Cysta na vaječníku | Na jaké příznaky dát pozor a jak se léčí? | Moje zdraví

Cysta na vaječníku

S cystou na vaječníku se během reprodukčního věku setká mnoho žen, pro většinu z nich naštěstí nepředstavuje žádné riziko. Jsou ale případy, kdy se léčba zkomplikuje. Víme, jak se cysty léčí a kdy jsou nebezpečné. 

Co je to cysta na vaječníku?

Příčiny vzniku cysty na vaječníku

Příznaky cysty na vaječníku

Diagnostika cysty

Léčba cysty na vaječníku

Co je to cysta na vaječníku?

Cysta na vaječníku je jedno z častých gynekologických onemocnění. Ohraničená bulka naplnění tekutinou ale zpravidla nebývá nebezpečná a často se vstřebá i bez chirurgického zásahu. Cystu často odhalí gynekolog během pravidelných prohlídek, pokud je útvar větší, může ženu přivést k lékaři i dříve.

Postihuje

ženy

Projevuje se

Příčiny vzniku cysty na vaječníku

Cysty na vaječnících vznikají často v závislosti na menstruačním cyklu a kolísání hormonů v krvi. Po několika měsících mohou cysty samovolně zmizet. Může se tak stát, že se o vzniklé a následně zaniklé cystě žena vůbec nedozví. Cysty se mohou objevit na jedno z vaječníků, ale i na obou zároveň.

Lékaři rozdělují cysty na dva základní typy a to podle přesné příčiny jejich vzniku:

  • Folikulární – Tento druh cysty se vyskytuje nejčastěji, neprasklý folikul (vajíčko) může dosáhnout velikosti větší než 5 cm. Prasknutí této cysty doprovází opožděná menstruace, pokud ale nedojde k vymizení cysty ani po skončení cyklu, přistoupí lékař k chirurgickému odstranění.
  • Cysty žlutého tělíska – Obvykle bývají menší než cysty folikulární a často stojí za nepravidelností menstruačního cyklu. Prasknutí tohoto druhu cysty probíhá podobně jako náhlá příhoda břišní.

Méně se pak vyskytují luteinní a endometroidní cysty. Až 10 % žen v reprodukčním věku ale postihují cysty spojené s tzv. PCOS (syndrom polycystických ovarií).

 

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Příznaky

  • bolest nebo tlak v podbřišku
  • bolestivá a nepravidelná menstruace
  • bolest při sexu
  • nucení na močení
  • krvácení mimo cyklus
  • vypadávání vlasů nebo nárůst ochlupení

Menší cysty se nemusejí projevovat nijak. Podle typu útvaru ale na vznik cysty může upozornit nepravidelná menstruace nebo bolesti. Prasknutí cysty ale způsobuje úpornou bolest v podbřišku, případně i zvracení. V takovém případě je ale potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, hrozí krvácení do dutiny břišní.

 

Diagnostika cysty

Diagnostiku provádí ošetřující gynekolog ambulantně pomocí ultrazvuku. Pokud lékař usoudí, že by se mohlo jednat o zhoubný útvar, odebere z něj vzorek a odešle na biopsii. 

Léčba cysty na vaječníku

Léčba se odvíjí jednak od typu cysty a jejího umístění. Pokud ženě cysta nezpůsobuje žádné potíže, bude gynekolog cystu sledovat, zda během několika menstruačních cyklů sama nevymizí. Pokud ano, provede po několika dalších měsících další kontrolní ultrazvuk.

Další možností je léčba hormonální léčba nebo chirurgické odstranění. To může probíhat buď laparoskopicky nebo ambulantně pomocí punkce, tedy odsátí obsahu cysty speciální sondou.

Autor: miv
 

Nejnovější články

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.