Kinetóza: Co to je, proč vzniká a jaké má příznaky? | Moje zdraví

Kinetóza

Kinetóza, jinak také nemoc z pohybu, není přímo onemocnění, ale nepříjemný stav, který vzniká podrážděním rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Typicky se projevuje nevolností při jízdě v dopravních prostředcích, na lodi, při potápění nebo na různých pouťových atrakcích.

Někteří jedinci jsou k těmto změnám citlivější a problémy se u nich projeví například i při pomalé jízdě. Většími obtížemi trpí také děti.

Příznaky kinetózy

  • nevolnost
  • zvracení
  • bolest hlavy
  • mžitky před očima
  • nízký nebo vysoký tlak

Člověk pod vlivem kinetózy je pobledlý nebo se mu na čele objeví krůpěje studeného potu. Mírnějšími projevy může být pocit na zvracení.

Postihuje

muži
ženy
děti
hlava, břicho

Projevuje se

Příčinou kinetózy je stav, kdy vestibulární systém (smyslový orgán v uchu zodpovědný za prostorovou orientaci a rovnováhu) dostává informace, které jsou v rozporu s tím, co člověk vidí. Typické je to při cestě dopravními prostředky, kdy se tělo hýbe dopředu, oči ale vidí sedadlo před sebou, které je v klidu.

Dalším typem kinetózy je tzv. mořská nemoc, kdy se tělo nemůže vyrovnat s nepřirozeným pohupováním lodi ve vlnách. Nezřídka se projevy kinetózy objevují i při adrenalinových sportech nebo na pouťových atrakcích.

Léčba kinetózy

Pokud jsme již vlivem kinetózy zaznamenali nepříjemné projevy, nevolnost, mžitky před očima nebo i zvracení, je nejlepší, je-li to možné, přerušit přepravu nebo přemístit se do přední části dopravního prostředku. Pokud nelze přepravu nijak přerušit ani změnit místo, je důležité si udělat okamžité pohodlí. Zajistit si dostatek čerstvého vzduchu puštěním větráku nebo otevřením okénka. Někdy stačí i zavřít oči, protože centrum vjemů nemůže zaznamenávat informace o přepravě od zraku a má pouze informace z rovnovážného ústrojí, což zmatek v nervovém ústrojí potlačí. Jiným pomůže dívat se dopředu, a „sladit“ tak informace o pohybu s tím, co vidí zrak.

Léky

Vhodnými dostupnými doplňky pro klidnější cestování jsou žvýkačky proti nevolnosti nebo Kinedryl. Pokud víme, že na problémy s nevolností při cestování trpíme, je nejvhodnější jejich užití 30 min. před cestou.

Bylinky

Nejúčinnější je proti kinetóze zázvor. Používejte ho ve formě prášku, který se prodává v kapslích. Před cestou je vhodné užít 2 nebo 3 kapsle a pak během cesty každé 2 hodiny. Doma si také můžete vyrobit zázvorový bonbón z 350 g zázvoru a moučkového cukru. Zázvor oloupejte a nechce uvařit, následně sceďte a zázvor vložte do pánve se dvěma lžícemi vody z nálevu, kde ho zahřívejte 45 minut a nepřestávejte s mícháním. Zázvor vyjměte z pánve a obalte v cukru. Tyto bonbóny cucejte alespoň 4 hodiny před cestováním.

Homeopatika

Na kinetózu projevující se při cestování autobusem nebo letadlem se využívá Borax. Cocculus indicus je na závratě a nevolnosti s odporem k jídlu. Člověk chce klid a mít zavřené oči.

Borax 9ch – 5 granulí po 2 hodinách – kinetóza se projevuje při cestování autobusem nebo letadlem.
Cocculus indicus 9 ch – 5granulí po 2 hodinách – závratě a nevolnost s odporem k jídlu při cestování. Člověk chce klid a mít zavřené oči.

Domácí léčba a babské rady

Na nevolnosti v dopravním prostředku vám může pomoci správné dýchání s dlouhým nádechem nosem a výdechem ústy.

V těhotenství

V těhotenství se nedoporučuje brát jakékoliv prášky ani proti nevolnosti, např. Kinedryl. Při nevolnosti je vhodné spolehnout se na zázvorové výtažky a čaje nebo žvýkačky.

Možné komplikace

V některých situacích může odeznívání příznaků trvat i několik dní po nepříjemné cestě, nejčastěji po plavbě na lodi. Pokud se kinetóza často opakuje, je hlavní komplikací zvyšující se nechuť k cestování. Nepříjemné prožitky z cest nesou špatně hlavně děti a můžou mít již od malička strach z cestování a nepřiměřeně reagovat na vstupování do dopravních prostředků. Tohoto strachu se pak velmi špatně zbavují.

Prevence

Nejlepší prevencí je vyhýbat se nepřirozené přepravě, která spouští kinetózu, to však v praxi mnohdy zcela úplně není možné. Je nutné před absolvováním cesty dbát na to, aby bylo tělo dostatečně připraveno. Je dobré v dostatečném předstihu něco lehčího sníst a nemít prázdný žaludek. Mít zaplněný žaludek, obzvlášť těžkým jídlem, před cestou taky není správné, protože je zatížen a nemá klid pro správné trávení, což může vyvolat nevolnost a zvracení. Také není vhodné před cestou pít alkohol. Důležité je si při dopravě vybírat místo, které je pro nás nejlépe snesitelné, tím bývají např. v autě nebo autobuse přední sedadla. Důležitá je psychická stabilita a podpora, udělat si zkrátka pohodlí a myslet na příjemnější věci, např. poslouchat hudbu, konverzovat nebo zavřít oči a pokoušet se usnout. Důležitý je i přísun čerstvého vzduchu.

Kdy jít k lékaři

Kinetóza může vzniknout vlivem i jiné doposud skryté nemoci. Pokud se dostavily příznaky kinetózy při cestách, při kterých se obdobné potíže nikdy neobjevily, je vhodné nechat se prohlédnout u odborného lékaře.

Autor: redakce Mojezdravi.cz
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.