Raynaudův fenomén
Málo známý zdravotní problém se projevuje zběláním konečků prstů následkem špatného zásobení tkání kyslíkem. Tyto problémy ale mohou být i následkem jiné nemoci.
Příznaky
Problémy se projevují bělostí a zbělením až zmodráním prstů, respektive jejich konečků v souvislosti s nepřiměřenou reakcí cév. Ta pak vede k špatnému zásobení cév končetiny kyslíkem. Pacient může cítit brnění. Hlavním příčinou vzniku potíží je chlad a stres. Pozor, někdy se potíže také označují jako Raynaudova choroba, Raynaudův syndrom nebo fenomén, primární či sekundární Raynaudova choroba či syndrom.
Postihuje
Projevuje se
Léčba
Před zahájením léčby je třeba zjistit, zda se jedná jen o reakci cév, nebo o projev nějakého jiného celkového onemocnění. Jde-li o projev celkového onemocnění, je třeba primárně vyléčit tuto nemoc. Pokud jde jen o to, že cévy reagují nepřiměřeně na chlad a stres, pak je pacientovi doporučeno několik preventivních opatření.
Vyšetření
Při pátrání po podstatě problémů se obvykle lékaři zajímají také o to, zda se nemoc vyskytuje u jiných členů rodiny, což bývá časté. Vyšetřuje se krev, zda v ní nejsou známky zánětu, a speciálním přístrojem se také vyšetří cévy na nehtovém lůžku a reakce cév na chlad. Pokud je postižení symetrické na obou končetinách, jde obvykle jen zjednodušeně řečeno o přecitlivělost na chlad a stres.
Léky
Někdy se používají léky, které roztahují cévy.
Možné komplikace
Příznaky mohou být projevem jiné vážné nemoci. Jednak může jít o utlačování nějaké cévy nebo důsledek nádorového onemocnění, příčinou bývají také celková autoimunitní onemocnění, jako je například lupénka. V krajním případě, kdy se konečky prstů dlouhodobě nedokrvují, hrozí gangréna.
Kdy jít k lékaři
Pokud vám bělají konečky prstů nebo dokonce mění barvu až do modra, je třeba vždy jít k lékaři, který bude pátrat po příčině problémů.
Délka léčby
záleží na příčiněPrevence
Problému, pokud už víte, že máte k Raynaudovu fenoménu sklony, lze předcházet jednak tím, že ruce chráníte před chladem. Nestačí ale třeba jen rukavice, celé tělo musí být v teple. Rukavice by měly být nejen teplé, ale také dostatečně volné, aby se prsty mohly hýbat, proto jsou lepší palčáky než prstové. Teplá a prostorná má být i obuv. Pacient by se měl vyhýbat nikotinu, stresu, vhodné je provádění cviků na procvičení prstů. Naopak škodí dlouhodobé zatěžování těla například otřesy jako při práci se sbíječkou nebo jinými vibračními přístroji, ale i při sportu (box) nebo i hře na hudební nástroj.
Bylinky
Pomáhá ženšen či výtažky z jinanu dvoulaločného (ginkgo biloba) zlepšují průtok krve tkáněmi.
Homeopatika
Arsenicum album, Sepia officinalis, Calcarea carbonica, Silicea.
Domácí léčba a babské rady
Tělo dokážou prokrvit také potraviny, jako jsou chili papričky, česnek nebo zázvor.