Podzimní alergie: Lékařka radí, jak s nimi bojovat! | Moje zdraví

Podzimní alergeny útočí! Jaké to jsou a jak se jim můžete bránit?

11. října 2023 • 05:00

Mnoho alergiků si na podzim oddechlo, že hlavní pylová sezona je na konci. Ovšem jsou i tací, pro které období problémů právě začíná. Podzim má také své silné alergeny.

Podzimní pylové alergeny způsobují stejné potíže jako ty jarní. To znamená respirační problémy různého stupně, vodnatý výtok z nosu, ucpaný nos a svědění očí,“ popisuje MUDr. Iva Pončáková z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Co patří mezi podzimní alergeny?

Video se připravuje ...
Podzimní alergie: Které jsou nejčastější a jak je rozeznat od viróz?VIDEO 

Pelyněk

„Pelyněk patří mezi silné alergeny pozdního léta a začátku podzimu. Kromě toho, že jde o bylinu, která působí jako pylový alergen, je třeba myslet i na to, že potíže může způsobit rovněž takzvaná zkřížená alergie. Nejčastěji jde o alergii na kořenovou zeleninu a aromatické koření, například anýz, fenykl, kmín, kopr, libeček,“ říká lékařka.


Ambrózie

„Pro alergiky s pylovou alergií na ambrozie je nejhorším obdobím začátek září, kdy je pylových zrn v ovzduší nejvíce. Ambrozie může u alergiků způsobovat silné respirační potíže, které mohou vést až k rozvoji astmatu. V Česku je za škodlivý druh považována hlavně invazivní ambrozie peřenolistá,“ upřesňuje MUDr. Pončáková.

Rákos

„Rákos patří mezi trávy – a také mezi sezonní pylové alergeny. I on způsobuje pálení v krku, kýchání, ucpání nosu, výtok z nosu a další problémy,“ dodává alergoložka.


Merlík

Merlík a rostliny z čeledi merlíkovitých jsou v našich krajích velmi rozšířeným plevelem způsobujícím pylovou alergii. Kvete od června do září a jeho květy jsou obaleny bílým pylem. „Jako u všech pylových alergií i zde platí, že úlevu přináší déšť, který pyl odplaví. Naopak slunečno a sucho je obdobím, kdy dochází ke zvýšené koncentraci pylových zrn v ovzduší a tím k následnému zhoršení problémů u alergiků,“ vysvětluje lékařka. Ze zkřížených potravinových alergií je ve hře třeba alergie na špenát.

Kopřiva

„Čeleď kopřivovitých v sobě zahrnuje několik bylin i dřevin a alergie na jejich pyl není úplně vzácná. Pylová alergie způsobuje respirační potíže, vodnatou sekreci z nosu, pálení a svědění očí,“ popisuje doktorka Pončáková.

Trávy

„Mezi traviny patří řada bylin, z toho se odvíjí i jejich pylová sezona. Ta je velmi dlouhá a může pokrývat i několik měsíců z roku,“ říká lékařka. I v těchto případech platí, že alergie by měla být léčená a alergik by měl omezit pobyt venku, po příchodu domů by se měl převléci, opláchnout si obličej a umýt ruce, v ideálním případě se osprchovat. Nošení ochranných slunečních brýlí by mělo být samozřejmostí.


Plísně

Rostou jako houby po dešti – a jak by ne, když jsou jejich vzdálenými příbuznými. „Venkovní plísně můžete vidět na listech, na půdě, na tlejícím dřevě a na mnoha dalších místech. Pro všechny platí, že jim vyhovuje houbové počasí, tedy vlhko a teplo,“ upozorňuje alergoložka. Spory plísní, které způsobují alergie, jsou mnohem menší, než jsou pylová zrnka, díky tomu se snadno dostanou do dolních dýchacích cest, kde vyvolávají zánět a alergickou reakci končící až astmatickým záchvatem.

Vnitřní plísně

Častým místem s výskytem vnitřních plísní jsou chalupy, staré domy či temné vlhké sklepy. „Vysoká vlhkost je rovněž problémem novostaveb, a to proto, že moderní plastová okna dokonale těsní, čímž zabraňují mikroventilaci prostoru. Kolem vany, sprchových koutů, těsnění oken, tam všude je vnitřní plíseň možné vidět,“ vyjmenovává MUDr. Pončáková. Zlepšení situace nabízí odizolování starých domů, časté větrání a ošetření (sanace) povrchu s plísní antimykotickým prostředkem.

Roztoči

„Lidé alergičtí na roztoče by měli mít protialergické pokrývky i polštáře, které je možné prát na 60 stupňů.
Výhodou jsou speciální povlaky na matrace, nemocní by také měli eliminovat veškerý bytový textil typu závěsů a záclon a měli by upřednostňovat snadno stíratelné povrchy,“ radí lékařka.

Jak se léčí alergie?

Léčba každé alergie zahrnuje režimová opatření, farmakoterapii i podpůrnou léčbu. U alergika je důležité vytvořit zdravé domácí prostředí, to znamená zajistit:

  • pravidelné větrání,
  • úklid,
  • použití čističky vzduchu.

Nezanedbatelným doplňkem je klimatická léčba, do které patří aeroterapie, helioterapie a balneoterapie.

Alergik s potvrzenou alergií je v péči alergologa, který mu podle příznaků doporučí vhodnou léčbu. Základem farmakoterapie je podávání celkových i lokálních antihistaminik. V případě potřeby je možné léčbu doplnit protialergickými kapkami do očí, které jsou určeny na tlumení alergického zánětu způsobujícího svědění a zčervenání očí, a nosními spreji ke zmírnění alergické rýmy. „V důsledku alergie se může u určitých jedinců vyvinout astma.

Tito alergici užívají pravidelnou preventivní inhalační terapii a jsou vybaveni léky, které se aplikují pouze v případě dechových obtíží charakteru dušnosti a podobně,“ doplňuje alergoložka. U alergiků, u nichž je přesně znám vyvolávající alergen, je možné přistoupit ke specifické imunoterapii, kdy je pacientovi v minimálních dávkách opakovaně podáván alergen, na který je citlivý.

Smyslem této léčby je navodit tzv. stav tolerance organismu na příčinný alergen a snížení či vymizení nežádoucích klinických obtíží. Alergenovou imunoterapii lze aplikovat injekčně (podkožní aplikace) nebo perorálně pod jazyk ve formě tablet či kapek.

„V případě potravinových alergií je třeba se pečlivě vyhýbat alergenům, které alergickou reakci u daného jedince vyvolávají. Pokud přece jen dojde ke kontaktu s alergenem a nastanou problémy, je nutné okamžitě užít protialergické léky, kterými by měl být každý ,potravinový‘ alergik vybaven od svého alergologa,“ uzavírá MUDr. Pončáková. V případě kožních alergií jsou účinnou léčbou gely s antihistaminiky, eventuálně krémy s kortikoidy tlumícími zánětlivou odpověď organismu.

Článek vyšel v tištěném magazínu Moje zdraví.

Autor: Barbora Neubergerová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.