Předvánoční období: Zachraňte se před zhroucením | Moje zdraví

Předvánoční období: Zachraňte se před zhroucením

Předvánoční období: Zachraňte se před zhroucením
Stres o Vánocích není nutnost, ale zažívá ho skoro každý. • Autor: istockphoto.com
8. srpna 2016 • 09:13

Vánoce jsou za dveřmi a spolu s nimi také vánoční úklid, nákupy a shánění dárků, pečení cukroví. Jak se z toho nezbláznit? Myslete trochu na sebe a své zdraví. 

Zase jsou tady. Nejkrásnější svátky roku nám dospělým zvedají hladinu stresu nad únosnou mez. Přitom by Vánoce měly být tím nejkrásnějším a nejharmoničtějším obdobím roku. Časem, kdy se setkáváme s lidmi, které máme rádi. Dobou plnou rozjímání a rodinné pohody. Kam se to tajemné kouzlo vytratilo? K běžným každodenním povinnostem musejí ženy připočítat ještě generální úklid domácnosti a zajištění sváteční výzdoby, nákupy dárků, napečení několika druhů cukroví a navaření více chodů. 

Aby toho nebylo málo, hladinu adrenalinu zvedají často ještě pracovní povinnosti, které se v závěru roku tak nějak samospádem nakupí. Suma sumárum - v polovině prosince jsme zpravidla už tak vyčerpané, že máme pocit, že letos už doopravdy skončíme v blázinci. Co to tentokrát zkusit jinak? Mějte na paměti, že vaším nejdůležitějším úkolem je šířit radost a pohodu. A na to musíte mít energii a náladu. 

Psycholožka Mgr. Kamila Jetmarová vám vysvětlí, že na Vánoce se můžete opravdu těšit: „Pořád jsme obklopeni nějakým stresem a o Vánocích zvlášť. Kdybychom na sebe všechno nechali působit, asi bychom se pod tíhou toho náporu zhroutili. Vždycky si v této souvislosti vzpomenu na buddhistické rčení: ,Nemůžeš ovlivnit myšlenky, které tě napadnou, ale můžeš ovlivnit to, jak na ně zareaguješ.‘

A stejně tak to vnímám i se stresem - ten okolo nás bude a troufnu si říci, že bude i přibývat, ale člověk má tu jedinečnou schopnost si vybrat, jak a jestli vůbec ho na sebe nechá působit. Já osobně se ovšem na Vánoce neskutečně těším. Všude krásná výzdoba, doma voňavé cukroví a celá rodina je pohromadě. A na co se těšíte vy? Zeptejte se sami sebe, co pro vás Vánoce znamenají. Pokud jsou pro vás stresovým obdobím, ptejte se, proč tomu tak je. A až si odpovíte, zamyslete se, co s tím můžete udělat.

Můžete učinit něco jinak? A pokud je i na tuto otázku odpověď záporná, nezbývá než si každý den ušetřit alespoň chvilku pro sebe. Radím také snažit se vidět na všem spíše to dobré. Co je pozitivního na Vánocích? Třeba to, že si budeme moci všichni chvíli odpočinout. Ležet u pohádek a cpát se dobrotami. Je zde velký rozdíl mezi tlakem, který není jasně časově ohraničený, a tím, o kterém víme přesně, kdy skončí. A to o Vánocích víme. Je dokázáno, že pokud je konec ,utrpení‘ v dohledné době, je mnohem snesitelnější, a dokonce nám pomůže se i vybičovat k lepším výkonům. Přeji vám Vánoce takové, jaké si je vysníte!“ 

První pomoc

„Za pouhý víkend jste schopna naučit se antistresovou sestavu, která vám pomůže se stresem bojovat. Jednoduše ji pak můžete praktikovat kdekoli a kdykoli,“ říká terapeutka a cvičitelka hormonální jógové terapie Jana Černotová.

„V důsledku negativních emocí, starostí a stresu vznikají v našem těle nepatrné svalové kontrakce, které vedou k omezení proudu životní energie, její stagnaci či zablokování v určitých oblastech. Vyčerpávají naši energii a tělo zůstává v permanentním napětí. Hormonální jógová terapie (HJT) přináší řadu technik relaxace a jóganidry (jógového spánku), technik, které představují možnost kvalitního uvolnění a jsou vhodnou přípravou naší rozrušené mysli na hluboký osvěžující a klidný spánek. Velcí jógoví mistři dobře vědí, že 20 minut hluboké relaxace vydá za 2 hodiny spánku. V HJT používáme speciální techniky relaxace s vizualizací, dechové techniky a techniky harmonizující naše energetické tělo, naše emoce. Nastává tak uvolnění všech svalových struktur včetně hlubokých, zklidnění dechu, normalizace srdečního rytmu a krevního oběhu a v neposlední řadě také zklidnění mysli. Vzniká tak prostor pro obnovení a udržení ztracené energie, dochází k tělesné i duševní regeneraci.“

Naučenou sestavu pak stačí cvičit třikrát týdně, ovšem jak říká terapeutka, čím častěji cvičíte, tím lepší výsledky samozřejmě pocítíte. Časem si tělo řekne, jak často máte cvičit. Ucelenou a do detailu propracovanou sestavu je potřeba cvičit v celku, v daném pořadí pouhých 30 minut. Jedině tak je zaručena její účinnost na hormonální systém.

„Terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifi kovanou Dinah Rodriguez, zakladatelkou hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let,“ radí s výběrem terapeutka Jana Černotová.

Více najdete na webových stránkách www.hormonalni-diabetes-joga.cz 

Autor: Eva Šarfová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.