Léčit bolest znamená znát její zdroj | Moje zdraví

Léčit bolest znamená znát její zdroj

Léčit bolest znamená znát její zdroj
U chronické bolesti je důležité najít její zdroj. • Autor: istockphoto.com
15. srpna 2016 • 10:01

Pacienti trpící chronickou bolestí jsou vděční za každou novou metodu, která slibuje zmírnění, nebo dokonce vyléčení jejich letitých potíží. Takovou možnost nabízí klinika EuroPainClinics v Praze. 

Hlavním cílem kliniky, která patří do mezinárodní sítě EuroPainClinics, je chronickou bolest lokalizovat a zjistit její příčinu. Zdá se vám to málo? Je to naopak velmi důležité - mnoho pacientů trpí dlouhodobě a nemohou podstoupit odpovídající účinnou léčbu, protože důvod jejich bolesti není přesně známý.

Zdroje bolesti v pražské klinice na Chodově hledají odborníci se zahraničními zkušenostmi pomocí moderních technologií pod kontrolou ultrazvuku nebo cíleně směřovaného rentgenového záření. V okamžiku, kdy je centrum bolesti lokalizováno a je zjištěný její původ, může lékař pacientovi nabídnout individuální léčebný plán a možnosti řešení: farmakoterapii, fyzioterapii nebo a to je právě specialita kliniky EPC intervenční léčbu bolesti. 

Existuje více metod, jejich volba závisí na místě a druhu bolesti. Po důkladném klinickém vyšetření může lékař použít například epiduroskopii, která nejen umožňuje nahlédnout do páteřního kanálu, ale i následně podávat léky k postiženým nervovým kořenům. Při jiném minimálně invazivním zákroku se přímo do centra bolesti zavede elektrodou ve tvaru jehly pulzní radiofrekvenční vlnění či laserový paprsek. Blokuje se tak přenos kořenové bolesti.

Další léčebnou možností je neuromodulace, kdy se během nenáročné operace implantuje do podkoží nevelký strojek, který pak malými dávkami elektrického proudu ovlivňuje vnímání bolesti. Zákroků, které umožňují řešit chronickou bolest bez operace, nabízí klinika velké množství.

Miniintervenční diagnostika a její následná léčba se využívá například při dlouhodobé bolesti hlavy, vyhřezlé ploténce, neuropatické nebo viscerální bolesti, pomáhá také při bolesti způsobené rakovinou. Mnohdy pacientovi přinese okamžitý účinek dlouhodobější úlevu od bolesti, snížení množství užívaných léků a možnost vrátit se do běžného života. Ani těmito způsoby se sice chronická bolest nedá odstranit úplně a navždy, ale léčba znamená dlouhodobější úlevu. 

Moderní metody diagnostiky a léčby chronických bolestí, které pražská klinika nabízí, se v zahraničí využívají běžně, v České republice jsou však prozatím v počátcích. MUDr. Robert Rapčan, medical director EPC, proto říká: „Chci zdůraznit, že nepracujeme na principu alternativní medicíny, ale na základě nejmodernějších vědeckých poznatků. Naše kliniky pro léčbu bolesti EuroPainClinics fungují v dalších evropských zemích a úzce spolupracují s předními odborníky z Velké Británie či Švédska. Přesnost v diagnostice a léčbě to jsou nástroje, které máme k dispozici při léčbě pacientů s neztišitelnou bolestí místo vytváření nekontrolovatelné závislosti na lécích.“ 

Autor: Hana Profousová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.