Obezita, životní styl a špatná obuv jsou časté příčiny plochých nohou u dospělých

Obezita, životní styl a špatná obuv jsou časté příčiny plochých nohou u dospělých
Češi by se měli o svá chodidla starat více. • Autor: istockphoto.com
22. července 2016 • 14:18

V naší populaci není stav chodidel tak uspokojivý jako v zemích, kde víceméně dbají o svá chodidla již od dětství. U nás je tato péče tak trochu opomíjena a zpravidla se snažíme něco učinit až v dospělosti, když máme potíže. Mnohdy pak ale náprava není tak snadná, jako by tomu bylo v dětství. 

Nohy fungují jako opěrná část těla a případné porušení jejich funkce samozřejmě tyto poruchy řetězí do vyšších etáží. Mnoho lidí navštěvuje různé specializované ambulance (rehabilitace, ortopedie, neurologie) například s problémem třeba zad, ale málokdo se podívá, jak vůbec vypadá ten základ, báze, na které stojíme a pohybujeme se od prvních krůčků,“ otevírá téma MUDr. Marie Součková, primářka lékařského pediatrického centra na Praze 1 a prezidentka České pediatrické společnosti. 

Proč vlastně o svá chodidla nepečujeme stejně jako naši zahraniční sousedé? 

Častou příčinou je jednak náš ne zrovna ideální životní styl, zmínit zde musíme bohužel i obezitu, svou výraznou roli hraje též tvarově i proporcionálně špatná obuv. Neumíme obout své děti (od raného věku) a tento zlozvyk pokračuje i v dospělosti. Výjimkou není žena, která má lidově řečeno „kostky“, takzvaný hallux (vbočený palec), ale stále nosí boty na vysokém podpatku, čímž tuto deformitu ještě dále prohlubuje. Další věcí je, že nosíme módní a společenskou obuv celodenně. Což není dobře. Je třeba se doma i na pracovišti přezouvat, abychom nohám ulevili. 

Co vlastně znamená zhroucená či pokleslá nožní klenba (laicky řečeno ploché nohy)? 

Opěrný bod naší přirozené chůze se nachází ve středu paty, druhý je v oblasti hlavičky páté nártní kosti a třetí v oblasti hlavičky nártní kosti palce. Pokud máme dobře uzpůsobenou klenbu, dokážeme správně chodit, redukovat různé zátěže, měkce dopadnout při skoku a podobně. Jestliže však klenba spadne, většinou se objeví jakoby dvojitý kotník, celý nárt se vytáčí, padá směrem do vnitřní strany a s ním se vějířovitě začnou rozbíhat nártní kosti, dochází k přetížení přednoží (váha se opírá o vnitřní část),“ uvádí lékařka. Plochá noha může vést k rozvoji dalších zdravotních komplikací (vbočený palec, patní ostruha, bolesti v pánvi, kyčlích, potíže s Achillovou šlachou…). Získaná plochá noha vzniká vlivem vadného vývoje funkce – v důsledku nedostatečné péče v době růstu se tyto odchylky od správného postavení nohy posléze mohou zafixovat a stát se trvalými. U dospělých jsou na vině přetěžování, vliv nezdravé obuvi, stavy po úrazech, obezita atd. Mezi prvotní příznaky patří únavnost dolních končetin, otoky a pocit těžkých nohou. 

Jaké vyšetření chodidel se používá?

„Jde o to, co vlastně chceme zjistit a zda se potřebujeme podívat, jak vypadá kostěný aparát – tam je v každém případě důležité rentgenové vyšetření. Pokud chceme sledovat měkké tkáně, využijeme ultrazvukové vyšetření. Když máme podezření, že by se mohlo jednat o zánětlivé onemocnění, můžeme pacienta vyšetřit pomocí magnetické rezonance nebo scintigrafie,“ dodává MUDr. Součková. „Vyšetřujeme také stav chodidel na různých přístrojích, kdy pacient stojí či chodí (vyšetření ve statice nebo dynamice). Dotyčný si stoupne na průhlednou desku – podoskop (nosnost až 150 kg), přičemž se zkoumá otisk chodidla a v počítači se měří indexy plochonoží. Zjišťujeme, zda dotyčný zatěžuje všechny prstce, které více, které méně, necháme ho přešlapovat, stát na jedné i druhé končetině…. Z toho zřetelně vidíme, zda je tam podíl nestability a z jakého důvodu. Chceme-li vyhodnotit skutečné tlaky chodidel, pak využíváme počítačový pedobarograf. Lze samozřejmě přijít i bez doporučení obvodního lékaře,“ upřesňuje odbornice. 

Odborná spolupráce: MUDr. Marie Součková, lékařské pediatrické centrum, Praha 1 www.ortopediesouckova.com 

Autor: Helena Míková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.