Ichtyóza
Ichtyóza je vlastně soubor několika vrozených chorob, které se navíc dědí.
Příznaky ichtyózy
Nejčastější forma ichtyózy – ichthyosis vulgaris se projevuje už v dětství. Na kůži dětem začnou vznikat zarudnutí či nánosy ztvrdlé kůže, ze které se postupně odlupují šupiny (ichthys znamená řecky ryba). Nemoc nikoho neohrožuje na životě a s přibývajícím věkem se zlepšuje, ale samozřejmě je nepříjemná kvůli svědění a vysušování kůže. Postižení si také stěžují, že je okolí považuje za vážně nemocné, lituje je nebo má obavu z nákazy. Přitom nemoc není nakažlivá, jde o mutaci DNA.
Problémy se objevují někdy už u novorozenců, většinou ale ve věku 4–6 měsíců. Nejvíce postižených míst je na bérci a na břichu. Kůže je sušší v zimě. Kromě ichtyózy zhruba 40 procent pacientů trápí také atopický exém. Nemoc je dědičná, je ji možné zjistit a potvrdit analýzou DNA.
Postihuje
Projevuje se
Existují i jiné druhy ichtyóz, jejich projevy jsou různé a různý je také věk, ve kterém se projevují. Přesný druh se dokáže zjistit jen podle DNA. Vždy jde ale o nějakou formu, kdy dochází k vysušování či jinému poškození kůže. Většina ostatních forem je ale vzácná.
Léčba
Hlavním cílem je zabránit vysušování. Pacienti se mají mazat krémy, případně používat i olejové koupele. Kůže se také osvěžuje termálními vodami a důležitý je dostatečný příjem vody. Dobrou zprávou je, že nemoc často už v pubertě zcela zmizí.
Léky
Používají se nejčastěji lehčí krémy s hydrofilním základem, preparáty s glycerolem či ureou. V mastech se mohou lokálně podávat i látky na rozpuštění zrohovatělých kožních šupin. Některým pacientům se doporučují i olejové a škrobové koupele.
Babské rady
V boji se suchou pokožkou někteří přísahají na vepřové sádlo, jiní na přípravky s jílem nebo třeba na tvaroh či jogurt, při vážných problémech je ale vždy dobré je konzultovat s lékařem, abyste dítěti ještě víc neuškodili.
Kdy navštívit lékaře
Při kožních problémech, viz. výše.