Aktivita pod dohledem | Moje zdraví

Aktivita pod dohledem

Aktivita pod dohledem
Díky novým technologiím vám může náramek měřit spálené kalorie. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:28

Zasáhl vás boom chytrých náramků? Poohlížíte se po pomocníkovi, který bude každý den sledovat vaši fyzickou či spánkovou aktivitu a nabádat vás k pohybu? 

Nabídka těchto wearables zařízení na českém trhu roste a výběr se stává obtížnějším. Usnadnit vám ho může test 11 modelů v cenovém rozpětí od 1700 do 4700 korun provedený spotřebitelským časopisem dTest. Při koupi chytrého náramku záleží na tom, co od něho očekáváte a zda toužíte po jednoduchém a nenápadném pomocníkovi, nebo po moderním zařízení plném vychytávek. Základní výbavu tvoří krokoměr, monitoring spánkové aktivity, výpočet ušlé vzdálenosti a spálených kalorií. Sledovat a měřit počet spálených kalorií lze i během činností, jako je čtení časopisu nebo vyndávání nádobí z myčky. Na trhu jsou dostupné rovněž náramky s integrovaným výškoměrem, měřením vystoupaných a sestoupených metrů nebo integrovaným srdečním monitorem. Některé mají zabudované motivační prvky, které vás po určité době nečinnosti pomocí zvuku, vibrace nebo zprávy vybídnou ke krátké procházce. Při výběru je vhodné zohlednit i další aspekty. Věnujte pozornost tomu, z čeho je náramek vyroben, zvlášť pokud trpíte alergií na některé materiály. Většinou jsou z obyčejného plastu, gumy či silikonu. Některé modely mají displej, který uživateli umožňuje prohlédnout si denní hodnoty, jiné jsou vybaveny pouze méně přehlednými světelnými diodami. Pro úplné zobrazení naměřených a vypočítaných hodnot pak slouží aplikace v mobilním telefonu nebo software v počítači. Z pohledu funkčnosti je nejdůležitější vlastností kvalita naměřených dat, tedy jejich přesnost a stálost. Náramek by měl při opakování stejných úkonů poskytovat konzistentní a neměnná data. 

Dalšími vymoženostmi jsou nastavení denních cílů, automatické rozpoznání různých aktivit, schopnost upozornění na přijetí textové zprávy, telefonního hovoru a další. Tyto funkce se však projeví na pořizovací ceně, která šplhá do tisíců korun. 

Celkovým vítězem testu se stal Fitbit Zip, který vyniká ve vysoké přesnosti a stálosti měřených dat. Navíc má jednoduché ovládání a displej. Zároveň patří mezi nejlevnější otestované výrobky, pořídíte ho za 1770 Kč. Někomu však nemusí vyhovovat, že se nosí upevněný na pásku, nikoli na ruce. 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.