Popálení a opaření: Umíte poskytnout první pomoc?

Popálení a opaření: Umíte poskytnout první pomoc?
Děti by si v kuchyni hrát neměly. • Autor: istockphoto.com
22. srpna 2016 • 09:11

Popáleniny a opařeniny jsou zranění, která výrazně bolí a jejich projevy na kůži procházejí více fázemi. Míru poškození pokožky lze zmírnit správně podanou první pomocí. 

3 základní pravidla: 
* zachovat chladnou hlavu
* zavolat pomoc (155)
* myslet na vlastní bezpečnost

„Popáleniny způsobuje kontakt se ‚suchým‘, intenzivním teplem (například otevřený plamen, horká plocha, elektrická energie), patří mezi nejtěžší úrazy a často zanechávají doživotní jizvy nejen fyzické, ale i psychické. Opařeniny způsobuje kontakt s horkými tekutinami, nejčastěji vodou, ale i olejem, kávou a podobně, často se bohužel týkají malých dětí. Stačí bublající polévka na plotně, šálek horkého čaje na stole a trocha nepozornosti ze strany rodičů…,“ upozorňuje Bc. Martin Smolík, DiS., vedoucí školicího střediska WorkMed, s. r. o., které poskytuje kurzy první pomoci pro laickou veřejnost, mimo jiné i speciální školení pro rodiče a učitele, zaměřené na poskytování první pomoci dětem, nebo akreditované programy pro budoucí zdravotníky. 

Nutné kroky první pomoci

A) Zamezit dalšímu působení tepla

Popáleniny stupně I a IIa (nejsou zasaženy všechny vrstvy kůže) nazýváme povrchové, hojí se v řádu několika dnů. Mezi hluboké popáleniny (postihující všechny vrstvy kůže) patří stupeň IIb (hojí se velmi dlouho), III (vyžaduje transplantaci kůže) a IV (poškození svalů či šlach). O tom, jak moc bude zranění pro daného člověka fatální, rozhoduje samozřejmě rozsah poraněné plochy v procentech tělesného povrchu a stupeň (hloubka) popálení, významnou roli však hraje též věk pacienta, lokalizace popálenin, případná další traumata spojená s popálením a jeho zdravotní stav před úrazem. 

!!! Při skutečně závažném poranění může být zraněný v bezvědomí a nedýchat, je proto třeba neprodleně zahájit kardiopulmonální resuscitaci. 

B) Chlazení poraněných částí

Chladit, chladit, chladit. Pokud je chlazení prováděno správným způsobem, může výrazně snížit rozsah a hloubku popálení či opaření. Používáme studenou vodu, nikoli led či sníh, tím by naopak došlo k ještě většímu poškození! Oděv přiškvařený ke kůži nikdy nestrhávejte, chlaďte přes něj. U lokálních popálenin/opařenin (do několika cm2) chladíme poraněnou část i opakovaně, dokud to přináší úlevu. V případě rozsáhlých popálenin/opařenin hrozí riziko podchlazení, zejména u dětí, chladíme proto max. 5 % povrchu těla, a to pouze jeho nejcitlivější části – obličej, krk, ruce a genitálie. Jde-li o popálení/opaření hrudníku břicha či zad, provádíme jen jednorázové ochlazení (několik vteřin), nejlépe pod sprchou, a poté postiženého zabalíme do čistého suchého prostěradla. 

!!! Pokud je to možné, sundejte zraněnému všechny prsteny, přívěsky, hodinky apod. Popálená plocha rychle otéká a tyto předměty je následně velmi komplikované sundat, navíc v sobě udržují teplo a dál destruktivně působí na pokožku. 

Kdy chladit dané místo studenou vodou a kdy to naopak není vhodné? 

Chladit vždy. Pouze v případě rozsáhlých popálenin je třeba předcházet podchlazení, chladíme proto maximálně 5 % povrchu těla (obličej, krk, ruce, genitálie). 

Odstraňovat textilie z poškozené kůže? 

Ano, pokud nejsou přiškvařené; v takovém případě chladíme ránu přes textil. 

Zakrýt ránu sterilním obvazem, nebo nechat volně dýchat? 

Při drobných popáleninách po ochlazení použijte betadinový roztok k dezinfekci okolí rány (výhoda: v ráně nepálí), aplikujte vhodnou mast či krém (s obsahem panthenolu či aloe vera, jež pomáhají pokožku hojit) a zakryjte sterilním obvazem. V případě rozsáhlých popálenin je vhodné po ochlazení zabalit pacienta do čistého, suchého prostěradla. 

Jak naložit s puchýři? 

Puchýře nikdy nepropichujeme, brání vstupu infekce do rány. V případě větších puchýřů je třeba vyhledat odbornou péči a nechat je sterilně rozříznout. 

Co na ránu v žádném případě nepatří? 

V případě závažnějších popálenin na postižené místo neaplikujte NIC kromě studené vody. Pokud je popálená plocha větší než několik cm2 a/nebo se jedná o závažnější stupeň popálení (velké puchýře, v centru popáleniny bílá, necitlivá oblast), případně je popálenina na citlivých místech (hlava, krk, genitálie), vždy vyhledejte odbornou péči! 

Předcházejme úrazům dětí! 

Nezbytná je především prevence – snažme se úrazům dětí, zejména právě opařeninám a popáleninám, předcházet! Nechávat nádoby s horkými tekutinami (hrnek kávy, rychlovarná konvice) v dosahu malých dětí je nesmyslný hazard, často bohužel se špatným koncem… Dětská kůže je mnohem citlivější než u dospělých, nemají ještě plně vyvinutý imunitní a termoregulační systém, proto jsou náchylnější k infekcím a také hůře snášejí podchlazení. Klasifikace těžkých popálenin u dětí: věk 0–2 roky > 5 % povrchu těla; 2–10 let > 10 %; 10–15 let > 15 % povrchu těla. Pro představu: plocha dlaně ruky včetně prstů představuje cca 1 % tělesného povrchu. 


Odborná spolupráce: Bc. Martin Smolík, DiS. www.skoleniprvnipomoci.cz

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.