Longova metoda – šetrný způsob, jak odstranit hemoroidy | Moje zdraví

Longova metoda – šetrný způsob, jak odstranit hemoroidy

Longova metoda – šetrný způsob, jak odstranit hemoroidy
Hemoroidy trápí především starší generaci, nevyhýbají se však ani mladým lidem. • Autor: istockphoto.com
9. září 2016 • 10:57

Každý druhý člověk nad 50 let má hemoroidy. Cesty jak se jich zbavit jsou různé. K těm šetrným patří metoda pojmenovaná podle svého autora, profesora Antonia Longa. 

Hemoroidy trápí především starší generaci, nevyhýbají se však ani mladým lidem. Na jejich vzniku se podílí více faktorů, mezi nejčastější patří sedavý životní styl, obezita či velká fyzická námaha. Jak hemoroidy vznikají? Jakmile se zvýší břišní tlak, cévky uvnitř řitního kanálu a později i v okolí řitního otvoru se nalijí krví. Ta se pak městná a tvoří uzlíky. Hemoroidy vyhřezávají, nejdříve uvnitř řitního kanálu a pak často i vně. Dokáží narůst do velikosti malých švestek, svědí, pálí, obtěžují. K dalším příznakům patří obtížný odchod stolice, střídání zácpy a průjmu, častá bývá přítomnost jasně červené krve ve stolici. Diagnostiku je vždy potřeba provést velmi důkladně – krev ve stolici může signalizovat i zhoubné onemocnění. Léčba hemoroidů je konzervativní či operační. Operačních přístupů je více a liší se podle invazivity. 

Longova metoda 

K hitům současnosti patří Longova metoda. O co se při této operaci jedná? „Speciálním nástrojem – staplerem – se v konečníku vyřízne kruh sliznice i s cévami a jemnými svorkami se sešije. Operací není postižena konečná část řitního kanálu s největším množstvím nervových zakončení, pooperační bolesti jsou mnohem menší a i rekonvalescence se podstatně zkrátí,“ popisuje profesor Antonio Longo. Seznam pracovišť, kde se tyto operace v Česku provádějí, najdete například na internetových stránkách www.hemoroidyinfo.cz.

Kolika pacientům jste vy sám vaší metodou pomohl?

Do dnešního dne jsem úspěšně odoperoval na 18 tisíc pacientů. Působil jsem na různých pracovištích, u vás v Praze jsem poprvé a odoperoval jsem dnes další dva pacienty. 

Spočítal byste, kolik svých následovníků jste již vychoval?

S frekventanty svých přednášek jsem pracoval především ve vídeňské Nemocnici svaté Alžběty a od své první přednášky jsem jich vyškolil přes 5 tisíc. 

Kolik je dnes celkově pacientů léčených podle vaší metody?

Od první operace je do dnešního dne odoperovaných 5 milionů lidí na celém světě. 

V Praze přednášíte i o dalším použití stapleru. Můžete jej stručně popsat?

Ano, jde o metodu STARR (Stapled TransAnal Rectal Resection). Pomáhá ženám, jež mají ztenčenou, ochablou přepážku mezi vagínou a stěnou konečníku. Tato porucha může způsobit problémy s vyprazdňováním, zácpu či bolesti břicha. Oproti klasické operaci je metoda STARR, jež spočívá ve vypnutí oslabené stěny rekta a sešití jemnými stehy pomocí stapleru, mnohem jednodušší, méně invazivní a výrazně zkracuje dobu hospitalizace. 

Autor: red
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.