Správné osvětlení: Obývací pokoj a kontrasty světel | Moje zdraví

Správné osvětlení: Obývací pokoj a kontrasty světel

Správné osvětlení: Obývací pokoj a kontrasty světel
S výběrem světla se vyplatí zabývat déle. • Autor: istockphoto.com
4. července 2016 • 12:00

Obývací pokoj má spoustu zákoutí a v každém je potřeba trochu jiný druh osvětlení. Jak vybrat to správné?

Vlídnou, příjemnou atmosféru bychom měli dobře vybraným osvětlením navodit v obývacím pokoji. Lze se obejít bez centrálního osvětlení, takzvaného orientačního, ale to se bude v některých případech hodit - i kdybychom s jeho pomocí hledali jen neposednou kočku. Nemusíme ho však vůbec využívat, jestliže máme dostatek samostatně ovládaných stropních či nástěnných svítidel, popřípadě stojanových a stolních lamp.

Hlavní světla by měla mít teple bílou barvu. Nemusejí svítit přímo, lze využít odrazu od stropu či stěn. V tom případě musíme počítat s tím, že barevná výmalba ovlivní i barevnost osvětlení. Často se využívá sada světel nad horní policí knihovny nebo za sníženým podhledem. Osvětluje nepřímo a navozuje komornější atmosféru. Bodová světla využijeme k osvětlení některých dekorativních prvků v místnosti, například plastiky nebo vhodné rostliny.

Samostatné osvětlení bude nutné, když si v pokoji vytvoříme čtenářský koutek. Jestliže místnost při čtení nesdílíme sami, musíme ho volit takové, aby nerušilo ostatní. Mělo by mít dostatečnou intenzitu, ale současně také hlubší a neprůhledné stínidlo, aby neoslňovalo nejen okolí, ale i samotného čtenáře. Světelný kužel by měl na stránky dopadat mírně z boku či zpoza hlavy čtenáře. Ideální by mohl být takový zdroj, u něhož lze měnit polohu podle potřeby, tedy když chceme změnit polohu sedu.

K televizi světlo patří

Nesmíme zapomenout ani na příhodné světlo, které bude mírnit kontrast mezi světem z obrazovky a okolním příšeřím. Televize i monitory dovedou u některých modelů samy měnit intenzitu vyzařovaného světla; jsou i televize, které osvětlují stěnu za sebou a dovedou měnit jeho barevnost podle děje na obrazovce. Světlem bývají vybaveny rovněž některé modely držáků, určené k montáži plochých televizí na stěnu. Na trhu je ale jinak celkem široká nabídka osvětlení ke sledování televize včetně pásků s LED osvětlením. Ve specializovaných prodejnách zcela jistě poradí, čím nahradit onu klasickou lampičku s „miňonkou“ za televizí.

Autor: Ivan Verner
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.