Jaké v sobě potlačujete vlastnosti a sklony? Psychotest známého lékaře napoví! | Moje zdraví

Jaké v sobě potlačujete vlastnosti a sklony? Psychotest známého lékaře napoví!

Jaké v sobě potlačujete vlastnosti a sklony? Psychotest známého lékaře napoví!
Fotografie • Autor: internal
25. června 2016 • 06:00

Podívejte se pořádně na titulní obrázek. Je mezi těmi lidmi někdo, kdo vás děsí? Koho byste rozhodně nechtěli potkat večer uprostřed prázdné ulice? Váš výběr leccos prozradí o vašich skrytých sklonech.

Tento test je zkrácenou verzí testu maďarského psychiatra Lipóta Szondiho, který se pomocí sympatií a antipatií k určitým rysům tváře psychopatů snažil zjistit, jaké jsou vaše skryté sklony osobnosti. Vycházel z principu "svůj k svému" a z předpokladu, že na druhých většinou nejvíc nesnášíme to, co se nám nelíbí na nás samotných.

Tyto sklony pak podle odborníků člověk řeší dvěma způsoby: Buď je potlačí a dělá pravý opak, což nazval popřením. Nebo je člověk transformuje do společensky přijatelnějších nebo užitečných vlastností, postojů, aktivit nebo koníčků, a to nazval sublimací.

Později se od tohoto testu začalo mezi odborníky upouštět. Zajímavý určitě ale je. Podívejte se tedy ještě jednou na postavy a řekněte upřímně: Z koho na vás jde strach? Typ, který si vyberete, si zapamatujte a níže čtěte, co to o vás vypovídá.

2751006:gallery:true:true

 

2750998:gallery:true:trueTyp 1: Potlačené sklony: autoritářství, potřeba ovládat, zlomyslnost

Jestli jste si vybrali tento portrét inkvizitorského profesora, zřejmě před druhými i před sebou pečlivě skrýváte silné sklony ke krutému, agresivnímu nebo ponižujícímu chování k ostatním.

Pokud sklony popíráte, pak:

Jste zcela neškodná bytost. Podřizujete se, jste schopni se obětovat, vždy připraveni pomáhat svým bližním. Jste usměvavý zaměstnanec, ochotný kolega. Zároveň však není snadné být vaším nadřízeným. Když se vám nechce do nějaké práce, děláte obstrukce, hašteříte se, trucujete, jste neochotní. Vaším stylem je pasivní rezistence, naléhání, které časem "otráví".

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Své sklony uplatníte v určitých profesích – řezník, chirurg, policista, zubař, vyšetřující soudce... Nebo je můžete rozumově zdůvodňovat, vést dlouhé rozpravy o řádu a autoritě (syndrom "ředitele zeměkoule").

2750999:gallery:true:trueTyp 2: Potlačené sklony: impulzivita a násilí

Jestli jste dostali strach z tohoto chlapíka s hlavou pitbulla, znamená to, že jste v sobě potlačili, udusili silnou agresivitu.

Pokud sklony popíráte, pak:

Jste mírumilovní, často až extrémně laskaví. Jste přívětiví, přející, hotové dobrotisko, vzbuzujete dojem, že jste solidní a ovládáte své emoce. Vaše náklonnost bývá stabilní, máte silná pouta k lidem, věcem, idejím. Na konci dne však býváte často vyčerpaní. Vysiluje vás neustálé skrývání násilných sklonů, k němuž vás nutí touha být všem sympatičtí.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Svou impulzivitu někdy pozitivně využijete při sportu. Vedete dozajista hyperaktivní život. Váš čas zaplňují stovky projektů, organizujete spousty různých věcí nebo prostě jen vybíjíte svou energii na diskotéce.

2751000:gallery:true:trueTyp 3: Potlačené sklony: blouznění, hyperaktivita v oblasti fantazie a intelektu

Pokud vás znepokojil ten usměvavý, špatně oholený typ, vřou a kypí ve vás síly, které vás mohou zcela odtrhnout od reality, jestliže s nimi něco neuděláte.

Pokud sklony popíráte, pak:

Upínáte se k jistotám, spoutávají vás stereotypní postoje, nekladete si otázky, neinovujete, nehledáte změnu. Jste prototyp stydlivky, který se překonává. Největší strach máte z toho, že ztratíte kontrolu. Díky tomu jste trochu rigidní, pořád v defenzivě, někdy zablokovaní, vždy podle pravidel. Zadržujete své pocity (málo je dáváte najevo, nedělá vám dobře podělit se o své city, přestat se ovládat).

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Vaše schopnost imaginace se často uplatní v různých tvůrčích činnostech, které však vždycky mají svůj řád. Stává se z vás tedy "zaměstnaný kreativec" – grafik, novinář, fotograf, stylista.

2751001:gallery:true:trueTyp 4: Potlačené sklony: izolovanost, špatné vnímání tělesných hranic, nedostatečné ovládání těla

Zježily se vám vlasy při pohledu na ty mrtvé oči a obličej bez výrazu? Poznáváte v nich totiž své vlastní démony – nezájem o sociální vztahy a omezený rejstřík citů.

