Půlhodinka vibrací: Nenáročné cvičení | Moje zdraví

Půlhodinka vibrací: Nenáročné cvičení

Půlhodinka vibrací: Nenáročné cvičení
Některé přístroje dnes umí cvičit za vás. • Autor: istockphoto.com
29. července 2016 • 15:31

Už půl století jsou známy příznivé účinky vibrací na lidské tělo. Boom vibračních strojů na posilování a formování postavy však nastal teprve v posledních deseti letech.

Přitom už v 60. letech 20. století se tímto jevem zabývali vědci v bývalé NDR a na základě jejich výzkumu byly zkonstruovány stroje, jež využívají účinky přenosu vibrací do svalů. K prvenství metody vibračního tréninku se hlásí i ruští odborníci, kteří ji vyvinuli pro výcvik kosmonautů. Nás však nemusí ani tak zajímat, kdo byl první, jako spíš to, jaké účinky tyto přístroje mají. A jsou nemalé!

Ať už se stroje jmenují vibrostation, vibrační desky VibroGym, vibrační plošiny nebo Power Plate, jedno mají společné: přenášejí vibrace do svalů a tím je nutí reflexivně se stahovat a napínat. Tento jev má pozitivní vliv na celý organismus, protože se při vibracích procvičí téměř všechny svaly v těle (v posilovně a při kondičním cvičení je to v průměru 50 procent svalů). Díky tomu stačí, když lekce na vibrační plošině trvá pouze 30 minut, a přitom se při ní spálí tolik kalorií jako za hodinu a půl v posilovně nebo za dvě hodiny na hřišti.

Navíc cvičení není nijak zvlášť namáhavé a člověk se při něm ani moc nezpotí.Trénink pozitivně působí na oběh a okysličování krve, takže pomáhá z těla odstraňovat toxiny. Výsledkem je posílení svalů, odstranění bolesti zad, zlepšení kvality pokožky (díky zvýšení hladiny kolagenu), formování postavy a odstranění celulitidy. Vibrační přístroje jsou vhodné pro osoby všech věkových kategorií.Vyhnout se jim však musejí těhotné ženy, osoby s vážnějšími srdečními chorobami, žilní trombózou, nádorovými onemocněními, kýlou, těžkou cukrovkou, migrénou, umělými klouby, čerstvě zavedeným nitroděložním tělískem nebo krátce po chirurgických operacích. Ideální je poradit se o tomto cvičení se svým lékařem.

Cvičí za vás

Jak cvičení probíhá? Stojíte na plošině opatřené úchyty, kterých se držíte, a přístroj za vás cvičí, tedy vibruje. Vibrací může být více druhů, od jemných po intenzivní, záleží na tom, na jakou partii se chcete zaměřit a jaký cíl cvičením sledujete. Je možné měnit i polohu a na plošině sedět, ležet nebo na ni položit paže či nohy, aby bylo procvičeno opravdu celé tělo. Cvičení na vibrační plošině má tu výhodu, že nezabere mnoho času, ale pro větší efekt je optimální absolvovat několik lekcí týdně. Je ideální pro osoby, které nemají moc času nebo se nepřinutí cvičit jiným způsobem. Houpavý pohyb se dá využívat i jako cvičení rehabilitační, protože nabízí masáž celého těla a pracuje se všemi svalovými skupinami těla.


Při cvičení:

*dochází k účinnému spalování tuků

*zlepšuje se metabolismus

*zlepšuje se hustota kostí, což je prevence osteoporózy

*zvyšuje se hladina hormonu serotoninu

*odstraňuje se stres a zvyšuje odolnost organismu

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.