7 varovných příznaků závislosti na komunikačních technologiích: Jak na digitální detox? | Moje zdraví

7 varovných příznaků závislosti na komunikačních technologiích: Jak na digitální detox?

7 varovných příznaků závislosti na komunikačních technologiích: Jak na digitální detox?
Digitální detox prospěje mnohým z nás • Autor: Shutterstock.com
3. března 2017 • 06:00

Počítače, notebooky, tablety, chytré telefony a s nimi nezbytný internet. Ze všech stran na nás útočí aplikace, dotírají upozornění a sypou se nové zprávy. I když je pohodlné se během několika sekund spojit s celým světem, stále více osob zjišťuje, že potřebují digitální detoxikaci.

Mnoho lidí se v současnosti cítí bez internetu ztraceno. Když někdo neodpoví na jejich volání nebo e-mail hned, znervózní. Jsou zvyklí být každodenně konfrontováni s nesčetnými podněty zvenčí a pokud se chvíli žádná věc neděje, přijde jim to divné.

Vítejte v digitální generaci

Hodně lidí se bojí přiznat svoji závislost na chytrém telefonu. Mají ho pořád u sebe, ustavičně sledují novinky nebo se dívají, zda jim nepřišly nové zprávy. U některých je vazba až tak velká, že si berou mobil do sauny, posilovny nebo do plaveckého bazénu. Permanentní dostupnost už patří k „výbavě moderního člověka“. Není divu, že pak v lavině neustále valících se informací trpí nervozitou, podrážděností, vyčerpáním nebo ztrátou pozornosti.

Dny bez internetu

Z těchto důvodů mnoho osob zařadilo do svého života dny bez internetu. Vědomě se tak odpojují ze sítě, aby měly chvíle ticha, klidu a času pro sebe. Takzvaná digitální detoxikace však kromě psychického odpočinku podporuje i produktivitu a kreativitu. Během ní poznáte nové lidi a zážitky, jež vám přinesou bouřlivý příliv nápadů do hlavy.

7 varovných příznaků závislosti na komunikačních technologiích:

  • Když nemáte mobil u sebe, jste nervózní, při ztrátě signálu pociťujete návaly úzkosti.
  • Telefon nejste schopni vypnout v kině, v divadle, na koncertě nebo při sportu.
  •  Více než třikrát denně kontrolujete příspěvky na sociálních sítích. 
  • Místo reálného světa žijete v říši lajků, sdílení a komentářů. 
  • Všechno fotíte a s každou drobností se chlubíte na sociálních sítích. 
  • Máte strach, že když nebudete on-line, něco vám unikne. 
  • Zprávy kontrolujete i v noci. 

Máte pocit, že se vás některé věty týkají? Víte, že digitální přístroje s sebou nenesou pouze rizika závislostí, ale že mají i prokázané negativní účinky na naše fyzické zdraví? Jak nastavit správnou hranici, aby byly tyto přístroje jen "dobrými sluhy"? To všechno se dočtete v dalším čísle časopisu Moje zdraví. Přinášíme Velký jarní plán nejen na očistu organismu, ale také na pozitivní vyladění naší mysli a na rozproudění energie. K dostání jen za 19,90 právě teď na stáncích nebo v partnerských lékárnách.

... • Autor: red

Autor: red
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.