Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Hormonální nerovnováha? Způsobuje deprese, noční pocení, ale i ochlupení na tváři

 • Hormonální nerovnováha? Způsobuje deprese, noční pocení, ale i ochlupení na tváři
  Depresi ovlivňuje hladina serotoninu • Autor: istock.cz
  15. ledna 2024 • 04:19

  Jako na houpačce. Tak by se dala popsat hladina hormonů, jejímž výkyvům musí několikrát za život čelit každá žena. Zatímco v těhotenství jsou ňadra plnější, v klimakteriu je to naopak. Mění se také kůže a ochlupení. Jaké největší změny hormony v ženském těle dělají?

  Najednou vám rostou chlupy na hrudi či na zádech? Vlasy vám vypadávají, trápí vás noční pocení, kůži máte suchou navzdory drahým krémům, o gynekologických potížích způsobených suchostí vaginy nemluvě...

  Hormony ženské tělo doslova válcují, a ne vždy jsou to změny příjemné. Jaké jsou ty nejvíce zatěžující? 

 • Těhotenství vládne oxytocin

  Během těhotenství se v těle ženy vyskytují značné hormonální změny, které jsou nezbytné pro správný průběh těhotenství a vývoj plodu.

  Klíčovou roli při udržování těhotenství hraje progesteron. Podporuje růst sliznice dělohy, ale také pomáhá uvolňovat hladké svalstvo dělohy a připravuje mléčné žlázy na kojení. Kvůli němu a prolaktinu vám rostou ňadra.

  Klouby bolí kvůli hormonu relaxinu, který pomáhá uvolňovat hladké svalstvo. To usnadňuje dilataci dělohy během porodu. Tento hormon také podporuje uvolňování hladkého svalstva v cévách a kloubech.

  Nakonec přichází oxytocin, kterému se také někdy říká „kojenecký hormon“. Hraje roli při kontrakcích dělohy během porodu a také podporuje vznik citové vazby mezi matkou a dítětem.

  Jak poznat, že vaše psychika potřebuje odborníka? Podívejte se na video: 

  Video se připravuje ...
  Jak poznat, že vaše psychika potřebuje odborníka?VIDEO 

 • Výkyv estrogenů a serotoninu během cyklu

  Hormony mají kromě fyzických projevů přímý vliv také na emoční stavy, nálady a úzkosti. Během menstruačního cyklu dochází ke změnám hladin hormonů, zejména estrogenu a progesteronu. Před menstruací klesá hladina progesteronu. Tyto hormonální změny mohou ovlivnit neurotransmitery v mozku, jako je serotonin, který je spojen s regulací nálady.

  Jeho nedostatek následně způsobuje nižší přenos nervových vzruchů, dochází k poruchám spánku a k podrážděnosti, může to však vést až k úzkostem a depresi.

  Pokud máte pocit, že by tohle mohla být příčina vašich obtíží, zkuste být častěji na čerstvém vzduchu a slunci a do jídelníčku zařaďte více potravin bohatých na tryptofan. Mezi ně patří třeba maso, ořechy, losos, sýry nebo vejce. Pokud nic z toho nepomůže, obraťte se na lékaře, který vám dle svého uvážení může předepsat léky ovlivňující serotoninové receptory.

 • Nepravidelná menstruace a progesteron

  Jedním z velmi častých příznaků hormonální nerovnováhy je nepravidelná menstruace. Jednou přijdou měsíčky v termínu, podruhé se zpozdí o týden, v dalším měsíci přijdou klidně o deset dní dříve nebo také vůbec. „Nepravidelný cyklus může být způsoben řadou faktorů, například syndromem polycystických vaječníků, zánětem v oblasti pohlavních orgánů nebo také v důsledku stresu. Velmi často se však jedná o následek výkyvu v hladinách estrogenů a progesteronů,“ potvrzuje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D.

   V těžkých případech je určitě vhodné navštívit lékaře, který po zvážení může například provést testy potřebné pro kontrolu hladin hormonů.

 • Klimakterium: Jedeme z kopce a máme návaly

  Během klimakteria, známého také jako menopauza, dochází k přirozenému a postupnému poklesu hladin estrogenu a progesteronu u žen. Tyto hormonální změny mají výrazný vliv na tělo a mohou se projevovat různými způsoby. Klesající hladiny estrogenu mohou přispívat k různým fyzickým a psychickým příznakům.

  Jedním z nejhorších bývají návaly. “Návaly horka a pocení jsou skutečně nejčastěji popisovanými problémy v souvislosti s přechodem,“ říká ženský lékař Pavel Kolář z privátní gynekologicko-porodnické ambulance ve Slaném a pokračuje: „Tyto potíže se do jisté míry dají zmírnit. U každé čtvrté ženy však podle statistik mohou být problémy tak silné, že ženě znemožňují běžný život.“

 • Padání vlasů může ovlivnit štítná žláza, obezitu moc ne

  Hormonální dysbalance je nepříjemná v mnoha ohledech. Některé projevy jsou vnějšímu světu skryté, jiné mohou být až nepříjemně nápadné. Do druhé skupiny příznaků patří například nadměrné vypadávání vlasů, a to zejména v oblasti temene hlavy. Tento projev může vznikat v důsledku snížené funkce štítné žlázy.

  Opačným problémem je neobvyklý růst chloupků na tváři, hrudi nebo třeba zádech. Výjimkou nejsou ani chlupy v oblasti ramen. Zde je na vině příliš vysoká hladina mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu.

   Je třeba ale také vyvrátit tvrzení, že za kila navíc často může štítná žláza.  „Setkáváme se například s tím, že lidé svádí svou obezitu na sníženou funkci štítné žlázy a domáhají se vyšetření. Takových případů je ale méně než 5 procent. Zbytek, tedy 95 procent, to má přesně naopak, obezita způsobuje mírné odchylky v tyreoidálních laboratorních testech, a když lidé zhubnou, hormony se jim většinou vrátí do normálu i bez léků,“ uvádí endokrinolog doc. MUDr. Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.