Korálovec ježatý pomáhá játrům, imunitě i při chemoterapii

Korálovec ježatý pomáhá játrům, imunitě i při chemoterapii
Korálovec je vzácná a léčivá houba. • Autor: shutterstock.com
5. července 2016 • 12:58

Jakmile nemáte v pořádku zažívání, vytratí se veškerá pohoda, kterou jindy považujete za samozřejmost. Je moudré s tím začít něco dělat.

Jestliže jsou vaše obtíže takové, že je chcete zatím zvládnout sami, regenerovat trávicí systém lze různými způsoby. Začít je třeba odlehčeným jídelníčkem, pokračovat přes dodání probiotických a prebiotických kultur až po využití léčivých vlastností přírodních produktů. Velmi zajímavým se z tohoto pohledu jeví korálovec ježatý (Hericium erinaceus), který kupříkladu tradiční čínská medicína využívá již několik tisíc let, společně s hlívou ústřičnou, houževnatcem jedlým a dalšími exotickými houbami pěstovanými zejména v Asii. U nás se korálovec ježatý vyskytuje velmi vzácně. Roste obvykle od července do října, paraziticky na živých kmenech listnatých stromů i na jejich padlých kmenech. Jeho umělé pěstování je velmi náročné a v západní Evropě s ním začali až v posledním desetiletí. V obchodech je zatím nedostupný, proto tato vzácná houba není v našich končinách tak známá.

Léčivá houba, které se též říká „opičí hlava“ či „hlava starce“, svým tvarem i zbarvením připomíná sněhobílý mořský korál. Přichází na pomoc při obtížích s trávením, především při léčbě bolestí žaludku a břicha, u pocitů tlaku a rozpínání v břišní krajině, při říhání či nechutenství. Tyto problémy se často objevují při zánětech žaludku, střev a žaludečních či dvanácterníkových vředech. Korálovec ježatý se také osvědčuje u nemocí jater, zvláště po období zvýšené konzumace alkoholu může zafungovat jako vhodný „čistič“ tohoto namáhaného orgánu. Extrakty z korálovce ježatého mají antioxidační účinky, regulují hladinu krevních lipidů a snižují hladinu krevní glukózy. Působí jako komplexní vzpruha pro imunitní systém, při celkové vyčerpanosti organismu, je užitečným doplňkem onkologické léčby zhoubných nádorů zažívacího a vylučovacího traktu, mimo jiné zmírňuje negativní účinky chemoterapie. Korálovec podporuje zlepšení kognitivních schopností, zlepšuje koncentraci, působí antidepresivně, zvyšuje celkovou duševní svěžest, vitalitu, pomáhá při nespavosti, neurózách a úzkosti.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.