Moje zdraví - péče o psychickou i fyzickou pohodu

Dnes je Den vzácných onemocnění. Připomíná jak se žije s nevyléčitelnými nemocemi

28. února 2023 • 19:06

Každý rok se narodí tisíce dětí, které trpí některým z vzácných onemocnění. 29. února je dnem, kdy si lidé na celém světě společně připomínají Den vzácných onemocnění. Letošní poslední únorový čtvrtek patří nejen pacientům, ale také jejich rodinám, lékařům, sestrám, pečovatelům a dalším podporovatelům.

Vzácná onemocnění jsou ta, která se vyskytují v méně než pěti případech z 10 tisíc obyvatel a patří mezi rozsáhlou a stále málo probádanou oblast. Nejčastěji se projevují po narození, postihují 4-5 % novorozenců a kojenců, ale mohou se projevit i později. Asi 80 % vzácných onemocnění má genetický původ, většinou však zůstává příčina choroby neodhalena. Dnes je známých šest až osm tisíc diagnóz a přibližně pět procent z nich umí lékaři léčit. Velká část z nich přináší závažné komplikace a zůstává nevyléčitelná. V České republice trpí některým z těchto onemocnění asi půl milionu lidí a sdružuje je Česká asociace vzácných onemocnění.

Den vzácných onemocnění si připomínáme už 17 let a jeho cílem je upozornit na existenci vzácných nemocí. Také má za úkol zapojit do této problematiky kromě pacientů, příbuzných a lékařského personálu také politiky, zástupce průmyslu, ale i širokou veřejnost.

Den vzácných onemocnění • Autor: Redakce

Podpořit může každý

Den vzácných onemocnění provázejí dvě mezinárodní symbolické akce “sdílejte své barvy” (Share your colours) a “globální řetěz světel” (Global Chain of Light), které upozorňují na to, že se vzácným onemocněním žije na celém světě přibližně 300 milionů lidí. V rámci “řetězce světel” se rozsvítí veřejné budovy a monumenty fialovou, růžovou, tyrkysovou a zelenou barvou. V Česku to bude například Tančící dům, Petřín nebo Fakulta elektrotechnická ČVUT. “Sdílejte své barvy” je pak příležitostí, jak vyjádřit svou podporu sdílením příspěvků na sociálních sítích s použitím hashtagu #LightUpForRare

Mezi vzácná onemocnění patří i cystická fibróza (CF), což je závažné a nevyléčitelné dědičné onemocnění. Postihuje zejména dýchací a trávící systém. Nemocní s CF potřebují celý život intenzivní léčbu, zahrnující každodenní inhalace a rehabilitace. Cystická fibróza se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují fatální poškození plic. Nemocní také vzhledem k poruše funkce slinivky břišní špatně tráví jídlo. Proto musí ke každému jídlu užívat trávicí enzymy. V konečné fázi onemocnění způsobuje selhání plic a jedinou možnou záchranou se stává transplantace plic. Ta bohužel není možná u všech pacientů.

Cystická fibróza je jedním z mnoha tisíců vzácných onemocnění. Vyskytuje se u jednoho z 2.500 – 4.000 narozených dětí. V současné době žije v České republice zhruba 700 pacientů. I přes velký pokrok v medicíně jde o zatím stále nevyléčitelné onemocnění, díky inovativním léčivým přípravkům se však daří život pacientů prodlužovat a zkvalitňovat. Moderní modulátorová léčba míří na samotnou příčinu nemoci – zvyšuje množství chybějícího nebo defektního proteinu a posiluje jej, čímž umožňuje lepší průchod soli a vody napříč buněčnou membránou. Pacienti se díky ní dožívají stále vyššího věku a mohou vést v podstatě normální život, zakládat rodiny apod.

V České republice mají pacienti k této léčbě zajištěný dobrý a stabilní přístup. Věková hranice pro nasazení léčivých přípravků se posouvá ke stále mladším pacientům. Schválení trvalé úhrady přináší pacientům dlouhodobou jistotu a stabilitu udržitelného přístupu k tomuto léčivému přípravku.

Nemocné CF sdružuje Klub cystické fibrózy, který jim poskytuje informace, psychologické a sociální poradenství, finanční a materiální pomoc nebo zapůjčení přístrojů a pomůcek.

Klub cystické fibrózy • Autor: Klub cystické fibrózy

Cílem Dne vzácných onemocnění je poukázat na nutnost věnovat se více problematice všech vzácných onemocnění a přitáhnout k nim pozornost veřejnosti. 

Pro pacienty s CF je záměrem především potřeba věnovat se více problematice nemoci a přinést naději na změnu. Mimo léků je velká potřeba i zajištění dostatečného množství odborníků, kteří se zaměřují na jednotlivé složky pacientova zdraví (plíce, zažívání, výživa, psychický stav). Díky delší době dožití a zvyšujícímu počtu dospělých pacientů se mění jejich potřeby, nároky na kapacitu specializovaných center a počty odborného personálu. 

Chcete pomoci?

Přispět můžete nákupem charitativního „Sla(v)ného kalendáře“, trička  nebo tašky či můžete darovat jakoukoliv částkou zde

Dlouholetým patronem Klubu CF je herec Ivan Trojan, který pomáhá a podporuje aktivity klubu již 16 let. Naposledny se díky Ivanovi podařilo vybrat neskutečných 250 000 Kč, když se zůčastnil utkání NBL jako hráč v dresu Opavy.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.