Češi si nově vyzvednou eRecept v Polsku! Jaká země je další na řadě? | Moje zdraví

Češi si nově vyzvednou eRecept v Polsku! Jaká země je další na řadě?

Češi si nově vyzvednou eRecept v Polsku! Jaká země je další na řadě?
Češi si nově vyzvednou eRecept v Polsku! Jaká země je další na řadě? • Autor: Profimedia
8. června 2023 • 10:00

Už od 12. června 2023 si mohou lidé s českým eReceptem vyzvedávat léky v Polsku. Přeshraniční spolupráci posvětila skrze projekt eHealth Network Evropská komise. Jak bude spolupráce vypadat a která země bude české recepty přijímat jako další?

Češi si aktuálně v Polsku vyzvednout léky pouze s klasickým receptem, to se už 12. června 2023 změní. „V Polsku bude od příštího týdne možné předložit také identifikátor eReceptu, který zašle lékař z Česka. eRecept tak poprvé překročí hranice České republiky,“ řekla Irena Storová, ředitelka SÚKL. Zároveň ale doplňuje, že je tato služba pro zahraniční lékárny dobrovolná a nelze předpokládat, že každá polská lékárna bude schopná eRecept přijmout a léky vydat.

S eReceptem do Chorvatska

Další zemí, kde si Češi vystačí s elektronickou podobou lékařského receptu, bude podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv Chorvatsko. V současné době zde probíhá intenzivní testování a brzkému spuštění této spolupráce by nemělo nic stát v cestě. V dohledné době by se do projektu mělo zapojit také Portugalsko, Španělsko, Estonsko nebo Finsko.

 

Jak si eRecept v zahraničí vyzvednout?

Pokud pacient najde lékárnu, která české eRecepty akceptuje, bude kromě zmíněného dokumentu potřebovat i občanský průkaz nebo pas. Lékárník mu pak vydá stejný lék jako v České republice nebo lék, který svým složením a účinnou látkou odpovídá tomu předepsanému.

Na rozdíl od tuzemských lékáren si ale lék pacient musí zaplatit sám. Až po zaplacení může požádat svojí zdravotní pojišťovnu, která mu dle pravidel uhrazenou částku proplatí.  

 

 

Autor: Iveta Mazáčová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.