Vykloubené rameno
Vykloubené rameno neboli luxace vzniká následkem úrazu, zejména při pádu s vyšších výšek. Jak ho poznat a kdy je nutná návštěva pohotovosti?
Rameno se může vykloubit dopředu, dozadu, dolů i nahoru. Podle statistik však v 93 procentech dochází k přední dolní luxaci.
Postihuje
Projevuje se
Jak poznat vykloubené rameno?
Rameno velmi bolí a těžko se s ním hýbá. Kloubní jamka je prázdná, postupně zvětšující se stažení svalů může bolest ještě zvyšovat. Můžeme pozorovat deformaci v kloubu i otok. Při vykloubení dochází k poškození měkkých částí (kloubní pouzdro, labrum, některé šlachy a svaly těsně kolem kloubu). Výjimečně dochází i k poškození nervů a cév.
Diagnóza se stanovuje při klinickém vyšetření lékařem poměrně lehko. Rentgenové vyšetření ramenního kloubu nález potvrdí a odhalí případné přidružené zlomeniny.
Závažnost onemocnění
Léčba luxace ramene
Léčba akutní luxace ramena spočívá v jejím napravení, tedy vrácení kloubu do kloubní jamky. Je nutné udělat to co nejdříve, nejlépe ihned po úraze.
Pokud se rameno nedá napravit, je potřebné ošetření na nejbližší chirurgické ambulanci. Někdy je nutné provést repozici v krátkodobé celkové narkóze. Po napravení se rameno fixuje. Doporučuje se přikládání studených obkladů na rameno 3 až 5x denně a podávat analgetika. Následná rehabilitace trvá jeden až dva měsíce.
Kdy jít k lékaři
Ihned po bolestivém úraze ramene.