Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Nadace chce pomáhat mladým s psychickými potížemi, situace je kritická. Vznikla na počest Twistena

Nadace chce pomáhat mladým s psychickými potížemi, situace je kritická. Vznikla na počest Twistena
Karel Ašenbrener alias Twisten • Autor: Redakce
4. prosince 2023 • 13:08

Čtyři z deseti deváťáků v Česku mají známky středně těžké až těžké deprese. Na kritický stav duševního zdraví a na nedostpnost péče chce upozornit nově založený nadační fond, který navazuje na odkaz Karla "Twistena" Ašenbrenera, talentovaného esportového hráče, který si po boji s depresí letos v červnu vzal život.

Karel Ašenbrener, v esportové komunitě známý jako Twisten, by právě dnes oslavil dvacáté narozeniny. Svůj boj s depresí ale nakonec prohrál. "Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to," říká Twistenova matka Ivana Ašenbrenerová, také za svého manžela a další dva syny.

Vzpomínkové video na Twistena najdete zde.

 

Hlavní cíl: Snížit počet sebevražd

Zároveň s Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzská organizace Vitality, v níž Karel Ašenbrener působil ve hře Valorant. Projekt nazvaný KARE (kombinace jména Karel a anglického care neboli pečovat) se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu. S Nadačním fondem Twisten Foundation plánuje úzkou spolupráci a chce ho dlouhodobě podporovat. Projekt podpoří také společnost Sazka.

Nadační fond chce pomoci snížit počet dospívajících trpících psychickými problémy, a snížit tak i počet sebevražd mezi teenagery. Chystá se poskytovat finanční prostředky na úhradu služeb soukromých odborníků pro dospívající ze sociálně znevýhodněných rodin.

Informace chce předávat nejen prostřednictvím odborníků, ale také influencerů a streamerů, s nimiž se mladí snáze ztotožní. Jeho cílem je také poskytování podpory vybraným organizacím a dobročinným projektům.

Zároveň chcete také bořit mýty, že esport vede k depresím a sebevraždám. Depresemi trpí i jiní vrcholoví sportovci. Příčinou je primárně tlak na výkon a výsledek.

Podpořit Nadační fond Twisten Foundation můžete zasláním libovolné částky  na účet fondu vedený u Raiffeisenbank č. účtu 4404206003/5500. Více informací najdete na www.twistefoundation.cz

Autor: Markéta Grosmanová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.