Potraviny a stárnutí: Buďte stále mladí | Moje zdraví

Potraviny a stárnutí: Buďte stále mladí

Potraviny a stárnutí: Buďte stále mladí
Správným stravováním můžete stárnutí dokonce oddálit. • Autor: istockphoto.com
18. července 2016 • 15:54

Potraviny jsou téma, které denně zaměstnává naši mysl. Znovu a znovu se ptáme: "Co dnes sním?" Objevili jsme pro vás knihu s názvem "Mladí pro život". Napsala ji Marilyn Diamondová společně s Dr. Donaldem "Rock" Schnellem. Diamondová je rovněž spoluautorkou bestselleru "Fit pro život". 

"Kdykoli konzumujete vitamin C, zastavujete někde ve svém těle stárnutí. Někde dáváte podnět k opravě. Někde vyvoláte detoxikaci. Někde likvidujete infekci a zabraňujete poškození volnými radikály. Někde se vám projasní pokožka. Co je vitamin C? Podle našeho názoru by vůbec neměl být označován jako vitamin, ale jako makronutrient, tedy základní živina, protože svou schopností podněcovat velké množství prospěšných biologických procesů působí jako enzym a protože obsahuje vhodné minerální kofaktory, látky, které zesilují jeho účinek. Vitamin C vám může zachránit život." Takto autoři otvírají kapitolu o tomto super antioxidantu. 

"Hovězí a další červená masa jsou velcí zásobovači železem, což je nepostradatelný minerál, protože se zapojuje do každého přenosu kyslíku, do všech metabolických procesů a do syntézy bílkovin v těle. Existují dvě formy železa dostupné ve stravě: hem a nonhem. Hem železo se nachází pouze v červeném mase, drůbeži a rybách. Nejbohatším zdrojem hem železa jsou játra. Non-hem železo je obsažené v rostlinách. Důležité je přitom vědět, že non-hem železo se nevstřebává tak dobře jako hem železo. Nedostatek železa vede k anemii.

Aby se anemii předešlo, stačí jíst pravidelně kousek hovězího nebo jehněčího pro zajištění dostatku železa. Hovězí maso a další červená masa poskytují vitamin B12 dokonce ve větším množství než vejce. Jestliže máte nedostatek vitaminu B, nemůžete vstřebávat železo, takže riskujete, že dostanete anemii. Anemie sama o sobě vyvolává další příznaky, jako je únava, deprese, psychóza, záchvaty a nechutenství. Anemie se všemi svými četnými symptomy je pouze první na seznamu potíží způsobených nedostatkem vitaminu B12, které mohou společně vést k vážným poruchám a poškození nervů," uvádí se v knize s podtitulkem slibujícím, že budete "vypadat a cítit se o 10 let mladší". 

"Polyfenolové antioxidanty (chránící buňky před poškozením a volnými radikály způsobujícími rakovinu OE pozn. red.) se poznají podle hloubky zabarvení slupky a dužniny ovoce i zeleniny, takže konzumujte především jasně zbarvená nebo tmavá jablka, bobuloviny, třešně, melouny s oranžovou dužninou, kaki či fíky. Jezte cherry rajčata kvůli obsahu lykopenu. Jestliže máte rádi grapefruity, oloupejte je a snězte dřeň, protože obsahuje antioxidant biofl avonoid.

Ostré, hořké, štiplavé a kořenné chutě navíc signalizují vysokou koncentraci antioxidantů v potravině. Proto potřebujete jíst hořkou listovou zeleninu, třeba kapustu a pampelišku, chilli papričky všech barev a ostře štiplavé bylinky," radí autoři. Dále popisují rovněž efekt čajů. "Zelený a bílý čaj jsou účinné polyfenolové nápoje, které posilují mozek a spalují tuk na břiše. S čajem bohatým na antioxidanty se můžete cítit skvěle hned ráno, protože ze všeho nejdřív naplníte tělo mocnými bojovníky proti volným radikálům. Dá se koupit mnoho směsí nebo si je můžete namíchat podle nálady kombinací několika druhů čaje, jako je bílý, zelený, černý, zázvorový, brusinkový, rooibos, kopřivový, mátový, šípkový, oolong či jasmínový." 

Krev ve vašem těle obsahuje 4,75 litru vody. Pokud nepijete dostatek vody potřebné pro tělo, nebudete mít dostatečně hydratovanou krev a zaplatíte za to. Na dostatečném příjmu vody závisí náležitý přísun živin k vašim buňkám. Dostatek vody udržuje efektivní činnost lymfatického systému při sběru buněčného odpadu. Kyselina hyaluronová ve vaší kůži vstřebává vodu, kterou pijete, aby udržela kožní buňky zvlhčené a pokožku prostou drobných vrásek a rýh, které oznamují předčasné stárnutí. Na dostatečném příjmu vody ale závisí i shazování tuku. Jste-li dehydratovaní, bude tělo překyselené a bude se v něm víc ukládat tuk, který se "nevyplachuje". 

Mnoho dalších překvapivých informací najdete v knize "Mladí pro život" s podtitulem "Jednoduchý plán, jak bez diety a bez dřiny vypadat a cítit se o 10 let mladší", kterou vydala Mladá fronta (www.kniha.cz). 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.