Proč jsme často nemocní? Na vině může být překyselení organismu i zátěž z dětství | Moje zdraví

Proč jsme často nemocní? Na vině může být překyselení organismu i zátěž z dětství

Proč jsme často nemocní? Na vině může být překyselení organismu i zátěž z dětství
Cítit každý den napětí a bolest normální není. • Autor: shutterstock.com
4. července 2016 • 13:15

Jste neustále unavení, bez energie, pořád vás pobolívají svaly, záda a cítíte napětí, střídá se u vás zácpa a průjem, nemáte radost ze života a jste náchylní k infekčním onemocněním? Možná je jádro pudla v acidóze (překyselení) vašeho těla.

Správný chod organismu ve velké míře závisí na rovnováze mezi kyselinami a zásadami. Acidóza nám ubírá energii, snižuje náš potenciál vyrovnávat se se stresem a je předpokladem různých chorob (alergie, migréna, dna, různá kožní onemocnění, rakovina-). Proč? Přebytečnou kyselinu, kterou tělo nezvládá vyloučit z organismu ven, si ukládá do různých orgánů, jež posléze přetíženy onemocní. Dbejte tedy na správný jídelníček, od věci není poradit se s nutričním specialitou.

V lékárně si můžete zakoupit lakmusové papírky, kterými otestujete ranní moč (správné pH by mělo být minimálně 7; pokud je nižší, je třeba zapracovat na odkyselení). Vyzkoušejte kupříkladu zelený ječmen, přípravky z aloe vera apod. Od věci též není posílit rovnováhu střev pomocí tzv. laktobacilů, které obnovují fyziologickou rovnováhu v trávicím traktu po léčbě antibiotiky, při zácpě či průjmu, při alergiích, dyspepsiích apod.

Dlouhodobé zdravotní potíže se mohou "rekrutovat" též z jiného soudku, může jít o tzv. somatoforní poruchy, tedy příznaky onemocnění bez prokazatelných organických (patologických) změn. Různé formy bolesti, únavy, nevolností, křečí apod. mohou daného člověka trápit dlouhodobě, ačkoli podle vyšetření jsou nálezy negativní. Do této skupiny onemocnění patří: somatizační porucha, somatoformní vegetativní dysfunkce, hypochondrická porucha a přetrvávající somatoformní bolestivá porucha.

Původ může být i v dětství

Léčba se orientuje převážně na psychoterapii, důležité je zde pochopení, podpora a pozornost ze strany lékaře. Pokud o něčem nevíme, nebo to dokonce popíráme, neznamená to, že tím nejsme ovlivňováni. Onemocníme automaticky, i když popíráme sílu a zhoubnost vlastního strádání, když jej podceňujeme, stydíme se za něj nebo se s ním smiřujeme. A čím déle se distancujeme od příčiny vlastní nemoci, tím je strádání houževnatější.

Byť neuvědomované dětské strádání, například v neúplných, rozvrácených či nefunkčních rodinách, se téměř spolehlivě somatizuje, což dosvědčují statisícové armády českých dětských alergiků, astmatiků a různě „dysfunkčních“ dětí. Dětské strádání a dětské nemoci rády přerůstají do strádání a nemocí dospělých. A právě takzvané dospělé nemoci, které pocházejí z nemocí dětských, se obvykle transformují do závažnějších podob. Nemoc se s věkem svého „klienta“ nepřetržitě rozvíjí třeba i desítky let a rozličně se transformuje, její rozvoj či naléhavost však skončí, když skončí strádání nebo nesoulad.

 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.