Porod do vody má méně rizik, než se předpokládalo. Proč prospívá a pro koho není? | Moje zdraví

Porod do vody má méně rizik, než se předpokládalo. Proč prospívá a pro koho není?

16. května 2024 • 08:00

Voda se k úlevě od porodní bolesti používá od dob, kdy měly rodičky přístup ke zdroji nezávadné a přiměřeně teplé vody. V porodnicích se s takzvanou hydroterapií setkáváme nejčastěji v podobě teplé sprchy nebo koupele v první době porodní. Teplá voda má pozitivní vliv na rozběhnutí porodu a pomáhá ženě se uvolnit.

Některé ženy možnost rodit do vody neláká a naopak řada z nich po tom touží. Dle odborníků, má porod do vody své výhody, ale ne všichni odborníci jsou porodu do vody nakloněni.

do vody se rodí například v porodnici v Litoměřicích • Autor: iStock

Voda má velmi pozitivní vliv jak na rodičku, tak také na dítě. Plod žije devět měsíců v podobném vodním prostředí a porod do vody je pro ženu méně stresující, navíc teplá voda napomáhá k uvolňování svalů, působí relaxačně a mnohdy může předejít nástřihu hráze. Porod do vody není vhodný pro každou ženu. Je důležité, aby žena byla zcela zdravá, tedy bez známek infekčního onemocnění. Porod do vody je také možný pouze při porodu v termínu.

Porody do vody v Čechách nabízí několik pracovišť. O tom, jak porody do vody probíhají jsme hovořilli s MUDr. Petrem Holbou, vedoucím lékařem Centra porodní asistence a zástupcem primářky v Centru porodní asistence - porodnice Litoměřice v nemocnici Krajské zdravotní a.s. Toto pracovistě je jedním z mála, které porody do vody nabízí. 

Jak je složité zajistit čistotu vany či porodního bazénku? Jak probíhá desinfekce?

Příprava porodního bazénku je obecně složitější a náročnější, než využití plně automatické porodní vany. Bazének se napouští manuálně a musí se také ladit teplota vody. Nejvhodnější teplota je kole 37 stupňů. Automatické porodní vany šetří čas personálu, jsou efektivní a jedním tlačítkem napustí vodu ve velmi krátkém čase. Postup čištění je u bazénku jednodušší z důvodu vždy nové jednorázové vložky. Dezinfekce těla bazénku po použití je stejná jako dezinfekce samotné porodní vany.

Jaké jsou nejčastější komplikace a jak je řešíte?

Nejčastější komplikaci muže byt pokles ozev plodu v závěrečné fázi porodu. Pokud máme podezření na hypoxii plodu, tak nejdříve měníme polohu ženy a pokud stav i nadále trvá, přesouváme rodičku na porodní gauč či porodní lůžko, ve snaze o co nejrychlejší porod.

Jak odhadnete závažnost krvácení po porodu či porodního poranění?

Porodní tým prošel speciálním školením, kde jsme se učili odhadu krevní ztráty dle zabarvení vody. Po porodu a dotepání pupečníku žena vanu či bazének opouští a III. doba porodní je vedena na gauči nebo porodním lůžku. Stejně tak ošetření případného porodního poranění.

Ačkoli to odborné studie nepotvrzují, mnoho odpůrci porodů do vody uvádí, že mezi potenciální komplikace patří možný kolaps rodičky a obtížný transfer z lázně. Míváte s tím problém?

Klepu na dřevo. Zatím se nám nic podobného nestalo. V případě náhle vzniklé situace a nutnosti opustit bazének či vanu se nám zatím nestalo, že by se rodička neřídila našimi radami a doporučeními a že by se nám ji za účasti doprovodu nedařilo pomoci dostat z vany.

Mohou u vás rodit do vany ženy s vyšším BMI?

Prioritou je celková hybnost a mobilita ženy. Snažíme se krizovým scénářům předcházet. Nadměrná až patologická hmotnost nespadá do kategorie nízkého rizika a takové rodičce se snažíme nabídnout jiné možnosti porodu než ve vaně či bazénku.

Jaké specifické komplikace u porodu do vany pozorujete? Studie uvádí například vyšší riziko přetržení pupeční šňůry. Odpovídá to vašim zkušenostem?

Tuto komplikaci jsme doposud neměli. O jejím výskytu však víme a speciálně se na ni zaměřujeme.

Jak dlouho po porodu zůstává žena a dítě ve vodě?

Nejčastěji do dotepání pupečníku. Následně ji s dítětem i na pupečníku převádíme na gauč či porodní lůžko.

Jak vedete třetí dobu porodní ve vodě?

Nevedeme. Může se ale stát, že placenta následuje ihned po porodu dítěte. 

Jaké vnímáte v bezprostřední praxi hlavní benefity takového porodu?

Lepší a kvalitnější porodní prožitek, úleva od bolesti, variabilita poloh a nulové riziko pádu dítěte.

Jaké jsou podle vás nejčastější obavy zdravotníků a rodičů z porodu do vody?

Aspirace vodou , čili nadechnutí dítěte vody z vany. Dítě jde ale z vody do vody. Při dodržení všech zásad je toto nepravděpodobné. Důležité je nechat do vody rodit rodičky bez známých rizik a s dítětem bez alterace od normy.

Jaké jsou kontraindikace?

Kontraindikací je v Česku vícečetná gravidita, v zahraničí to přitom jde. Další situace, kdy se porod do vody neprovádí je, pokud jsou známé vrozené vývojové vady plodu, porod po předchozím císařském řezu, extrémní obezita klientky a nefyziologické vstupní vyšetření k porodu. O možnosti porodu do vody vždy rozhoduje přijímací lékař na základě vstupního vyšetření.

Rozhovor vedla Milena Jeřábková pro Nadační fond Propolis 33 v rámci projektu naporoduzalezi.cz. 

Autorka Milena Jeřábková vystudovala teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pomáhá jak nastávajícím tak novopečeným rodičům, přednáší o šestinedělí, péči o miminka, psychomotorickém vývoji dětí, šetrném nošení, spánku, masážích a mnoha dalších tématech spojených s raným rodičovstvím. Je také poradkyní v oblasti kojení. 

 

Autor: Milena Jeřábková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.