Ichtyóza: Příznaky, projevy, léčba, prevence, léky | Moje zdraví

Ichtyóza

Ichtyóza je vlastně soubor několika vrozených chorob, které se navíc dědí.

Příznaky ichtyózy

Nejčastější forma ichtyózy  ichthyosis vulgaris se projevuje už v dětství. Na kůži dětem začnou vznikat zarudnutí či nánosy ztvrdlé kůže, ze které se postupně odlupují šupiny (ichthys znamená řecky ryba). Nemoc nikoho neohrožuje na životě a s přibývajícím věkem se zlepšuje, ale samozřejmě je nepříjemná kvůli svědění a vysušování kůže. Postižení si také stěžují, že je okolí považuje za vážně nemocné, lituje je nebo má obavu z nákazy. Přitom nemoc není nakažlivá, jde o mutaci DNA.

Problémy se objevují někdy už u novorozenců, většinou ale ve věku 46 měsíců. Nejvíce postižených míst je na bérci a na břichu. Kůže je sušší v zimě. Kromě ichtyózy zhruba 40 procent pacientů trápí také atopický exém. Nemoc je dědičná, je ji možné zjistit a potvrdit analýzou DNA.

Postihuje

muži
ženy
děti
Kůže

Projevuje se

Existují i jiné druhy ichtyóz, jejich projevy jsou různé a různý je také věk, ve kterém se projevují. Přesný druh se dokáže zjistit jen podle DNA. Vždy jde ale o nějakou formu, kdy dochází k vysušování či jinému poškození kůže. Většina ostatních forem je ale vzácná.

Léčba

Hlavním cílem je zabránit vysušování. Pacienti se mají mazat krémy, případně používat i olejové koupele. Kůže se také osvěžuje termálními vodami a důležitý je dostatečný příjem vody. Dobrou zprávou je, že nemoc často už v pubertě zcela zmizí.

Léky

Používají se nejčastěji lehčí krémy s hydrofilním základem, preparáty s glycerolem či ureou. V mastech se mohou lokálně podávat i látky na rozpuštění zrohovatělých kožních šupin. Některým pacientům se doporučují i olejové a škrobové koupele.

Nenašli jste, co jste hledali?kůžekrémykožní onemocněnímutace DNA

Babské rady

V boji se suchou pokožkou někteří přísahají na vepřové sádlo, jiní na přípravky s jílem nebo třeba na tvaroh či jogurt, při vážných problémech je ale vždy dobré je konzultovat s lékařem, abyste dítěti ještě víc neuškodili.

Kdy navštívit lékaře

Při kožních problémech, viz. výše.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.