Lékař radí: Jak poznat nedostatek vitamínů a minerálů a čím je doplnit? | Moje zdraví

Lékař radí: Jak poznat nedostatek vitamínů a minerálů a čím je doplnit?

Lékař radí: Jak poznat nedostatek vitamínů a minerálů a čím je doplnit?
Strava by měla být pestrá • Autor: shutterstock.com
17. ledna 2018 • 06:00

Lidské tělo je vystaveno neustálému útoku bakterií a virů. Pokud mu chybí vitamíny a minerály, nemá se jak bránit a rychle to poznáte – onemocníte. Kde vitamíny doplníte, co způsobí jejich nedostatek a jak se ovlivňují s léky?

Za normálních okolností tělu zajišťuje všechny potřebné živiny strava, dostatečně pestrá, vyvážená a sestavená podle pravidel racionální výživy. U lidí nadmíru zaměstnaných, přetěžovaných a při dlouhodobém stresu, u osob chronicky nemocných a seniorů však příjem živin pouze ze stravy nemusí být vždy dostačující. Jak a které máme doplňovat? Zeptali jsme se proto odborníka, přednosty ORL kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích MUDr. Jaromír Astla, specializujícího se na endokrinochirurgii včetně onkologické problematiky v ORL oblasti.

Jak poznat, který vitamín potřebujeme?

Rozpoznání deficitu určité látky v organismu je pro některé skupiny vitaminů obtížné, u některých minerálů snadnější, ale někdy se o daném deficitu dozvíme až v okamžiku, kdy se projeví změny na orgánech, které můžeme považovat za chorobné, v mnoha případech nevratné. Nedostatek vitaminu C se projevuje pálením a krvácením ze sliznic, naopak nedostatek vápníku a hořčíku ve stravě daný člověk nezpozoruje, dokud se neobjeví vyšší křehkost, lámavost kostí, osteoporóza („řídnutí kostí“) a kazivost zubů. Nedostatek jodu se může projevit zvětšováním štítné žlázy a větším výskytem jejích nádorů.

Předpokládejme, že daný deficit je možné zjistit pomocí vyšetření z krve. V jakých případech je toto indikováno lékařem? 

U některých látek to samozřejmě zjistit lze, nicméně nebývá to součástí běžných vyšetření. Například u některých nemocných lze stanovit okamžité hladiny některých minerálů: železo u pacientů s nedostatkem krevního barviva či chudokrevností, hladiny Mg a Ca u lidí trpících křečemi, hladiny tyreoidálních hormonů a tyreoglobulinu při podezření na nemoci štítné žlázy. Stanovení hladiny vitaminu D je sice možné, ale je otázkou, jak moc účelné je z medicínského hlediska provádět jej, používá se spíše u onemocnění, kde existuje podezření například na poruchy vstřebávání.

Kdy si můžeme nadměrným příjmem určitých mikroživin spíše ublížit? 

Obecně se nedoporučuje extrémně vysoký příjem vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E, K), jejichž vysoká hladina může mít až toxické účinky. Lze se (za určitých podmínek) předávkovat některými minerály, jako je například vápník, hořčík, ale i draslík. Je tedy nezbytné dodržovat dávkování dané výrobcem! 

Existují kontraindikace k užívání (interakce s léky a podobně)?

Ano, v některých případech mohou nastat interakce s léky. Proto se například u takzvaných doplňků stravy obsahy některých látek minimalizují (například vitaminu K). Stejně tak může dojít k interakci s potravou (listová zelenina se omezuje nemocným s užíváním léků na snížení srážení krve). Nemocní jsou lékaři o těchto interakcích vždy poučováni. V některých případech kupříkladu nesmějí jíst grepy a zejména semena (léčba některými léky u srdečních chorob), je omezen příjem pečiva u nemocných s cukrovkou, příjem potravy bohaté na jod u některých typů onemocnění štítné žlázy a podobně. 

Dá se krátce shrnout určité ponaučení, rada, jak zůstat zdravý, aktivní a plný síly v jakémkoli věku? 

Žít vyváženým životním stylem. Tedy čerstvá strava s balancovaným příjmem škrobů (bez řepného cukru), bílkovin a tuků správného složení. Omezit stres v rodinném, pracovním a osobním životě. Mít dostatečný pohyb a dostatek čerstvé nekontaminované vody s obsahem minerálů.  

Článek vyšel v původním znění v tištěném magazínu Moje zdraví.

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.