Pánové, varlata jsou vaše. Tak si je hlídejte! | Moje zdraví

Pánové, varlata jsou vaše. Tak si je hlídejte!

Pánové, varlata jsou vaše. Tak si je hlídejte!
I muži by měli provádět domácí samovyšetření. • Autor: istockphoto.com
1. září 2016 • 13:38

Držet osud ve vlastních rukou platí v případě rakoviny varlat doslova. Nádory varlat jsou při včasném odhalení velmi dobře léčitelné a příznaky jako změny velikosti nebo tuhosti tkáně, zatvrdlá místa, uzlíky či bulky se dají zjistit pohmatem při samovyšetření. 

Šance na vyléčení je u zhoubného nádoru varlat vysoká, 80–90%. „Bez léčby se však nádor rychle šíří, proniká do lymfatických uzlin a dalších orgánů. Uzdravení je sice možné i v pokročilejším stadiu, přesto se včasné zahájení terapie jeví jako rozhodující pro úspěch,“ vysvětluje přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph. D. Fakt, že nádory varlat postihují hlavně mladé, aktivní muže v plné kondici, je dvousečný.

Tito pacienti lépe snášejí léčbu, na druhou stranu mnoho z nich (kromě sportovců) vůbec nechodí k lékaři na pravidelné preventivní prohlídky a podceňuje příznaky. Navíc nemají tušení, že právě oni patří do ohrožené skupiny, a že by si tudíž měli varlata pravidelně vyšetřovat pohledem a pohmatem, aby odhalili případné varovné signály, mezi něž patří:

* nebolestivé nebo bolestivé zvětšení varlete

* nebolestivá nebo bolestivá zatvrdlina, tuhý uzlík či hrčka na povrchu varlete

* změna konzistence (tuhosti) varlete

* pocit tíže, „nepohody“ v šourku, bolest v podbřišku nebo tříslech. 

Pokročilejší stadia onemocnění se mohou projevovat zvětšením, otokem a citlivostí prsou v důsledku hormonální aktivity nádoru a celkovými příznaky: únavou, nechutenstvím, hubnutím, horečkou, chudokrevností, dušností, vysokým krevním tlakem či poruchami jaterních funkcí. Bolest v oblasti orgánů postižených metastázami už nemocného zpravidla přiměje k návštěvě lékaře. 

Vyšetření nebolí! 

Samovyšetření má zásadní význam v záchytu onemocnění, nemůže však nahradit prohlídku u specialisty-urologa. Stanovení diagnózy je snadné a bezbolestné, spočívá v pohmatovém a ultrazvukovém vyšetření šourku a varlat a odběru krve ke stanovení hladin některých hormonů. Pacienti se nemusejí obávat, že by jim někdo do varlete píchal bioptickou jehlou za účelem získání vzorku na vyšetření – tento postup je dokonce zapovězen. Potvrdí-li se podezření na nádor, následuje co nejdříve odstranění postiženého varlete (tzv. radikální orchiektomie) z řezu v tříselné oblasti, tedy nikoli na šourku. 

Samovyšetření krok za krokem 

1. Nejlepší je provádět samovyšetření jednou za měsíc po koupeli nebo sprchování vlažnou vodou, kdy je šourek uvolněný a vláčný. Zdravé varle má elastickou strukturu, je hladké, bez nerovností a zatvrdlin. 
2. Postavte se před zrcadlo a pátrejte po jakýchkoli změnách na kůži šourku a po změnách jeho objemu. 
3. Hmatem vyšetřujte každé varle zvlášť, a to oběma rukama. Ukazováky a prostředníky obou rukou vsuňte pod varle, palce umístěte na jeho přední stěnu. Velmi jemně vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty povrch varlete, všímejte si jakýchkoli nepravidelností v konzistenci tohoto orgánu. !!! Je normální, když je jedno varle (zpravidla levé) větší a níže uložené. Je však nutné odlišit možnou bulku na varleti od nadvarlete, které je v šourku umístěno vzadu a nahoře (varle je vpředu a dole). Záměně pomůže zabránit vložení ukazováku a palce mezi varle a nadvarle. 

Chemoterapie není vždy nutná 

Zhruba za týden po operaci lékaři na základě histologického (mikroskopického) rozboru tkáně odstraněného varlete, CT vyšetření a hladin hormonů v krvi rozhodnou o dalším postupu. Především je třeba ověřit, zda již nádor nevytvořil dceřiná ložiska (nemetastázoval) ve spádových lymfatických uzlinách nebo jiných orgánech. „Jestliže se prokáže přítomnost metastáz nebo vysoké riziko jejich vzniku, následuje po chirurgickém odstranění varlete chemoterapie.

Míra rizika je dána zejména velikostí nádoru a jeho pronikáním do krevních a lymfatických cév. Platí tudíž, že pacient, který přijde včas, má větší šanci vyhnout se chemoterapii než nemocný, který s návštěvou lékaře dlouho otálí,“ zdůrazňuje docent Büchler. Další možnou léčebnou metodou, následující po orchiektomii, je radioterapie (ozařování) oblasti spádových uzlin. „Používá se u pacientů s nádorem typu seminomu (asi polovina nemocných) a vysokým rizikem metastáz do uzlin, ale v současnosti se obvykle nahrazuje chemoterapií, která je jednodušší a lépe snášená,“ upřesňuje onkolog. 

Dostat muže včas na preventivní prohlídky a zlikvidovat všechna tabu týkající se „chlapského“ zdraví si klade za cíl nový projekt Nadačního fondu Petra Koukala. Heslo zní: „Starejte se o své zdraví stejně jako o své auto!“ Za absolvovanou „STK“ je možné například získat předplatné na vybrané deníky či časopisy, volný vstup na ligová fotbalová utkání a promoakce partnerských hudebních festivalů nebo vouchery na speciální preventivní zdravotní prohlídky. Více informací: www.stkprochlapy.cz 

Z rakoviny varlat se uzdravili americký cyklista Lance Armstrong nebo český badmintonista Petr Koukal. Oba se vrátili ke svému sportu a angažují se v boji proti „mužské“ rakovině. Špičkový francouzský tenista Jo-Wilfried Tsonga a jeho španělští kolegové Tommy Robredo a Fernando Verdasco odhalili svá vypracovaná těla a nechali se vyfotit nazí jen s raketami v rukou, aby upozornili na riziko nádorů prostaty a varlat. Český herec Jiří Mádl v rámci kampaně

„Máš koule? Tak si je hlídej!“ natočil instruktážní video k samovyšetření varlat, které je spolu s anonymní poradnou k dispozici na internetových stránkách www.maskoule.cz. Z webu hlidackouli.cz si můžete do svého chytrého telefonu stáhnout aplikaci, která vás jednou za měsíc upozorní na nutnost samovyšetření, poskytne vám k němu návod a také aktuální odborné lékařské informace o problematice nádorů varlat. 

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Tomáš Büchler, Ph. D. přednosta Onkologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.