem na Cambridgeské Univerzitě v 70. letech minulého století. Kolem roku 1980 byla převzata jako komerční produkt v USA, následovaný Británií v roce 1984.

Spočítejte si, jestli nemáte nadváhu na BMI kalkulačce.

TIP NA VIDEO: Protáhněte si tělo a zacvičte si. Zbavíte se tak jo-jo efektu.

VIDEO 

Autor: Marie Bezděková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.