V šesti letech má mít dítě nožní klenbu jasně tvarovanou. Jak na ploché nohy?

V šesti letech má mít dítě nožní klenbu jasně tvarovanou. Jak na ploché nohy?
Se špatnou klenbou má problém více lidí. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:59

Nožní klenba, podélná i příčná, se u člověka začala vytvářet v okamžiku, kdy se lidský druh postavil „na zadní“, začal se pohybovat vzpřímeně a přestal dolní končetiny používat k uchopování předmětů. Díky této změně došlo k postupným anatomickým změnám v postavení kostí dolní končetiny a nohou, jejichž výsledkem je vznik podélné a příční klenby nožní. 

Podélná klenba je vyšší na vnitřní, palcové straně nohy, směrem ke straně vnější, malíkové, klesá. Tvořena je vazy a svaly nohy. Příčná klenba je tvořena nártními kůstkami, vazy a svaly. Nožní klenba spolu s patní kostí tvoří základní opěrné body nohy. Zároveň tlumí nárazy vznikající při chůzi.

Vznik nožní klenby souvisí s vývojem a posilováním svalů nohy. Děti se nerodí s vytvořenou nožní klenbou – ta je sice založená, ale oblouk je vyplněn tukovým polštářem. Novorozenecká noha tak vypadá jako plochá. K náznaku klenby začne docházet až v době, kdy dítě začne lézt a začne se nohama odrážet od země, to znamená kolem osmého až desátého měsíce. Až ve věku kolem dvou let, když už dítě chodí a zatěžuje svaly nohy, se klenba stává plně zřetelnou. „Do dvou let věku je oblast na vnitřní straně nohy v oblasti podélné nožní klenby vyplněna tukovou tkání, a proto se opticky jeví jako plochá. V tomto období je proto zcela iracionální léčit dětskou plochou nohu. V šesti letech by však dítě mělo mít nožní klenbu jasně tvarovanou,“ říká ortoped  MUDr. Martin Ošťádal z Ortopedické kliniky 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

Plochá noha zdaleka není jedinou vrozenou ortopedickou vadou. Další poměrně častou je pes equinovarus congenitus (PEC), mnohdy mylně označovaná jako koňská noha. „PEC se vyskytuje u jednoho dítěte z 350 až 750 živě narozených, může být jednostranná i oboustranná a častěji bývají postiženi chlapci,“ uvádí MUDr. Ošťádal. PEC je vrozená deformita nohy charakteristická přetočením a patologickým postavením nohy, vada je geneticky podmíněná a podezření na to, že dítě bude takto postižené, může vzniknout už v době nitroděložního vývoje, na základě ultrazvukového vyšetření. „Léčba PEC by měla začít co nejdříve po narození, ideálně pátý až desátý den. Spočívá v manipulaci a sádrování nohou do správného postavení. K dosažení očekávaného výsledku se sádrové obvazy několikrát mění, nejčastěji pětkrát. Pokud to stav vyžaduje, je možné prodloužit Achillovu šlachu. Součástí terapie je i používání abdukční ortézy,“ vysvětluje odborník.

Tato dlaha jsou vlastně dvě botičky připevněné na speciální nastavitelné konstrukci. „Léčba ve většině případů přináší efekt, u části pacientů však může dojít k recidivě a v těchto případech často musí být provedena operace,“ doplňuje lékař. K dalším – méně častým – vrozeným vadám nohou patří nadbytečné prsty, nebo naopak menší počet prstíků, rozštěp nohy a zkrácení nártních kostí. 

Co dělat, když máte podezření, že vaše dítě může mít plochou nohu? Jaké existují cviky a čím podpořit zdravý vývoj? Čtěte následující text.

Odborná spolupráce: as. MUDr. Martin Ošťádal, Ortopedická klinika 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.