Čím svítit? Zapomeňme na klasickou žárovku | Moje zdraví

Čím svítit? Zapomeňme na klasickou žárovku

Čím svítit? Zapomeňme na klasickou žárovku
Klasickým žárovkám už odzvonilo. • Autor: istockphoto.com
20. září 2016 • 20:55

Ještě si nějaký čas počkáme, než nám přirozené denní světlo poslouží i večer. V lednovém vydání jsme vám dali rady, jak ideálně osvítit prostor. Tentokrát bychom si měli vysvětlit, čím vlastně svítit. Zdroj světla je pro zdraví neméně důležitý, než jen samotná funkce, pro kterou světlo využíváme.

Klasické „Edisonovy“ žárovky prakticky z trhu vymizely. Můžeme se sice s nimi setkat, ale jsou v různých víceméně pochybných nabídkách uváděny jako tepelný, nikoli světelný zdroj. Odpovídá to skutečnosti. Hlavním důvodem, proč klasické žárovky na trhu skončily, je jejich nehospodárnost. Přes devět desetin vstupující energie přeměňují na teplo a jen necelou desetinu na světlo. Elektřina procházející wolframovým vláknem jej totiž musela natolik rozžhavit, až nakonec kromě tepla začalo vyzařovat i světlo. Náklady na výrobu byly mizivé, na provoz pak velké, protože kromě tepelných ztrát musíme ještě připočíst nízkou životnost, která se odhadovala asi na tisíc hodin. Klasika tedy před lety skončila, ale my si zatím ještě pořád nevíme moc rady čím ji nahradit.

Halogenové zdroje také skončí

Na určitý druh osvětlení se doposud používají halogenové typy žárovek. Princip osvětlení je v zásadě podobný jako u klasických žárovek - elektrická energie v nich rozžhaví wolframové vlákno. Tím ovšem podobnost končí. Baňka této žárovky je totiž plněna halogeny, ty nejmodernější pak xenonem či kryptonem. Plyny snižují odpaření wolframu z vlákna, kolem něhož se v praxi tvoří jakási „wolframová mlha“, která pomáhá zvýšit zářivost.

Vzhledem k barevnosti světla, podobné světlu z klasické žárovky, jež zachovává barevnou věrnost osvětlených předmětů, jej člověk vnímá velmi pozitivně. Osvětlení se hodí pro pracovní plochy (například do kuchyně nebo před zrcadlo v koupelně) jako celkové i bodové zdroje. Konec halogenových zdrojů se však blíží, protože jejich příkon se blíží hodnotám u žárovky klasické; jsou tedy dost energeticky náročné. Cena je vzhledem k výrobním nákladům o něco vyšší. Vzhledem k vyšším teplotám mohou být při nesprávné instalaci či špatném umístění zdrojem požáru.

Zářivky a rtuť

Velice častým zdrojem světla v našich domácnostech jsou lineární zářivky. Dá se říci, že jsou optimálním zdrojem světla všude tam, kde chceme šetřit elektřinu, ale přitom požadujeme dlouhou životnost zdroje a zároveň rovnoměrné osvětlení interiéru. Jednou z největších nevýhod tohoto světelného zdroje je nepřirozené barevné podání osvětlených předmětů. K tomu se může připojit u nízkofrekvenčních typů téměř postřehnutelné „blikání“ nebo pomalejší náběh do plného výkonu a vliv počtu zapnutí na životnost. Ekologům zase vadí obsah rtuti, kvůli níž je nutné vyhořelé zářivky nechat odborně zlikvidovat. Ke kladům se kromě úspor za energii či k pořizovací ceně připojuje poměrně dlouhá životnost.

Pozor na paradox

Nevýhodou lineární zářivky je také její tvar, který působí problémy tvůrcům svítidel. Ta se pak nehodí do každého interiéru. Tento problém (a nejen ten) řeší kompaktní zářivky, které byly před lety vyvinuty jako přímá náhrada žárovek klasických. Vyrábějí se proto s příslušným závitem (žárovkovým E 27 a s tzv. miňonkovým E 14) a dají se tak jimi prostě osadit stávající svítidla. Je jen nutné se kvůli jejich větší velikosti a tvaru přesvědčit, zda se do nich budou opravdu hodit. Vyšší pořizovací cena se brzo vrátí díky až osmdesátiprocentní úspoře spotřebované energie.

Ovšem pozor - u těchto i dalších zdrojů hrozí takzvaný Jevonsův paradox. Jeho princip spočívá v tom, že zatímco u klasických žárovek jsme si hlídali, zda nesvítí zbytečně, a chodili je kontrolovat a vypínat, u úsporných se bohorovně spokojíme s konstatováním, že toho moc nespotřebují, a necháme je v klidu svítit. Ve výsledku se ukáže, že místo úspor ještě na elektřinu doplácíme. Při výběru úsporné žárovky musíme volit skutečně správnou. Stowattovou žárovku nahradíme třiadvacetiwattovou úspornou zářivkou. Barevnost jejího světla poznáme podle označení na balení - teple bílá pro většinu činností (podobná klasické žárovce) se označuje warm white a číselným kódem 827 (popřípadě 2700 K) či 825 (2500 K); cool white s kódem 840 (nebo 4000 K) zase poslouží třeba pro přesnou ruční práci.

Vítězí elektroluminiscenční diody

Stále více se prosazuje osvětlení pomocí LED zdroje. LED je zkratka pro light emiting diode neboli elektroluminiscenční diody. Zatím jsou při nákupu nejdražší, ale jejich cena spolu s rychlým rozšiřováním postupně klesá a zároveň přicházejí na trh LED zdroje výkonnější a výkonnější. Oproti kompaktním zářivkám mají okamžitý start a ještě delší životnost - až 100 tisíc hodin. Neobsahují žádnou rtuť, i když by se jako každý elektropřístroj měly recyklovat. Mají také nejvyšší měrný výkon, tedy poměr mezi spotřebovanými watty a vyprodukovanými lumeny. Například LED zdroj o příkonu 4 W nahradí světlo čtyřicetiwattové žárovky. Třeba do dětské lampičky se klasické LED hodí výborně, protože ji nerozpálí.
Zdroj je také poměrně odolný vůči nešetrnému zacházení i častému vypínání a zapínání. U některých modelů je možné průběžně měnit světelnou barevnost nebo ji kombinovat skládáním červené, modré a zelené, jinak mívají většinou teple či chladně bílou. Pro různé osvětlení (třeba interiérové nebo venkovní) jsou také opatřeny různými paticemi třeba na 12 V či 230 V. Výhodou je také variabilita tvaru zdroje. Mohou se podobat klasické žárovce se standardní paticí, lze z nich vytvořit zdroj světla v podobě pásu, poslouží i jako bodový zdroj.

Co najdeme na obalu

Na obalu světelného zdroje bychom měli mít několik údajů, jež dobře poslouží pro orientaci. Je tu typ a velikost patice (např. E 27), dále napětí (zkratka V), pro které je určena, a pak příkon (W) a světelný tok (lm), tedy množství vyzařovaného světla. Najdeme tu teplotu chromatičnosti (K) a spolu s ním index barevného podání (značení Ra v rozmezí od 0 do 100), který nám řekne, jak věrohodně zdroj zobrazí barvy. Měla by tu být doba náběhu (s) na alespoň dvě třetiny světelného toku, životnost, počet spínacích cyklů, možnost stmívání a v neposlední řadě obsah rtuti (to jen u zářivek lineárních či kompaktních).

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.