Botulismus: Příznaky, projevy, léčba, nákaza | Moje zdraví

Botulismus

Botulismus je nebezpečná otrava z jídla, která je sice již výjimečná, ale může být život ohrožující, pokud není včas zahájena léčba.

Nemoc způsobuje jed s názvem Clostridium botulinum, tedy stejná látka, která se v malém množství používá v plastické chirurgii. Botulotoxin blokuje nervy, čili způsobuje ochrnutí.

Příznaky otravy botulotoxinem

Otrava  se projevuje slabostí svalu, poruchami polykání a také poruchami vidění (vidíte dvakrát). Ochrnutí se může projevit i na dalších svalech  nejzávažnější je ochrnutí dýchacích svalů.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

Kromě nákazy z potravin se nemoc může vyskytnout i u kojenců, když se jim bakterie přemnoží v střevní sliznici, která není dostatečně vyvinutá. Výjimečně se jed může objevit v medu, pokud nebyl dobře a hygienicky zpracovaný. Takzvaný raný neboli traumatický botulismus vzniká poté, co se bakterie dostane do těla přes kůži  například při zranění.

Prevence

Zajímavé je, že tato bakterie nesnáší kyslík, proto se jí tak dobře daří ve starých konzervách  obvykle prošlých. Proto je hlavní prevencí vyhýbat se těmto potravinám. Varováním by mělo být, pokud je konzerva vydutá  bakterie klostridie totiž produkují plyny, které mohou působit na stěnu konzervy. Druhou variantou je nákaza z klobás, která souvisí s nedokonalým vypráním střev. Proto je třeba doma vyrobené klobásy před konzumací alespoň deset minut vařit.

Pozor! Jídlo napadené botulotoxinem má stejnou chuť jako jídlo zcela zdravé. Vzhledem k možnosti nákazy přes kůži je třeba také nepodceňovat ošetření a dezinfekci ran.

Léčba

Podává se protilátka a nemocného je třeba hospitalizovat. Nemoc je možné potvrdit jen ve specializovaných laboratořích, je dobré mít vzorek podezřelé potraviny.

Léky

Proti botulotoxinu existuje protijed, který se podává v injekční formě. V případě nákazy přes kůži je třeba podat antibiotika.

Kdy vyhledat lékaře

Pokud máte střevní potíže, a to i zácpu. Pokud vám ochrnují svaly nebo máte problémy s dvojitým viděním.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.