Hemangiom | Moje zdraví

Hemangiom

Lidově oheň je nezhoubný nádor, který vzniká z rozšířených cév.

Jak vypadá hemangiom?

Hemangiom můžete najít jak na kůži, kde je viditelný jako červená až lehce fialová skvrna obvykle nepravidelného tvaru. Hemangiomy se mohou ale objevit i pod kůží nebo ve vnitřních orgánech a možná ani nepřijdete na to, že je máte. To ale nevadí, protože jsou neškodné. Obvykle se s nimi člověk narodí, ale mohou se vyvinout i během života.

Lékaři nevědí, proč hemangiomy vznikají, ale mají jasno v tom, že jsou částečně dědičné a že jejich výskyt je největší v dětství.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Léčba

I když hemangiom patří mezi nejčastější nádorové onemocnění dětí, není třeba se ho bát. Jde o nádor nezhoubný, který velmi často sám vymizí. To se týká jak hemangiomů na kůži, tak těch neviditelných. Na ty se obvykle přijde náhodně na příklad při ultrazvuku.

Vzhledem k tomu, že hemangiom je v podstatě klubíčko rozšířených cév, může dojít k jeho poranění a následnému krvácení, případně může tlačit na okolní orgány. Proto je někdy třeba ho odstranit.

Léky

Pokud je třeba hemangiom řešit, k jeho zmenšení se používají kortikoidy či se léčí laserem, který naruší cévy a ty se pak vstřebají. Nedochází přitom k poškození kůže. Výjimečně je nutné chirurgické ošetření, které ale zanechává jizvy.

Prevence

Neexistuje, nemoc je vrozená.

Kdy vyhledat lékaře

Hemangiomu na kůži není možné si nevšimnout už u novorozenců. Rozhodně není třeba věřit na různé pověry, které spojují hemangiom s traumatem matky v těhotenství. Poraďte se s dětským lékařem, zda je třeba problém řešit, zda je nutná další odborná péče, či zda stačí hemangiom sledovat.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.