Jak se bránit při infekci viry? Dočtete se v novém čísle časopisu Moje zdraví | Moje zdraví

Jak se bránit při infekci viry? Dočtete se v novém čísle časopisu Moje zdraví

Jak se bránit při infekci viry? Dočtete se v novém čísle časopisu Moje zdraví
Autor: iStock.com
20. dubna 2020 • 15:04

Při infekci viry nezbývá tělu nic jiného, než zmobilizovat vlastní obranu. Imunitní systém můžete také podpořit mnoha způsoby.

Nejšťastnějším opatřením vedoucím k silnější imunitě je změna jídelníčku, který má být pestrý. Dalším potřebným opatřením je dodržování denního režimu, hlídání si času na aktivní pohyb a odpočinek. Mnoho lidí stále podceňuje zásluhu dostatečného spánku. To vše úspěšně korunuje zdravé psychické naladění, což je zvláště v krizových situacích nejobtížnější úkol.

Jaké jsou vaše největší opory? Začněme vitamíny.

Vitamin C je univerzální

Patří k nejdůležitějším bojovým prostředkům, které imunitní systém naléhavě potřebuje k boji proti virům, ale i proti ostatním původcům nemocí. Předávkování se nemusíte bát, protože se v těle nehromadí. Co je navíc, se prostě vyloučí močí. Na vitamin C jsou bohaté například šípky, kysané zelí, bezinky, kiwi, pomeranče, citrony, maliny, grepy i cibule. V jablkách ho bohužel tolik není. POZOR: Vitamin C může nejlépe plnit svoje úkoly, pokud máme dostatek kalcia (vápníku). Ten je obsažen v mléce, mléčných výrobcích, zelené zelenině, luštěninách, ořeších a sójových bobech.

Béčka nejen na nervy

Zatímco dobře víme, že vitaminy skupiny B jsou dobré pro nervy, spíše netušíme, že je na nich závislý i obranný systém. Ani zde nehrozí předávkování. Co je přes míru, opět se z těla vyloučí močí, která se někdy zbarví dožluta, což není nebezpečné. Játra, pšeničné klíčky, vlašské ořechy, vaječný žloutek, sójové boby – tady se ukrývá velké množství vitaminů skupiny B.

Vitamin D 

Podle nových poznatků je vitamin D klíčový pro obranu proti infekčním onemocněním, například chřipce. Je však také důležitým obráncem před tzv. autoimunitními onemocněními, kdy se imunita obrací proti vlastním tkáním. Příkladem takových onemocnění je třeba lupénka nebo roztroušená skleróza. 

Probiotika

Živé mikroorganismy, které jsou běžnou součástí mikroflóry trávicího traktu, se nazývají probiotika. Jsou účinnou ochranou střev před jejich osídlením patogenními mikroorganismy. Střeva jsou totiž klíčovým orgánem pro naši imunitu. Probiotika podporují imunitní systém a také chrání střevní sliznici během užívání antibiotik.

Mimochodem, probiotika podpoří správná strava - například zakysané výrobky. Které další potraviny jsou pro naši imunitu klíčové? Které bylinky a jak je užívat? To všechno se dozvíte v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví. Dále čtení o inkontinenci nebo jak na bolest hlavy bez léků.

Aktuální číslo je k dostání v našem iKiosku - - největší online trafice s poštovným zdarma,  na stáncích nebo v partnerských lékárnách.

Autor: red

 

Autor: red, Marie Hejlová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.