Pokud sklony popíráte, pak:

Věříte na setkávání s lidmi, výměnu názorů, společnost. Chodíte hodně mezi lidi. Vaše zapojení mezi lidi však často neprobíhá k vaší spokojenosti, kontrastuje s vaším bídným intimním životem. V hloubi duše se cítíte pořád osamělí. Vaše vztahy zůstávají na povrchu, jsou odosobněné, nemají "šťávu", chybí v nich skutečné city. Ve skutečnosti vlastně druhé nepotřebujete, nepotřebujete s nimi žít.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Ve všem, co souvisí s intelektem nebo s individualistickými činnostmi, jako jsou hudba, čtení, meditace. Své sklony můžete rovněž nasměrovat do nějaké sportovní vášně (trekking, horolezectví...) nebo do zážitků, které vás oprostí od společnosti lidí (plavba osamělého mořeplavce kolem světa, odchod do kláštera).

2751002:gallery:true:trueTyp 5: Potlačené sklony: nestabilita, narcismus, exhibicionismus

Zdálo se vám, že se od této podivné dámy s těžkými víčky můžete dočkat lecjakých hanebností? To znamená, že ona ztělesňuje všechno, co na sobě nenávidíte – frenetickou chuť svádět, zálibu v okázalosti, touhu po uznání, sexuální přitažlivost.

Pokud sklony popíráte, pak:

Působíte dojmem rezervovaného, velmi do sebe uzavřeného člověka. Ve skutečnosti se ve vašem nitru stále hlásí o slovo a proti vaší vůli se neustále projevuje maskovaná faleš. Vaši touhu svádět často překrývají obsedantní projevy. Jste velmi pečliví, spořádaní ve svém chování, máte puntičkářské způsoby. Býváte "šik", máte klasický styl, jste zkrátka jako ze škatulky, ale vždycky s nějakým drobným doplňkem, který přitahuje pohledy.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Někdy si volíte neobvyklou specializaci (třeba latinskou filologii) nebo originální životní styl (rozhodnete se pro zaryté veganství). Můžete mít po svém boku nápadnou osobu, aby s vámi kontrastovala. Nebo si osvojíte nějaký zvláštní zvyk – například olíznutí rtů pokaždé, než začnete mluvit.

2751003:gallery:true:trueTyp 6: Potlačené sklony: pochybnosti o vlastní hodnotě, pocity méněcennosti a viny

Je-li pro vás tato neškodná bytost ztělesněním toho nejhoršího, znamená to, že jste v podstatě hluboce smutní a pesimističtí, ale nedáváte to najevo.

Pokud sklony popíráte, pak jste:

Uvolněný a bezstarostný typ extrovertní osobnosti. Někdy jste opravdu veselá kopa. V každém okamžiku z vás čiší dynamičnost, sebedůvěra a optimismus. Občas se projeví podráždění, špatná nálada a podivné návaly smutku. Někdy také můžete působit podezřívavě a nevraživě.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Svého duševního utrpení se zbavujete tím, že se staráte o utrpení druhých (ošetřovatel, psycholog). Anebo se uplatníte v náboženství či v boji za dobrou věc.

2751004:gallery:true:trueTyp 7: Potlačené sklony: extraverze, vzrušení, sebepřeceňování, marnotratnost

Vzbuzuje ve vás ten žoviální dobrák nenávist a odpor? Asi v sobě skrýváte nadšení, které by z vás snadno mohlo udělat blouznivce a fanatika, v každém případě někoho, s kým se nedá žít.

Pokud sklony popíráte, pak:

Nesnášíte hluk, výstřelky, nevázanost, máte strach ze skandálu. Jste vzorem diskrétnosti, rezervovanosti a zdrženlivosti. Jste rozumní, šetrní, své chování dobře ovládáte, nic vám neuteče, žádný prohřešek nepronikne na povrch. Někdy se však vaše potlačovaná mánie projeví na druhých – máte na ně přehnané požadavky, potřebujete všechno kontrolovat, prověřovat nebo na vše dohlížet.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace):

Veselí společníci, duše party, jste schopni zorganizovat obrovské večírky, vymýšlet všemožné zábavy. Mohou z vás být odborníci na vztahy s veřejností nebo na reklamu.2751005:gallery:true:true

 

Typ 8: Potlačené sklony: homosexualita, transvestitismus

Zdá se vám, že by ten mladíček mohl být nebezpečným pederastem? Není pochyb o tom, že máte potíže s vlastní identitou, a to především sexuálního rázu.

Pokud sklony popíráte, pak:

Přehnaně, přespříliš projevujete své biologické pohlaví. Vaše postoje, vzhled, chování, zkrátka všechno na vás přímo křičí, že jste "opravdový" muž nebo "opravdová" žena. Jste skutečný chlapák nebo velmi sexy žena a v obou případech ďábelští svůdci. Vaším dalším zvláštním rysem je, že mezi vámi a jinými muži nebo ženami panuje silná rivalita.

Pokud je transformujete přijatelným směrem (sublimace)

Angažujete se v boji za základní hodnoty – rovnost pohlaví, stejné platy, stejné zastoupení mužů a žen... Nebo máte talent (i úspěchy) v činnosti tradičně vyhrazené druhému pohlaví – v případě mužů jsou to např. móda, péče o vlasy, líčení, u žen zase motorky, pilotování stíhaček atd.

Autor: red
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.