Česko má o 15 procent více vakcíny proti chřipce, i tak to bude asi málo | Moje zdraví

Česko má o 15 procent více vakcíny proti chřipce, i tak to bude asi málo

Česko má o 15 procent více vakcíny proti chřipce, i tak to bude asi málo
Autor: istock.com
4. listopadu 2020 • 06:00

V letošním roce bude dodáno do České republiky téměř 900 000 dávek, což je o 15 procent víc než v roce 2019. Lékaři se obávají, že to bude i tak málo. V Česku bylo totiž v dřívějších letech očkování spíše podceňováno.

Výroba chřipkových vakcín je složitá a časově náročná záležitost. Každý rok se navíc musí připravovat nová očkovací látka, protože cirkulující kmeny chřipkových virů se pravidelně mění.

Doporučení, jaké má být složení chřipkové vakcíny pro nadcházející sezonu, stanovuje Světová zdravotnická organizace vždy počátkem nového roku. Poté nastupuje několikaměsíční komplikovaný výrobní proces. Obvykle již od přelomu roku si mohou praktičtí lékaři a další zdravotnická zařízení objednávat vakcíny proti chřipce pro podzimní očkování.

Rozdělení podle minulého roku

Výrobní kapacita chřipkových vakcín v Evropě je omezena již řadu let. Rozdělení pro jednotlivé země se plánuje s výrazným předstihem a vzhledem k velkému zájmu se odvíjí zejména od počtu dávek dodaných v předchozím roce. Přesto se podařilo pro Českou republiku zajistit pro letošní rok významně vyšší počet vakcín. Česká republika má v rámci vyspělých zemí dlouhodobě nízkou proočkovanost. Ačkoli je pro řadu pojištěnců toto očkování plně hrazeno, nemají o ně zájem. Každý rok se tak desítky tisíc nevyužitých dávek likvidovaly.

„V letošním roce bude dodáno do České republiky téměř 900 000 dávek, což je o 15 procent  víc než v roce 2019,“ uvádí David Šmehlík, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny pro zdravotní péči. Každý praktický lékař si objednává předpokládaný počet vakcín na podzim rok předem a na jaře doobjednává. Proto je velmi obtížné počet odhadnout.

Zájem roste

Jak vysvětluje Vlastimil Sršeň, tiskový mluvčí VZP, zájem o očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění vzrostl za posledních osm let o 33,42 procent. V roce 2019 se nechalo naočkovat 359 871 klientů VZP, kteří patří do skupiny pojištěnců s nárokem na očkování zdarma. Všeobecná zdravotní pojišťovna v loňském roce za vakcinaci těchto klientů zaplatila 170,5 milionu korun. Dalších 16 117 klientů VZP využilo příspěvek na očkování, jež pojišťovna nabízí svým klientům z fondu prevence od roku 2013.

Očkování je v České republice dlouhodobě zanedbáváno nejen širokou veřejností, ale bohužel i samotnými zdravotníky, jejichž proočkovanost dosahuje dle odhadů jen asi 10–15 procent. Jen pro srovnání – proti sezónní chřipce se například ve Velké Británii nebo Belgii očkuje každý rok kolem 60 procent zdravotníků, v USA až 70 procent. Lékaři a zdravotnický personál očkováním chrání před chřipkou nejen sami sebe, ale především pacienty, o které pečují a z nichž řada patří mezi rizikové.

Kdo má nárok zdarma

Na očkování proti chřipce hrazené z veřejného zdravotního pojištění mají dle zákona nárok pojištěnci nad 65 let věku, dále například pacienti po odstranění sleziny nebo po transplantaci krvetvorných buněk, pacienti trpící závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a osoby umístěné ve zdravotnických zařízeních dlouhodobé lůžkové péče nebo v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Klienti VZP, kteří nemají na očkování hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění nárok, mohou využít na nákup očkovací látky proti chřipce příspěvek z fondu prevence. Ten byl pro letošní rok stanoven na 200 Kč. Čerpat ho mohou děti i dospělí.

„VZP bude dostupnost očkovacích látek monitorovat a ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví je připravena udělat maximum, aby byla možnost tyto dodávky v případě potřeby dodatečně navýšit,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Zároveň dodal, že „v případě, že by již nyní někteří praktičtí lékaři měli očkovacích látek nedostatek, budou pacienty směřovat do těch ordinací, kde budou k dispozici“.

Letos se mohou nechat zájemci očkovat od 1. října, očkovací látky byly do ordinací praktických lékařů průběžně distribuovány již od konce srpna.

Ti, na které vakcína nevyjde, by podle praktického lékaře MUDr. Michala Holáska měli apelovat na svého lékaře a požádat jej, aby s nimi pro příští očkovací sezónu počítal a vakcínu pro ně objednal. „Kromě chřipky je v tuto chvíli vhodné nechat se očkovat také proti ostatním vážným infekcím horních cest dýchacích, proti nimž existují vakcíny. Tedy proti pneumokokovým onemocněním nebo černému kašli, jehož výskyt se v ČR v posledních letech také zvyšuje,“ dodává Holásek.

Autor: Marie Chmelíková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.